:.
عکس
آخرین وضعیت توسعه میدان آذر در گفت و گوی NIOC با مجریان پروژه؛ آذر ،چشم و چراغ میادین نفتی ایران در مرزهای غربی/ عراقی ها هنوز به نفت نرسیده اند در دو هفته اخیر ، میدان مشترک نفتی آذر یکی از پرخبرترین میادین هیدروکربنی کشورمان بوده است ؛حضور معاون اول رییس جمهور به همراه وزرای راه و شهرسازی و نفت به مناسبت استقرار اولین دکل حفاری در میدان آذر ، اخبار مربوط به این میدان را در صدر خبرهای حوزه انرژی کشورمان قرار داد ، همچنین طی روزهای گذشته قرارداد حفاری هفت حلقه چاه توسعه ای میدان آذر میان شرکت های ملی حفاری ایران و شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC) به امضا رسید؛ گزارشی که در ادامه می خوانید از زبان 4 مسئول فعال در طرح توسعه میدان نفتی آذر است که توسط خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران تهیه شده است.
به این ترتیب، با توجه به برنامه ریزی شرکت حفاری نفت و گاز پرشیا برای حفاری حداقل 2 حلقه چاه میدان آذر و واگذاری حفاری هفت حلقه چاه این میدان به شرکت ملی حفاری ایران، تکلیف حفاری 9 حلقه چاه از مجموع 19 حلقه چاه این میدان مشترک مشخص شده و بر اساس گزارش های رسیده، حفاری چاه های باقیمانده نیز توسط شرکت حفاری نفت و گاز پرشیا و شرکت گلوبال پتروتک کیش صورت می پذیرد.
در این خصوص صادق علاقه بند؛ مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه سروک آذر به خبرنگار NIOC می گوید: کار توسعه میدان آذر در قالب بسته های کاری کوچک تعریف شده است و به این منظور، کار حفاری 19 حلقه چاه این میدان مشترک در قالب سه بسته کاری، به شرکت ملی حفاری ایران، شرکت گلوبال پتروتک کیش و شرکت حفاری نفت و گاز پرشیا زیرمجموعه اویک واگذار می شود.
وی ادامه داد: اولین دکل حفاری که متعلق به نفت و گاز پرشیاست، هم اکنون در این میدان مستقر شده و به محض فراهم شدن متریال مورد نیاز، کار حفاری آغاز می شود.
عراق تاکنون هیچ برداشتی از میدان مشترک آذر نداشته است
بر اساس این گزارش، احداث سیستم های مخابراتی، احداث خطوط انتقال نیرو، خطوط لوله انتقال نفت و گاز و خطوط لوله جریانی، خط لوله انتقال آب زاید به چاه تزریقی و احداث واحد بهره برداری جهت فراورش نفت تولیدی، از جمله مواردی است که در شرح کار توسعه میدان آذر قرار دارد. برنامه ریزی شده است در بخش سطح الارضی این طرح، یک واحد بهره برداری به ظرفیت عملیاتی 71 هزار و 500 بشکه نفت احداث و نفت میدان آذر با خط لوله 16 اینچ به مقصد تاسیسات بهره برداری دهلران و در نهایت به چشمه خوش منتقل شود.
در همین زمینه، فیض اله حضرتی؛ مدیر پروژه توسعه میدان آذر در شرکت مهندسی و توسعه سروک آذر نیز در تایید گفته های مدیرعامل این شرکت، اظهار داشت: بسته های کاری لازم برای احداث تاسیسات واحد بهره برداری نمکزدایی و ایستگاه تقویت فشار گاز این طرح تدوین شده است که بخشی از کار، به احداث خطوط اصلی انتقال نفت و گاز از میدان آذر به تاسیسات بهره برداری دهلران مربوط می شود.

وی با بیان اینکه نفت تولیدی این میدان برای صادرات استفاده می شود و گاز تولیدی نیز به NGL3100 می رود، افزود: بخش دیگر مربوط به احداث ایستگاه برق رسانی است که انجام آن از سوی شرکت کارفرما دنبال می شود.
به گفته حضرتی، مطالعات مهندسی طرح توسعه میدان آذربه منظور تعیین احجام بسته های کاری مختلف در دست اقدام است و کار حفاری میدان نیز به صورت همزمان دنبال می شود.
وی در ادامه با بیان اینکه با پیاده سازی بسته مهندسی مخازن، اطلاعات دقیق تری از میدان آذر و ذخایر نفت درجای آن حاصل می شود، گفت: این میدان مشترک، از میادین پیچیده خشکی کشور به شمار می رود و توسعه این میدان به دلیل تنوع در فشار لایه های مختلف مخزن از دشواری های خاصی برخوردار است. حضرتی در عین حال متذکر می شود: کشور عراق تاکنون هیچ برداشتی از میدان اذر نداشته است اما با جدیت، فعالیت های حفاری خود را برای توسعه هرچه سریعتر میدان دنبال می کند.    
هماهنگی و عزم راسخ کارفرما و پیمانکار برای تسریع روند توسعه
استقرار اولین دکل حفاری در میدان اذر که متعلق به شرکت حفاری نفت و گاز پرشیا (زیرمجموعه اویک) است، بهانه ای شد تا با محمدحسین دانا؛ مدیرعامل این شرکت نیز به گفت و گو بنشینیم. دانا معتقد است هماهنگی کاملی بین شرکت مهندسی و توسعه نفت، شرکت مهندسی و توسعه سروک آذر و شرکت اویک به منظور توسعه هر چه سریعتر میدان مشترک آذر وجود دارد و این امر، به تسریع در روند توسعه منجر خواهد شد.
وی در گفت و گو با خبرنگار ما، تصریح می کند: ممانعت از ایجاد آلودگی های محیطی از موضوعاتی است که بسیار مورد تاکید شرکت حفاری نفت و گاز پرشیا قرار دارد و بلافاصله پس از آماده شدن کالاهای مورد نیاز، کار حفاری در این میدان آغاز می شود. دانا افزود: امیدواریم با ادامه این روند، کار حفاری هر سه پیمانکار تا پایان سال جاری کلید بخورد تا تولید زودهنگام 36 هزار بشکه ای میدان طبق برنامه و ظرف مدت 36 ماه پس از تاریخ امضای قرارداد تحقق یابد.
مجری توسعه میدان نفتی آذر و چنگوله نیز در این زمینه اطمینان می دهد که تولید از آذر، مطابق برنامه صورت می پذیرد. حمید کریمی در گفت و گو با خبرنگار NIOC گفت: هم اکنون کار سلرسازی و جاده سازی میدان آذر از پیشرفت 95 درصدی برخوردار است و پاکسازی منطقه نیز به صورت کامل انجام شده است.
کریمی به قرارداد تامین برق میدان نیز اشاره کرد و ادامه داد: در این راستا به منظور تامین 27 مگاوات برق، قراردادی با شرکت برق منطقه ای غرب کشور وابسته به توانیر منعقد شده است که تا تا پایان سال نهایی می شود.
وی همچنین از استقرار دومین دکل حفاری در میدان آذر در آینده ای نزدیک خبر داد: طی روزهای آینده، دکل شرکت ملی حفاری ایران با نام "پیروزی" و با قدرت 3000 اسب بخار، به عنوان دومین دکل حفاری در میدان آذر مستقر خواهد شد.
قول مساعد معاون رییس جمهور برای احداث فرودگاه مهران
مجری توسعه میدان آذر در ادامه با اشاره به سفر اخیر معاون اول رییس جمهور و وزیر راه و شهرسازی به استان ایلام و بازدید آنان از دکل حفاری مستقر در میدان آذر، یادآور شد: با توجه به اینکه توسعه میدان آذر برای حدود 2 هزار نفر اشتغالزایی ایجاد می کند، احداث فرودگاه مهران برای تسهیل تردد در این مسیر ضرورت دارد و خوشبختانه این موضوع که مصوبه دو دوره سفر استانی رییس جمهوری است، با قول مساعد معاون رییس جمهور نیز همراه شده است.
کریمی، پیچیدگی های میدان آذر را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: بعضا عمق حفاری در این میدان به چهار هزار و 700 متر می رسد و حفاری بعضی حلقه چاه ها تا 270 روز به طول می انجامد.  
وی خاطرنشان کرد: منطقه مهران به خون صدها شهید والا مقام آغشته است و ما وظیفه داریم به پاس این همه فداکاری این عزیزان، کار توسعه در این میدان را تا تحقق اهداف مدنظر با جدیت ادامه دهیم.
گفتنی است قرارداد توسعه میدان آذر، مهرماه سال گذشته بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت اویک و صندوق بازنشستگی صنعت نفت به امضا رسید. این میدان در 20 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان مهران در استان ایلام واقع است و نفت درجای آن حدود 2.5 میلیارد بشکه برآورد شده است.


شماره خبر: 4- 9538
  
 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید