1392/8/26 يكشنبه در راستای تسریع توسعه میادین مشترک غرب کارون، 2 دکل حفاری در میدان یاران شمالی مستقر شد در راستای تسریع در روند توسعه میادین مشترک به خصوص میادین مشترک غرب کارون،علاوه بردکل های موجود در یاران جنوبی، 2 دستگاه دکل حفاری نیز در میدان یاران شمالی مستقر شده است و به زودی عملیات حفاری در این میدان آغاز می شود.
همایون کاظمینی؛ مجری طرح توسعه میدان یاران در شرکت مهندسی و توسعه نفت در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، از ورود 2 دستگاه دکل حفاری به میدان یاران شمالی خبر داد و گفت: در این میدان، برای حفاری 20 حلقه چاه برنامه ریزی و مقرر شده است با پایان حفاری هر حلقه چاه، تولید از آن آغاز شود.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون تولید از چاه شماره یک این میدان در حال انجام است، افزود: تولید نهایی این میدان به 30 هزار بشکه در روز خواهد رسید.  
کاظمینی در تشریح فعالیت های انجام شده در مرحله تولید زودهنگام از میدان یاران شمالی توضیح داد: هم اکنون عملیات پاکسازی از مین و ادوات نظامی صورت گرفته و در خصوص عملیات احداث سه سلر، ساخت 2 سلر اتمام یافته و سلر سوم نیز در حال نهایی شدن است.
به گفته وی، احداث خطوط لوله و کلاستر، اجرای خط لوله 8 اینچ چاه شماره یک به طول 19 کیلومتر و اتصال آن به کلاستر شمالی آزادگان جنوبی از دیگر اقداماتی است که در توسعه زودهنگام یاران شمالی صورت پذیرفته است.
مجری طرح توسعه میدان یاران در ادامه به اقدامات برنامه ریزی شده در طرح توسعه میدان یاران شمالی اشاره و اظهار کرد: نصب تاسیسات و تسهیلات سرچاهی، احداث خطوط لوله جریانی، احداث خطوط لوله انتقال نفت تولیدی به کارخانه فراورش غرب کارون و انتقال گاز تولیدی به واحد NGL 3200، احداث سیستم جداسازی تک مرحله ای نفت و گاز و احداث تاسیسات نم زدایی و فشارافزایی از جمله اقداماتی است که در برنامه طرح توسعه یاران شمالی قرار دارد.
به گزارش NIOC، طرح توسعه میدان یاران شمالی به شکل موافقت نامه (HOA) بین شرکت مهندسی و توسعه نفت و شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا منعقد و مواردی مانند تعمیر، تکمیل و تولیدی کردن یک حلقه چاه از طریق احداث خط لوله به مقصد کلاستر شمالی آزدگان جنوبی، تهیه PMDP و MDP، احداث سه محوطه چاه و ساخت سلر به عنوان اهداف دوره قراردادی HOA  تعیین شد.
گفتنی است میدان یاران به طول 48 کیلومتر و عرض 2.5 کیلومتر با میزان نفت درجای حدود 2 میلیارد بشکه، در فاصله 130 کیلومتری غرب اهواز در نقطه صفر مرزی با عراق قرار دارد و با میدان مجنون عراق مشترک است.
 

شماره خبر: 4- 9127
  
 
 
 
 
 
کلمات کليدي
دکل حفاری, میدان مشترک یاران, افزایش تولید, همایون کاظمینی, شرکت مهندسی و توسعه نفت
 
امتیاز دهی
 
 

مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


ایجاد حدود ۵۰ دریچه در جاده‌های بین حوضچه‌های هورالعظیم
نشست کمیته بحران شرکت مهندسی و توسعه نفت برگزار شد
برنامه‎های توسعه‎ای شرکت متن در سال 98 تشریح شد