دوشنبه 31 ارديبهشت 1397   03:59:13
 
14:131395/12/24
وزیر نفت در آیین بهره‎برداری رسمی از فاز نخست تولید زودهنگام آذر خبر داد:
عزم صنعت نفت در توسعه استان ایلام/ گازهای همراه نفت آذر، چرخ پتروشیمی بزرگ دهلران را می‎چرخاند

وزیر نفت بر عزم صنعت نفت درانجام فعالیت های توسعه ای در استان ایلام تاکید کرد و گفت: تولید میدان مشترک آذر باید حداقل تا ١٠٠ هزار بشکه در روز افزایش یابد.


به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به ایلام، بیژن زنگنه امروز (٢٤ اسفند ماه) در آیین بهره برداری رسمی از فاز نخست تولید زودهنگام میدان آذر، ضمن ابراز خرسندی از این‌که استان ایلام در مسیر توسعه قرار گرفته است، یادآور شد: توسعه میدانهای مشترک و حفظ زنجیره تولید در مسیر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در استان ایلام با جدیت دنبال میشود.

وی بر ضرورت تداوم فعالیتهای توسعه ای در استان ایلام تاکید کرد و گفت: توسعه میدان های آذر، چنگوله، چشمه خوش، دانان، پایدار غرب و به ویژه تنگه بیجار بسیار حائز اهمیت است.
وزیر نفت با بیان این‌که توسعه میدانهای مشترک و حفظ زنجیره تولید ٢ محور مورد تاکید در سیاستهای اقتصاد مقاومتی است، افزود: این ٢ محور در برنامه های توسعهای استان ایلام مدنظر قرار گرفته و همان‌طور که اکنون تولید از میدان مشترک آذر آغاز شده است، این روند توسعه تا افزایش تولید میدان به ٦٥ هزار بشکه ادامه مییابد.
وزیر نفت با اعلام اینکه استان ایلام از ذخایر قابل توجه نفت و گاز برخوردار است، گفت: برنامههای توسعهای برای بهره برداری مناسب از این ذخایر در دستور کار است و بر همین مبنا تولید میدان مشترک آذر نیز حداقل تا ١٠٠ هزار بشکه در روز افزایش می یابد.
وی با بیان اینکه منافع حاصل از افزایش ضریب بازیافت بسیار است و هرگونه هزینه کردی در این زمینه جایز است، افزود: صرفه جویی در حوزه ازدیاد برداشت هیچ توجیهی ندارد.
وزیر نفت یادآور شد: باید از فرصتی که پس از برجام برای توسعه کشور فراهم شده است، به نحو احسن استفاده کنیم و با توجه به نیاز صنعت نفت به فناوری و سرمایه باید بتوانیم حداکثر استفاده را از منابع خارجی و ظرفیتهای داخلی داشته باشیم.
زنگنه با اشاره به ضریب بازیافت کنونی میدان آذر که حدود ١٦ درصد است، تصریح کرد: با احتساب چهار میلیارد بشکه ذخایر نفت درجای میدان آذر، افزایش یک درصدی ضریب بازیافت به ٢ میلیارد دلار درآمدزایی و افزایش چهار درصدی ضریب بازیافت به هشت میلیارد دلار درآمدزایی منتهی میشود.
وی تاکید کرد: گازهای همراه نفت پس از بهره برداری از واحد انجیال ٣١٠٠ به این کارخانه ارسال می شود و با تکمیل راه اندازی این واحد، پتروشیمی بزرگ دهلران با تکیه بر خوراک ان‌جیال فعالیت خواهد کرد.
زنگنه بر ضرورت تداوم فعالیتهای توسعه ای در استان ایلام تاکید کرد و گفت: توسعه میدانهای آذر، چنگوله، چشمه خوش، دانان، پایدار غرب و به ویژه تنگه بیجار بسیار حائز اهمیت است.
وزیر نفت با اشاره به استفاده از مشاوران بین المللی در طرح توسعه میدان آذر گفت: در ادامه فرآیند توسعه این میدان نیز باید از مشاوران مجرب به منظور عملکرد بهینه و دستیابی به ضریب بازیافت مناسب بهره مند شد.
وی در ادامه یکی از دلایل حضور خود در استان ایلام را اهمیت استان ایلام و لزوم محرومیت زدایی از چهره این استان ذکر کرد و گفت: عزم وزارت نفت بر انجام فعالیتهای توسعه ای در این استان خواهد بود.
وزیر نفت ضمن ارج نهادن به تحول مدیریتی طرح توسعه آذر از تلاش و زحمات کارکنان برای به تولید رسیدن این میدان مشترک تقدیر و تشکر کرد.

شماره خبر:4/12451
 

کلمات کليدي
آذر، گازهای همراه، وزیر نفت، میدان مشترک آذر،
 
امتیاز دهی
 
 

بیشتر
نسخه قابل چاپ
 

اخبار مرتبط
صنعت نفت ایران را نمی‌توانند نادیده بگیرند/ اروپا عهدشکنی آمریکا را جبران کند
​بازار انرژی باید غیرسیاسی اداره شود
شیوه‌نامه نحوه تایید صلاحیت حرفه‌ای افراد مرتبط با عملیات حفاری ابلاغ شد
 
تعداد بازديد اين صفحه: 3296
  مقاله   گزارش   گفت‌وگو   یادداشت
 


 

خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (niocguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما