19:531397/9/16

توافق اوپک و غیراوپک برای کاهش 1.2 میلیون بشکه‎ای تولید نفت/ ایران از مشارکت در توافق کاهش تولید معاف شد

ایران موفق شد از مشارکت در توافق اعضای اوپک و غیراوپک بر سر کاهش تولید نفت به منظور کاستن از مازاد عرضه در بازار و کمک به بهبود قیمت‌نفت معاف شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) توافق کردند تولید خود را برای یک دوره 6ماهه (از ابتدای سال جدید میلادی) 800 هزار بشکه در روز کاهش دهند؛ همچنین گویا کشورهای غیراوپکی نیز برای کاهش 400 هزار بشکه‎ای تولید نفت به توافق رسیده‎اند.

بر اساس این گزارش، ایران، ونزوئلا و لیبی از مشارکت در این توافق معاف شده‎اند.

بیژن زنگنه،‌ وزیر نفت در بدو ورود به وین و پیش از آن بارها تاکید کرده بود که ایران به دلیل رویارویی با تحریم‌ها به‌هیچ عنوان زیر بار توافق کاهش تولید نمی‎رود. این در حالی است که پیش از آغاز نشست، خالد الفالح، وزیر انرژی، صنایع و منابع معدنی عربستان بر لزوم مشارکت همه اعضای اوپک برای دستیابی به توافق کاهش تولید تاکید کرده بود.

یکصدوهفتادوپنجمین نشست اوپک دیروز (پنجشنبه، 15 آذرماه) برگزار شد و پس از حدود 6 ساعت، بدون نتیجه پایان یافت. این نشست امروز (جمعه، 16 آذرماه) ادامه پیدا کرد و از صبح امروز، نشست‎های دوجانبه وزرای کشورهای عضو و غیرعضو اوپک نیز در حاشیه اجلاس برگزار شده است.

پنجمین نشست مشترک کشورهای عضو و غیرعضو اوپک نیز از ساعتی پیش در محل دبیرخانه اوپک با حضور ۱۴ کشور عضو و ۱۰ کشور غیرعضو این سازمان آغاز شده و در حال برگزاری است.

2/25542

منبع: شانا


کلمات کليدي
اوپک
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


دبیرکل اوپک: تصمیم‌های یکجانبه علیه ایران کارآیی ندارد
حذف سهم نفت ایران ممکن نیست/ در اوپک تک‌روی نداریم
قیمت سبد نفتی اوپک از ۷۲ دلار فراتر رفت