13:061397/7/21
مدیریت برنلمه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت:
نحوه تامین اعتبار پروژه ذخيره‎سازی نفت خام گوره در دست بررسی است

نحوه تامین اعتبار پروژه مخازن ذخیره سازی نفت خام گوره به منظور تکمیل مراحل اجرایی و بهره برداری از آن به یکی از دو روش BOT یا اعتبارات بند (ق) در دست بررسی است.


  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، كارشناسان مديريت برنامه ريزي تلفيقي به همراه نمايندگان امور انرژي سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور و شركت متن به منظور بررسي آخرين وضعيت مراحل اجرايي پروژه ذخيره سازي استراتژيك نفت خام منطقه گوره، از كارگاه این پروژه بازديد كردند و طي جلسه های كارشناسي، روش تكميل پروژه، موانع و مشكلات مالي و تامين اعتبار آن را مورد بررسي قرار دادند.

به گزارش معاونت بررسي، امكان‌سنجي اقتصادي و مالي طرح‌های برنامه ریزی تلفیقی، هم اکنون ساخت مخازن بتني به ظرفيت ۴ ميليون بشكه همراه با ايستگاه تلمبه خانه و اتاق كنترل انجام شده و بخشي از آن مورد آزمايش قرار گرفته است. در ضمن بخش چشمگیری از تجهيزات، كالا و مواد لازم به منظور تكميل مراحل ساخت، نصب و راه‌اندازي تهيه و در انبار كارگاه موجود است.

هزينه كارهاي باقيمانده شامل تكميل مراحل ساخت، نصب و راه‌اندازي تجهيزات از سوی شركت متن برآورد شده و تصميم‌گيري در خصوص چگونگي تكميل پروژه و بهر‌ه‌برداري از مخازن ذخيره نفت خام گوره، در دستور كار است.

در نشست پيگيري طرح‌هاي شركت مهندسي و توسعه نفت، تكميل مراحل اجرايي این پروژه و بهره‌برداري از آن به روش BOT پيشنهاد شده است. همچنين در صورت تخصيص ظرفيت مخازن استراتژيك نفت خام به نفت خام غرب كارون، امكان تأمين اعتبار آن از محل اعتبارات بند (ق) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ نيز مي تواند مورد بررسي قرار گيرد.

گفتني است، اجراي پروژه هاي ذخيره سازي نفت خام به عنوان واحدهاي پایين دست بهره برداري، موجب كاهش دفعات توقف ناخواسته توليد چاه ها به دليل اختلال در مراحل ارسال و صادرات نفت خام خواهد شد كه در كاهش هزينه بهره برداري از چاه ها موثر است.

1/21781

کلمات کليدي
مخازن ذخیره سازی گوره
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید