:.
مراسم امضای تفاهم نامه توسعه میدان گازی فروز B
محمود زیرکچیان زاده، مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره ایران
با سرمایه‌گذاری یک شرکت بین المللی تولید میدان نفتی سروش 40 هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد محمود زیرکچیان زاده از مذاکره با یک شرکت بین المللی برای سرمایه گذاری در طرح افزایش تولید در میدان نفتی سروش در خلیج فارس خبر داد و گفت: این شرکت قرار است سرمایه گذاری و توسعه این میدان را انجام دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محمود زیرکچیان زاده؛ مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره با بیان این که میدان نفتی سروش از سال 83 تاکنون روزانه حدود 90 هزار بشکه در روز تولید دارد، افزود: هم اکنون برای افزایش تولید بیش از 40 هزار بشکه نفت در روز به تولید این میدان در فاز نخست با یک شرکت بین المللی در حال مذاکره هستیم.
بررسی احتمال افزایش نفت درجای میدان سروش
مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران از حفر چاه اکتشافی جدید در میدان نفتی سروش خبر داد و گفت: به زودی حفر این چاه برای شناخت بیشتر این میدان و بررسی افزایش احتمالی نفت درجا آغاز خواهد شد.
وی از طراحی و تدوین ام.دی.پی جدید برای میدان های نفتی سروش و نوروز در خلیج فارس با هدف افزایش تولید از این میدان ها خبر داد و گفت: دو مشاور داخلی و خارجی در این زمینه مشغول به کارند.
زیرکچیان زاده با بیان این که طراحی و تدوین ام.دی.پی جدید برای میدان های نفتی سروش و نوروز از سال گذشته آغاز شده است، ابراز امیدواری کرد امسال دو ام.دی.پی جدید برای میدان های سروش و نوروز خواهیم داشت.
بر اساس این گزارش میدان‌های سروش و نوروز به ترتیب با بیش از 15 و چهار میلیارد بشکه نفت درجای اولیه، از میدان‌های بزرگ نفتی غرب خلیج فارس هستند.
آخرین فاز توسعه این میدان‌ها در سال 2000 میلادی از سوی شرکت انگلیسی _ هلندی شل پیاده‌سازی و طبق مطالعات این شرکت، استحصال به ترتیب حدود 585 و 560 میلیون بشکه از نفت موجود در مخازن اصلی سروش و نوروز به روش طبیعی پیش‌بینی شده است.
هدف اصلی دو پروژه مطالعاتی جاری که با مشارکت دو مشاور مجزای داخلی و خارجی روی میدان های سروش و نوروز انجام می‌شود، مدل‌سازی روش‌های مختلف ازدیاد برداشت، از جمله تزریق گاز و انتخاب بهترین روش ممکن از نظر فنی و اقتصادی است که با پیاده‌سازی آن، ضرایب برداشت از مخازن این میدان ها افزایش یابد.
مطالعات مقدماتی در میدان سروش، نشان داده است که با تزریق گاز و بهره‌گیری از سازکار ریزش ثقلی گاز/نفت ضریب بازیافت از مخزن اصلی میدان را می توان از حدود 5 درصد برای حالت تولید طبیعی به چند برابر افزایش داد؛ این در حالی است که با توجه به 10 میلیارد بشکه نفت درجای اولیه مخزن اصلی این میدان، هر یک درصد افزایش ضریب برداشت، 100 میلیون بشکه به تولید از میدان خواهد افزود.


شماره خبر:/6788
منبع: شانا
کلمات کليدي
محمود زیرکچیان زاده, مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


تاکید مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بر سالم سازی فرایندها و شفافیت امور/ اختیارات شرکت های تابعه افزایش می یابد
توسعه 16 میدان جدید نفت و گاز قشم در دستور کار نفت فلات قاره قرار گرفت
طرح جامع توسعه میدان توسن نهایی شد/ آغاز حفاری اولین چاه توصیفی در فروز B