تماس با ما  خانه پست الکترونیک دانلود فیلم آلبوم تصاویر نقشه سایت سایت انگلیسی
شنبه 18 مهر 1394   08:44:16

14:211388/5/24
بررسی وضعیت پروژه­­های عمده شرکت نفت فلات قاره ایران
طرح نوسازی و توسعه میدان رشادت خرداد 89 کلید می خورد

بنا بر برنامه زمان­بندی شده واحد برنامه ریزی و کنترل پروژه شرکت نفت فلات قاره در اسفند 85، طرح توسعه و نوسازی میدان رشادت تا خرداد ماه سال آینده به بهره­برداری خواهد رسید.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، فعالیت­های اجرایی طرح بازسازی و نوسازی میدان رشادت از فروردین سال 84 آغاز شده است. این طرح در شش محور کلی خلاصه شده که بنا بر برنامه ریزی­های انجام شده و مطابق آخرین اصلاحات زمان­بندی که در اسفند سال گذشته انجام شد، تا خرداد 89 به اتمام خواهد رسید.
بنا بر این گزارش، پیشرفت برنامه بر اساس آخرین تغییرات 21/81 درصد بوده است.
 تغییر برنامه بهره­برداری و پیشرفت فیزیکی طرح، به دلیل تاخیر در معرفی شرکت انجام دهنده مهندسی تفصیلی پروژه EPCI-2 و مورد تایید نبودن شرکت ­های معرفی شده بود که در نهایت شرکت Atkins به عنوان مجری طرح، توسط صدرا معرفی و صلاحیت آن تایید شد. این شرکت فعالیت­های خود را با بررسی و مقایسه مدارک MDP و FEED آغاز نمود و هم اکنون در حال تولید و ارایه مدارک است. در عین حال با باز نشدن L.C پروژه EPCI-3، روند اجرای پروژه به تاخیر افتاد و به دلیل سپری شدن مدت اعتبار پیشنهاد مالی و نیز عدم توانایی پیمانکار در اجرای پروژه با مبلغ پیشنهادی در مناقصه­ای که در آبان ماه سال گذشته برگزار شد، این قرارداد فسخ شد و قرار شد پروژه مجددا به مناقصه گذاشته شود.
همچنین با طولانی شدن زمان مناقصه پروژه حفاری و امضا نشدن قرارداد توسط شرکت انتخاب شدهPEDEX) )، پروژه بار دیگر به مناقصه گذاشته شد و همین امربه  تغییر برنامه بهره­برداری از طرح نوسازی و توسعه میدان رشادت انجامید.
از میان شش محور اصلی این پروژه، بخش مطالعات زیست محیطی به اتمام رسیده و پیشرفت واقعی 100 درصد داشته است.
روند این بخش از برنامه همچنین برمبنای زمان­بندی اعلام شده در شرکت نفت فلات قاره صورت گرفته است.
قرارداد ساخت و نصب لوله­های چاه­ها و پایه­های سکوها (EPCI-1)، به عنوان یکی دیگر از ارکان طرح  نوسازی و توسعه میدان رشادت مطرح است. این پروژه به صورت EPC و به مبلغ 67 میلیون و 132 هزار و 8 دلار (معادل 52 میلیون و 913 هزار و 449 یورو)، در پایان شهریور ماه 85 با شرکت تسدید منعقد شد و برای تسریع در اجرای طرح، کار پروژه از شانزدهم مرداد ماه 85 به مدت 24 ماه آغاز شد و گشایش LC نیز در آبان ماه همان سال انجام شد. مشاور مهندسی پیمانکار در این پروژه شرکت "پگاسوس" بود.
دیرکرد 5 ماهه در تهیه مواد مورد نیاز جکت Q4 و اعزام شناورهای DOT برای نصب سکوهای فازهای 8 و 12 پارس جنوبی، از جمله عواملی بود که باعث اختلال موقتی در اجرای پروژه شد.
ساخت و نصب عرشه­ها و پل­ها (EPCI-2)، نیزشامل طراحی، ساخت و نصب عرشه سکوهای سر چاهی W0 , W4، مشعل F4، عرشه و ساختمان مسکونی Q4، عرشه سکوی تولیدی P4 و سه پل ارتباطی سکوهای W4 , F4,Q4 به سکوی P4 با وزن تقریبی 10 هزار و 500 تن است. قرارداد این پروژه به صورت EPC در دی ماه با شرکت صدرا و با مبلغ 178 میلیون و 417 هزار و 966 یورو به امضا رسیده است و با گشایش بخشی از LC در 28 اسفند 85، قراداد پروژه آغاز شد.
فعالیت­های اجرایی در پروژه مربوط به احداث خطوط لوله و کابل دریایی، نیز در قالب EPCI-3 طرح رشادت شامل 2/5 کیلومتر خطوط لوله زیر دریایی 8، 10 و 16 اینچ و همچنین 6/5 کیلومتر شامل دو خط کابل 150*3 میلیمتر مربعی از سکوی تولید P4 به سکوی حفاری W0 و 105 کیلومتر لوله 16 اینچ از سکوی تولید P4 به جزیره لاوان و حدود یک کیلومتر خط لوله 16 اینچ از کناره ساحل لاوان تا واحد بهره­برداری سلمان است.
قرارداد پروژه به صورت EPC بوده و به مبلغ 81 میلیون و 476 هزار و 129 یورو در خرداد ماه 86 با شرکت تاسیسات دریایی امضا شده است.
در عین حال به دلیل طولانی شدن مدت گشایش اعتبار و به اتمام رسیدن مدت اعتبار پیشنهاد مالی و عدم توانایی پیمانکار در اجرای پروژه با مبلغ پیشنهادی در مناقصه، قرارداد مربوطه توسط مجری طرح فسق و مقرر شد پروژه مجددا به مناقصه گذاشته شود. در مناقصه مجدد که در فروردین ماه سال جاری برگزار شد، شرکت تسدید با مبلغ 108 میلیون و 500 هزار یورو به عنوان برنده معرفی شد.
پروژه حفاری EPD4 که به منظور حفاری چاه­های تولیدی و تزریقی طرح رشادت انجام می­شود، یکی دیگر از محورهای اصلی پروژه طرح نوسازی و توسعه میدان رشادت به شمار می­آید.
چاه­های حفاری در نظر گرفته شده برای این پروژه شامل 18 حلقه چاه تولیدی، 10 حلقه چاه تزریقی آب، یک حلقه چاه تزریقی گاز در 7 لایه D و یک حلقه چاه تولید نفت در همین لایه است.
قرارداد این پروژه به صورت EPD به شرکت حفاری و اکتشاف انرژی پارس (PEDEX) واگذار شد. با وجود آماده امضا بودن قرارداد نهایی، پیمانکار از امضای آن خودداری کرد و با اعلام  تقاضای فسخ قرارداد به کمیسیون مناقصات پروژه مجددابه مناقصه گذاشته شد. پس از بررسی پیشنهادات مالی ارایه شده توسط سه پیمانکار، به علت مشروط بودن پیشنهادات و کاهش قیمت نفت که به کاهش قیمت کالا و دکل حفاری انجامید، مناقصه باطل اعلام شد و پروژه مجددا به مناقصه گذاشته شد. طی جلسه هماهنگی طرح ها که در خرداد ماه سال جاری برگزار شد با توافق مدیران طرح­ها و امور فنی و به دستور مدیر عامل، انجام این بخش از پروژه به امور فنی محول شد.
پروژه مخزن 500 هزار بشکه­ای ذخیره نفت خام لاوان نیز که در قالب قرارداد (EPC-5) با شرکت پایبندان منعقد شد از قسمت های مهم طرح نوسازی و توسعه میدان رشادت بود که طراحی، تهیه کالا، ساخت، نصب و راه­اندازی یک دستگاه مخزن 500 هزار بشکه­ای در جزیره لاوان را بر عهده داشت. مناقصه مربوط به این پروژه در شهریورماه 87 برگزار شد و شرکت پایبندان با قیمت 99 میلیارد و 158 میلیون و 764 هزار و 163 ریال به عنوان برنده مناقصه انتخاب شد و مقرر شد در مدت 20 ماه این مخزن ساخته و وارد مدار بهره­برداری شود.
تاریخ شروع این پروژه از آذر ماه همان سال تعیین شد و هم اکنون عملیات تخریب فونداسیون مخزن خاتمه یافته و تجهیز کارگاه نیز در حال اتمام است. بر اساس گزارش مجری، پیشرفت واقعی فعالیت­های این بخش تاکنون 30/35 درصد بوده 69/7 درصد از برنامه زمانی تعیین شده جلوتر بوده است. کلمات کليدي
میدان رشادت، شرکت نفت فلات قاره
 
امتیاز دهی
 
 

مرور آخرین اخبار

تعداد بازديد زيرپورتال
اين زيرپورتال امروز
تعداد بازديد اين صفحه: 508
ورود کاربران
مطالب مرتبط
 
کلیه حقوق اطلاعات و مطالب این سایت محفوظ و متعلق به شرکت ملی نفت ایران است
Best View in 1024x768
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (niocguest)


Powered By Sigma ITID.