تماس با ما  خانه پست الکترونیک دانلود فیلم آلبوم تصاویر نقشه سایت سایت انگلیسی
پنجشنبه 30 شهريور 1396   16:52:34

14:211388/5/24
بررسی وضعیت پروژه­­های عمده شرکت نفت فلات قاره ایران
طرح نوسازی و توسعه میدان رشادت خرداد 89 کلید می خورد

بنا بر برنامه زمان­بندی شده واحد برنامه ریزی و کنترل پروژه شرکت نفت فلات قاره در اسفند 85، طرح توسعه و نوسازی میدان رشادت تا خرداد ماه سال آینده به بهره­برداری خواهد رسید.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، فعالیت­های اجرایی طرح بازسازی و نوسازی میدان رشادت از فروردین سال 84 آغاز شده است. این طرح در شش محور کلی خلاصه شده که بنا بر برنامه ریزی­های انجام شده و مطابق آخرین اصلاحات زمان­بندی که در اسفند سال گذشته انجام شد، تا خرداد 89 به اتمام خواهد رسید.
بنا بر این گزارش، پیشرفت برنامه بر اساس آخرین تغییرات 21/81 درصد بوده است.
 تغییر برنامه بهره­برداری و پیشرفت فیزیکی طرح، به دلیل تاخیر در معرفی شرکت انجام دهنده مهندسی تفصیلی پروژه EPCI-2 و مورد تایید نبودن شرکت ­های معرفی شده بود که در نهایت شرکت Atkins به عنوان مجری طرح، توسط صدرا معرفی و صلاحیت آن تایید شد. این شرکت فعالیت­های خود را با بررسی و مقایسه مدارک MDP و FEED آغاز نمود و هم اکنون در حال تولید و ارایه مدارک است. در عین حال با باز نشدن L.C پروژه EPCI-3، روند اجرای پروژه به تاخیر افتاد و به دلیل سپری شدن مدت اعتبار پیشنهاد مالی و نیز عدم توانایی پیمانکار در اجرای پروژه با مبلغ پیشنهادی در مناقصه­ای که در آبان ماه سال گذشته برگزار شد، این قرارداد فسخ شد و قرار شد پروژه مجددا به مناقصه گذاشته شود.
همچنین با طولانی شدن زمان مناقصه پروژه حفاری و امضا نشدن قرارداد توسط شرکت انتخاب شدهPEDEX) )، پروژه بار دیگر به مناقصه گذاشته شد و همین امربه  تغییر برنامه بهره­برداری از طرح نوسازی و توسعه میدان رشادت انجامید.
از میان شش محور اصلی این پروژه، بخش مطالعات زیست محیطی به اتمام رسیده و پیشرفت واقعی 100 درصد داشته است.
روند این بخش از برنامه همچنین برمبنای زمان­بندی اعلام شده در شرکت نفت فلات قاره صورت گرفته است.
قرارداد ساخت و نصب لوله­های چاه­ها و پایه­های سکوها (EPCI-1)، به عنوان یکی دیگر از ارکان طرح  نوسازی و توسعه میدان رشادت مطرح است. این پروژه به صورت EPC و به مبلغ 67 میلیون و 132 هزار و 8 دلار (معادل 52 میلیون و 913 هزار و 449 یورو)، در پایان شهریور ماه 85 با شرکت تسدید منعقد شد و برای تسریع در اجرای طرح، کار پروژه از شانزدهم مرداد ماه 85 به مدت 24 ماه آغاز شد و گشایش LC نیز در آبان ماه همان سال انجام شد. مشاور مهندسی پیمانکار در این پروژه شرکت "پگاسوس" بود.
دیرکرد 5 ماهه در تهیه مواد مورد نیاز جکت Q4 و اعزام شناورهای DOT برای نصب سکوهای فازهای 8 و 12 پارس جنوبی، از جمله عواملی بود که باعث اختلال موقتی در اجرای پروژه شد.
ساخت و نصب عرشه­ها و پل­ها (EPCI-2)، نیزشامل طراحی، ساخت و نصب عرشه سکوهای سر چاهی W0 , W4، مشعل F4، عرشه و ساختمان مسکونی Q4، عرشه سکوی تولیدی P4 و سه پل ارتباطی سکوهای W4 , F4,Q4 به سکوی P4 با وزن تقریبی 10 هزار و 500 تن است. قرارداد این پروژه به صورت EPC در دی ماه با شرکت صدرا و با مبلغ 178 میلیون و 417 هزار و 966 یورو به امضا رسیده است و با گشایش بخشی از LC در 28 اسفند 85، قراداد پروژه آغاز شد.
فعالیت­های اجرایی در پروژه مربوط به احداث خطوط لوله و کابل دریایی، نیز در قالب EPCI-3 طرح رشادت شامل 2/5 کیلومتر خطوط لوله زیر دریایی 8، 10 و 16 اینچ و همچنین 6/5 کیلومتر شامل دو خط کابل 150*3 میلیمتر مربعی از سکوی تولید P4 به سکوی حفاری W0 و 105 کیلومتر لوله 16 اینچ از سکوی تولید P4 به جزیره لاوان و حدود یک کیلومتر خط لوله 16 اینچ از کناره ساحل لاوان تا واحد بهره­برداری سلمان است.
قرارداد پروژه به صورت EPC بوده و به مبلغ 81 میلیون و 476 هزار و 129 یورو در خرداد ماه 86 با شرکت تاسیسات دریایی امضا شده است.
در عین حال به دلیل طولانی شدن مدت گشایش اعتبار و به اتمام رسیدن مدت اعتبار پیشنهاد مالی و عدم توانایی پیمانکار در اجرای پروژه با مبلغ پیشنهادی در مناقصه، قرارداد مربوطه توسط مجری طرح فسق و مقرر شد پروژه مجددا به مناقصه گذاشته شود. در مناقصه مجدد که در فروردین ماه سال جاری برگزار شد، شرکت تسدید با مبلغ 108 میلیون و 500 هزار یورو به عنوان برنده معرفی شد.
پروژه حفاری EPD4 که به منظور حفاری چاه­های تولیدی و تزریقی طرح رشادت انجام می­شود، یکی دیگر از محورهای اصلی پروژه طرح نوسازی و توسعه میدان رشادت به شمار می­آید.
چاه­های حفاری در نظر گرفته شده برای این پروژه شامل 18 حلقه چاه تولیدی، 10 حلقه چاه تزریقی آب، یک حلقه چاه تزریقی گاز در 7 لایه D و یک حلقه چاه تولید نفت در همین لایه است.
قرارداد این پروژه به صورت EPD به شرکت حفاری و اکتشاف انرژی پارس (PEDEX) واگذار شد. با وجود آماده امضا بودن قرارداد نهایی، پیمانکار از امضای آن خودداری کرد و با اعلام  تقاضای فسخ قرارداد به کمیسیون مناقصات پروژه مجددابه مناقصه گذاشته شد. پس از بررسی پیشنهادات مالی ارایه شده توسط سه پیمانکار، به علت مشروط بودن پیشنهادات و کاهش قیمت نفت که به کاهش قیمت کالا و دکل حفاری انجامید، مناقصه باطل اعلام شد و پروژه مجددا به مناقصه گذاشته شد. طی جلسه هماهنگی طرح ها که در خرداد ماه سال جاری برگزار شد با توافق مدیران طرح­ها و امور فنی و به دستور مدیر عامل، انجام این بخش از پروژه به امور فنی محول شد.
پروژه مخزن 500 هزار بشکه­ای ذخیره نفت خام لاوان نیز که در قالب قرارداد (EPC-5) با شرکت پایبندان منعقد شد از قسمت های مهم طرح نوسازی و توسعه میدان رشادت بود که طراحی، تهیه کالا، ساخت، نصب و راه­اندازی یک دستگاه مخزن 500 هزار بشکه­ای در جزیره لاوان را بر عهده داشت. مناقصه مربوط به این پروژه در شهریورماه 87 برگزار شد و شرکت پایبندان با قیمت 99 میلیارد و 158 میلیون و 764 هزار و 163 ریال به عنوان برنده مناقصه انتخاب شد و مقرر شد در مدت 20 ماه این مخزن ساخته و وارد مدار بهره­برداری شود.
تاریخ شروع این پروژه از آذر ماه همان سال تعیین شد و هم اکنون عملیات تخریب فونداسیون مخزن خاتمه یافته و تجهیز کارگاه نیز در حال اتمام است. بر اساس گزارش مجری، پیشرفت واقعی فعالیت­های این بخش تاکنون 30/35 درصد بوده 69/7 درصد از برنامه زمانی تعیین شده جلوتر بوده است. کلمات کليدي
میدان رشادت، شرکت نفت فلات قاره
 
امتیاز دهی
 
 

مرور آخرین اخبار
تعداد بازديد اين صفحه: 769
مطالب مرتبط
 
کلیه حقوق اطلاعات و مطالب این سایت محفوظ و متعلق به شرکت ملی نفت ایران است
Best View in 1024x768
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (niocguest)


مجری سایت : شرکت سیگما