12:531396/10/23

تولید بیش از 17میلیون مگاوات ساعت برق در نیروگاه متمرکز پارس جنوبی

مدیرعملیات تولید شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به ارسال بیش از هفت میلیون مگاوات ساعت برق به پالایشگاه های گازی پارس جنوبی، اعلام کرد: از ابتدای راه اندازی نیروگاه متمرکز پارس جنوبی تاکنون ، 17 میلیون و 700 هزار مگاوات ساعت برق در نیروگاه متمرگز پارس جنوبی تولید شده است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، علیرضا عبادی با اعلام اینکه در شرایط فعلی، نیروگاه متمرکز پارس جنوبی تنها منبع تامین کننده انرژی در تعداد زیادی از فازهای پالایشگاهی پارس جنوبی است، گفت: این نیروگاه با ثبت 76 هزار نفر ساعت کار بدون حادثه، به عنوان زیر مجموعه معاونت عملیات و پشتیبانی، از سال 88 تاکنون در حال بهره برداری است.
مدیرعملیات تولید شرکت نفت و گاز پارس درباره مشخصات و موقعیت نیروگاه متمرکز گفت: این نیروگاه مشتمل بر 6 واحد گازی مدل V94.2 مجموعا به ظرفیت نامی 1000 مگاوات به همراه سیستم های جانبی شامل دیزل خانه، ایستگاه تقلیل فشار گاز، کمپرسور خانه، پمپ خانه و ایستگاه آتش نشانی، دو پست 132 و یک پست 400 کیلو ولت در زمینی به مساحت 28 هکتار در شمال شرقی فاز های 15 و 16 واقع شده است.
عبادی به تشریح جزئیات تولید برق در نیروگاه متمرکز پرداخت و گفت: از ابتدای بهره برداری از این نیروگاه، بیش از 17 میلیون و 700هزار مگاوات برق تولیده شده که از این مقدار برق تولیدی، هفت میلیون و 700 هزار مگاوات ساعت برق به فازهای پالایشگاهی پارس جنوبی و مابقی نیز به شبکه سراسری اختصاص داده شده است.
این مقام مسئول اظهار کرد: مأموریت نیروگاه متمرکز پارس جنوبی، تأمین برق ایمن و پایدار فازهای پالایشگاهی پارس یک (فازهای 10-9، 16-15، 18-17، 21-20)، فازهای پالایشگاهی پارس دو (فازهای 12، 13، 19، 24-22) و نیز پشتیبان برق فازهای یک تا هشت، تاسیسات میعانات گازی، آبگیرها، مصارف منطقه ویژه انرژی و صنایع پایین دستی است، ضمن آنکه به عنوان یک منبع مطمئن درتأمین برق شبکه سراسری در مواقع کمبود انرژی مثمر ثمر بوده است.
وی برق رسانی ایمن، پایدار و مستمر به فازهای پالایشگاهی مناطق پارس یک و دو را ماموریت بسیار مهم نیروگاه متمرکز عنوان کرد و گفت: برهمین اساس و به منظور افزایش پایداری تولید، این نیروگاه در قالب پروژه ای با احداث پست و خطوط 400 کیلو ولت ، مهرماه امسال به شبکه سراسری برق متصل شد.
به گفته عبادی با احداث این پست برق، دریافت انرژی از شبکه سراسری امکان پذیر شده و ضمن پایداری واحد های نیروگاه و تامین انرژی فازهای پالایشگاهی در شرایط ایمن و مستمر، در صورت بروز نارسائی در تولید توان نیروگاه، تأمین انرژی الکتریکی فاز های پالایشگاهی تا حد بسیار زیادی بواسطه اتصال به شبکه سراسری از دو نقطه (132 و 400 کیلوولت) تضمین می شود.
مدیرعملیات تولید شرکت نفت و گاز پارس به طرح احداث شبکه رینگ پارس یک به منظور پشتیبانی و تأمین انرژی الکتریکی مورد نیاز فازهای پالایشگاهی یک تا هشت اشاره کرد و افزود: با تلاش و حمایت های صورت گرفته، این اقدام مهم برای پالایشگاه های 4 و5 به پایان رسیده و برای پشتیبانی و تأمین انرژی فازهای پالایشگاهی یک تا سه نیز بزودی محقق می شود.
عبادی با بیان اینکه شرکت نفت و گاز پارس با هدف حمایت از محیط زیست، کاهش آلاینده های زیست محیطی و گازهای گلخانه ای را یکی از اهداف مهم خود دانسته و در این مسیر گام های موثری برداشته است، افزود: برای نیل به این منظور، تبدیل نیروگاه گازی پارس جنوبی به نیروگاه سیکل ترکیبی در دستور کار مجری طرح های نیروگاهی این شرکت قرار دارد.
مدیرعملیات تولید شرکت نفت و گاز پارس افزود: در این نوع نیروگاه با استفاده از بویلرهای بازیافت حرارتی، از حرارت موجود در گازهای خروجی از توربین های گاز برای تولید بخار و سپس، راه اندازی توربوژنراتورهای بخاری استفاده و متعاقب آن برق تولید می شود.
به گفته عبادی با این عمل علاوه بر کاهش آثار مخرب زیست محیطی، راندمان 25 تا 40 درصد ی نیروگاه گازی ، به حدود 60 درصد افزایش خواهد یافت.

شماره خبر: 7/24573

منبع: روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس


کلمات کليدي
علیرضا عبادی، نیروگاه متمرکز پارس جنوبی، مدیرعملیات تولید شرکت نفت و گاز پارس، شرکت نفت و گاز پارس، پارس جنوبی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت
 
 
 
 


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 سومین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فازهای ٢٤-٢٢ پارس جنوبی به بهره‌برداری رسید
نخستين سكوی فاز 13 پارس جنوبی نصب شد
  • 1397/9/14 چهارشنبه نخستين سكوی فاز 13 پارس جنوبی نصب شد
    نخستين عرشه دريايی فاز 13 پارس جنوبي با وزني حدود دو هزار و 200 تن، بامداد امروز (چهارشنبه، 14 آذرماه ۱۳۹۷) در موقعيت مخزنی سكوی 13B نصب شد.
دو سکوی فاز ۲۴-۲۲ پارس جنوبی تا پایان دی‌ماه به بهره‌برداری می‌رسد