:.
شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از نگاهی دیگر (2)
نمک زدایی چشمه خوش
چشمه خوش، نگین نفت غرب ایران /لحظه شماری برای ایجاد 180 هزار بشکه ظرفیت جدید فرآورش نفت در ایلام توسعه واحد بهره برداری چشمه خوش برای ایجاد ظرفیت فرآورشی مورد نیاز نفت خام تولیدی در میادین استان ایلام تا سقف 180 هزار بشکه در روز با بیش از 90 درصد پیشرفت در مراحل پایانی قرار دارد.
مهدی فکور مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در رابطه با توسعه میادین نفتی غرب کشور  با اعلام این خبر اظهار داشت : توسعه واحد بهره برداری چشمه خوش با هزینه ای بالغ بر 102 میلیارد ریال و 6 میلیون و 200 هزار یورو به عنوان یکی از واحدهای بهره برداری زیرمجموعه شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب واقع در استان ایلام در حال احداث است.
وی افزود: در واحد بهره برداری چشمه خوش علاوه بر ظرفیت فرآورشی موجود با احداث مجموع تفکیک ردیف D به ظرفیت 35 هزار بشکه در روز و تکمیل مجموعه های تفکیک A ،B  و C ظرفیت فرآورشی جهت دریافت نفت تولیدی تا سقف 180 هزار بشکه در روز ارتقاء خواهد یافت.
به گفته فکور، در این واحد پروژه جمع آوری و تزریق گاز همراه نفت با هدف جمع آوری 60 میلیون فوت مکعب در روز از گاز تولیدی و تزریق در میدان چشمه خوش جهت افزایش تولید و جبران بخشی از افت فشار مخزن با هزینه 272 میلیارد ریال و 53 میلیون یورو و با پیشرفت 78 درصد در دست اقدام است و تا پایان امسال به بهره برداری می رسد که در صورت تکمیل پروژه توسعه واحد بهره برداری چشمه خوش و رسیدن به سقف تولید از میادین نفتی، میزان گازهای همراه تا 115 میلیون فوت مکعب در روز افزایش می یابد که پس از ارسال به ایستگاه های جمع آوری گاز، به سمت کارخانه گاز و گاز مایع 3100 ارسال خواهد شد. وی تصریح کرد: همچنین در این میدان پروژه احداث تاسیسات سرچاهی خطوط جریانی انتقال و خطوط لوله جریانی چهار حلقه چاه جدید و دو حلقه چاه تزریقی با 95 درصد پیشرفت با هزینه 49 میلیارد ریال و هفت میلیون و 400 هزار یورو در حال اتمام است.
وی درباره پروژه احداث واحد بهره برداری و نمک زدائی دهلران بیان داشت: این واحد در استان ایلام واقع بوده و با هدف فرآورش، شیرین سازی نفت تولیدی از میادین دهلران و دانان و نمک زدائی با ظرفیت 55 هزار بشکه در روز در دست راه اندازی است که باراه اندازی آن امکان افزایش تولید نفت نمکی میدان دهلران تا سقف 20 هزار بشکه در روز محقق خواهد شد؛ این پروژه با هزینه 330 میلیارد ریال و 67 درصد پیشرفت در دست انجام می باشد.
فکور در توضیح حوزه فعالیت شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب و گستردگی آن در غرب کشور در استان های کرمانشاه ، ایلام و لرستان خاطرنشان کرد: شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب یکی از سه شرکت زیر مجموعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در ساختار جدید شرکت ملی نفت ایران است که حوزه فعالیت آن چهار استان کرمانشاه، ایلام، لرستان و بخش های شمالی استان خوزستان است که فعالیت رسمی خود را از ابتدای سال 1378 با تولید روزانه حدود 52 هزار و 800 بشکه نفت آغاز کرد که پس از شروع فعالیت و با انجام اقدامات عملیاتی و مهندسی روند صعودی پیدا کرد و در حال حاضر حدود 165 هزار بشکه در روز ظرفیت تولید دارد.
گفتنی است میدان گازی تنگ بیجار و میادین نفتی پایدار غرب، چشمه خوش، دهلران، دانان، سمند، شاخه، بانکول، کبیرکوه، هلیلان، دالپری، آذر و چنگوله در ایلام و میادین باباقیر و نفت شهر در کرمانشاه واقع هستند. در استان لرستان میادین نفتی سرکان، ماله کوه، ویزنهار و هالوش تحت پوشش این شرکت هستند.
 شماره خبر: 4- 7829
منبع: روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید