:.
لوگو نفت
بر اساس گزارش اویل ویس؛ شرکت ملی نفت ایران دومین شرکت بزرگ نفتی جهان شناخته شد پایگاه اینترنتی اویل ویس در گزارشی به معرفی پنج شرکت بزرگ نفتی جهان پرداخته و گزارش داده است که شرکت ملی نفت ایران به مدیریت مهندس احمد قلعه بانی ، جایگاه دومین شرکت بزرگ نفتی جهان را کسب کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی نفت ایران با مدیریت احمد قلعه بانی پس از آرامکوی عربستان سعودی به عنوان دومین شرکت بزرگ نفت جهان شناخته شد.
به گزارش پانا نیوز به نقل از پایگاه اویل ویس، در حال حاضر شرکت نفت عربستان سعودی موسوم به آرامکو بزرگترین شرکت نفت دولتی جهان است که توسط دولت عربستان مدیریت و کنترل می شود .
این شرکت یک پنجم کل ذخایر نفتی جهان را در اختیار دارد که این رقم معادل 260 میلیارد بشکه نفت است . بر اساس براوردهای آماری میزان تولید نفت این شرکت در سال 2010 به بیش از 2.877 میلیارد بشکه رسید که این رقم معادل 7.91 میلیون بشکه در روز بوده است . این شرکت تا پایان سال 2010 بیش از 55 هزار کارمند داشته و کنترل 112 میدان بزرگ نفت و گاز را در عربستان در اختیار داشته است .
این شرکت بزرگ نفتی عربستان در دهه 1930میلادی تاسیس شد و این در حالی بود که روند اکتشاف و تولید نفت در سایر کشورهای منطقه مثل ایران، عراق و بحرین آغاز شده بود . این شرکت نخستین بار با نام استاندارد اویل آمریکا در عربستان آغاز به فعالیت کرد و روز به روز بزرگتر و قوی تر شد. امروز شرکت آرامکوی عربستان بیش از 10 درصد تقاضای جهانی نفت را تامین می کند و پالایشگاههای بزرگ نفت را نیز در اختیار دارد . این شرکت هم اکنون جایگاه مهم و حساسی در بازار جهانی نفت دارد و در کشورهای مختلفی مثل چین، ژاپن، کره جنوبی و آمریکا سرمایه گذاری کرده است .

شرکت نفت ایران دومین شرکت بزرگ نفت جهان
شرکت ملی نفت ایران مطابق با ماده 28 ماه می 1901 تاسیس شده است زمانی که نخستین قرارداد نفتی ایران در زمان مظفر الدین شاه قاجار با شرکت دارسی به امضا رسیده است .
شرکت نفت ایران در سال 1951 میلادی به نام شرکت ملی نفت ایران تغییر نام یافت و صنعت نفت ایران ملی شد این مجموعه در شرایط فعلی بیش از 137 میلیارد بشکه ذخایر نفت خام و بیش از 29 تریلیون متر مکعب ذخایر گاز طبیعی در اختیار دارد .
شرکت ملی نفت ایران شامل 17 شرکت تولیدی، هشت شرکت فنی مهندسی، هفت شرکت مدیریتی و پنج واحد سازمانی است . ظرفیت تولید نفت این شرکت هم اکنون به 4 میلیون بشکه در روز می رسد . پیش بینی می شود نرخ تولید این شرکت طی 20 سال آینده 12 درصد کاهش خواهد یافت .
در سال مالی منتهی به مارس 2008 میلادی میزان ذخایر نفت خام این شرکت بیش از 2840 میلیون بشکه و میزان ذخایر گاز طبیعی نیز بیش از 1045 میلیارد متر مکعب افزایش داشته است . شرکت ملی نفت ایران هم اکنون مسئولیت کلیه فعالیتهای نفتی در داخل و خارج از ایران را در اختیار دارد .

قطر پترولیوم بر پله ی سوم  جهان

در رتبه سوم شرکت قطر پترولیوم قرار دارد . این شرکت سومین شرکت بزرگ نفتی جهان به شمار می رود. این شرکت دولتی از سوی وزارت انرژی و صنایع قطر مدیریت می شود .
این شرکت عربی به تنهایی بیش از 60 درصد تولید ناخالص داخلی قطر را در اختیار دارد . این شرکت در زمینه های اکتشاف تولید پالایش حمل و نقل و ذخیره سازی نفت فعالیت می کند . تولید و صادرات ال ان جی نیز به یکی از فعالیتهای مهم این شرکت تبدیل شده است . این شرکت بیش از 1842 میلیون بشکه ذخایر نفت خام و 8 تریلیون فوت مکعب ذخایر گاز طبیعی در اختیار دارد . این شرکت قصد دارد با افزایش صادرات به آمریکای شمالی، آسیا و اروپا و مشارکت و همکاری با شرکتهای بزرگ نفتی مثل اگزون موبیل، توتال و اکسیدنتال حضور خود را در بازارهای بین المللی انرژی افزایش دهد . شرکت نفت قطر در سال 1974میلادی پس از ملی اعلام شدن صنعت نفت این کشور تاسیس شد .

شرکت نفت عراق چهارم شد
چهارمین شرکت بزرگ نفت جهان شرکت ملی نفت عراق است . این شرکت مجموعه ای از شرکتهای نفتی داخلی عراق است که در زمینه های اکتشاف تولید پالایش ذخیره سازی و حمل و نقل نفت فعالیت می کنند .
پایه و اساس اصلی شرکت ملی نفت عراق را شرکت نفت عراق موسوم به آی پی سی تشکیل می دهد . در سال 1972 میلادی حزب بعث عراق شرکت نفت را ملی اعلام کرد و از آن زمان به بعد نام این شرکت به نام شرکت ملی نفت عراق تغییر کرد . ظرفیت تولید این شرکت از آن زمان به بعد از 1.4 میلیون بشکه در روز به بیش از 3 میلیون بشکه در روز در سال 1980 میلادی افزایش یافته است .
آغاز جنگ با ایران تاثیر منفی زیادی بر صنعت نفت عراق و ظرفیت تولید نفت این کشور داشته است . این شرکت تا سال 2007 بیش از 115 میلیارد بشکه ذخایر نفت خام در اختیار داشته است .

پترولوس دی ونزوئلا پنجم شد
پنجمین شرکت بزرگ نفت جهان شرکت نفت ونزوئلا موسوم به پترولوس دی ونزوئلا است . این شرکت توسط دولت ونزوئلا مدیریت می شود . این شرکت کلیه فعالیتهای بالا دستی و پایین دستی صنعت نفت ونزوئلا را در اختیار دارد . این شرکت در سال 1976 میلادی همزمان با ملی شدن صنعت نفت ونزوئلاتاسیس شده است .
این شرکت آمریکای جنوبی بیش از 77.5 میلیارد بشکه ذخایر نفت و بیش از 150 تریلیون فوت مکعب ذخایر گاز طبیعی در اختیار دارد . یکی از مهمترین وقایع این شرکت در تاریخ تاسیس آن اعتصاب سراسری کارگران در سال 2002 و 2003 میلادی است که موجب توقف دو ماهه تولید این شرکت شد .

شماره خبر: 2/7104
منبع: پانا نیوز
کلمات کليدي
شرکت ملی نفت ایران, دومین شرکت تولید کننده نفت
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


تمرکز فاوای وزارت نفت بر اجرای پروژه‎های تکلیفی دولت الکترونیک
ميراث نفت در 40 سالگي انقلاب/ گام‎هاي بلند افتخار در مسير توسعه و توليد نفت و گاز
سهم ۱۴,۵ درصدی و تنگناهای مالی شرکت ملی نفت ایران
  • 1397/9/11 يكشنبه سهم ۱۴,۵ درصدی و تنگناهای مالی شرکت ملی نفت ایران
    مرکز پژوهش‎های مجلس در گزارشی اعلام کرد: «سهم ۱۴,۵ درصدی شرکت ملی نفت ایران از درآمدهای نفتی، صرف هزینه‎های جاری شامل حقوق و دستمزد و هزینه‎های نگهداشت تولید ‎می‎شود و جوابگوی نیازهای سرمایه‎ای شرکت نیست.»