16:231397/3/22

تشریح آخرین جزئیات کنفرانس مدیریت یکپارچگی دارایی‎های فیزیکی نفت و گاز

رئیس شورای سیاستگذاری کنفرانس مدیریت یکپارچگی دارایی های فیزیکی نفت و گاز ساحل و فراساحل، علت برگزاری این کنفرانس را عملیاتی کردن دستور وزیر نفت مبنی بر توسعه نظام مدیریت حفظ دارایی های فیزیکی بر شمرد و گفت: در سال 2014 این نظام موفق به کسب استاندارد بین المللی شده است و همزمان وزیر نفت نظام نامه ای مبتنی بر همان استانداردها ابلاغ کرد.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، دومین نشست هم اندیشی کنفرانس مدیریت یکپارچگی دارایی های فیزیکی نفت و گاز ساحل و فراساحل، عصر امروز (سه شنبه 22 خرداد 1397) با حضور مسئولین برگزاری این همایش در ساختمان شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران برگزار شد.
علیرضا اصل عربی، رئیس شورای سیاست گذاری این کنفرانس در ابتدا با اشاره به رویکرد علمی و چارچوب های مشخص این کنفرانس گفت: در واقع این کنفرانس یک کنفرانس با توجه به فرایند های عملیاتی ما در نگهداری از تأسیسات ساحل و فراساحل است.
وی افزود: محورهای این کنفرانس تخصصی و دانشگاهی - کاربری در بخش ساخل و فراساحل است.
اصل عربی از استقبال خوب شرکت های خارجی برای شرکت در این کنفرانس یاد کرد و گفت: نزدیک به 50 مقاله سطح بالا ارائه شده که از این تعداد نزدیک به 20 الی 30 مورد به صورت شفاهی و پوستر ارائه می شود.
این مقام مسئول ادامه داد: البته اینگونه فعالیت ها و خدماتی که در این حوزه ارائه می شود جدید نیست، اما این الگوها باید با یکپارچگی به منظور بهره برداری بهینه از تأسیسات گردآوری شوند و امیدواریم با برگزاری این کنفرانس به این هدف دست پیدا کنیم و الگویی برای سایر دستگاه های کشور شویم.
وی هدف ثانویه برگزاری این همایش را شناسایی و گردهمایی شرکت های مهندسی ساخت و نگهداشت دانست و گفت: ‌امیدواریم در سال های آتی با جهت دهی و بهره بردن از چنین کنفرانس هایی بتوان قوانین و استانداردهایی را برای نظام مند شدن مدیریت یکپارچگی دارایی های فیزیکی حاکم کرد.
مدیر کل نظام مدیریت دارایی های فیزیکی وزارت نفت در پایان با بیان اینکه این کنفرانس می تواند به برون سپاری نگهداشت دارایی های فیزیکی کمک کند گفت: وزارت نفت با فرهنگ سازی در این حوزه سعی دارد تصدی گری خود در بخش نگهداشت را به شرکت های خصوصی واگذار کند که این کار نیازمند ایجاد یک نظام مهندسی است.
یکپارچگی مدیریت دارایی می تواند به دوام تأسیسات کمک کند
ابوالقاسم رحمانی، دبیرکل این کنفرانس نیز در این مراسم با بیان اینکه شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران  سابقه 20 ساله در فعالیت های فراساحلی دارد گفت: در طول این مدت کارهای طراحی، ساخت و بهره برداری را در بخش فراساحل انجام داده ایم، 2 هزار کیلومتر لوله گذاری دریایی و نصب 20 سکوی دریایی از دیگر سوابق این شرکت است.
وی ادامه داد: در این مدت متوجه شدیم که نگهداری و بهره برداری بهینه می تواند اثرات مثبت در کارایی و دوام تأسیسات داشته باشد که برای این هدف باید برنامه ریزی برای سیستم بهره برداری و حفاظت بهتر و منطقی تر انجام گیرد.
رحمانی از حوادث فراساحلی که در طول 20 سال گذشته رخ داده است یاد کرد و گفت: برای مقابله با این حوادث تعمیراتی به کار گرفته شد که شاید در آن زمان ضابطه مند نبود و در واقع هیچ شرکتی در ایران نبود که از سوی سازمان های کنترل کننده درجه بندی شده باشند که برای نگهداشت به کارگرفته شوند.
وی افزود: به همین منظور ایجاد نظام، استاندارد و درجه بندی خدمات در حوزه نگهداشت به شدت حس می شود.
مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران با بیان اینکه برگزاری این کنفرانس یک فعالیت ملی است، گفت: برای برگزاری این کنفرانس تلاش های بسیاری صورت گرفته و از شرکت های بزرگ بین المللی بهره جسته ایم و امیدواریم در سال های آتی علاوه بر بخش ساحل و فراساحل بخش خشکی را نیز در این حیطه پوشش دهیم.
حضور کارشناسان از 6 کشور جهان
محمد راعی، دبیر کمیته عملی کنفرانس نیز در این مراسم ضمن معرفی اهداف،‌ دستاوردها، برنامه و محورهای فنی همایش گفت: حوادث در صنعت به توقف تولید و درآمد، از بین رفتن دارایی، به مخاطره افتادن جان و سلامتی کارکنان، آلودگی محیط زیست و از بین رفتن اعتبار شرکت منجر می شود و در شرکت های پیشرو سیستم های مدیریت یکپارچگی دارایی برقرار می شود.
وی با بیان اینکه با برگزاری این همایش می توان به بهبود صیانت از سرمایه ملی تأسیسات نفت و گاز، چاه ها و مخزن در فراساحل کمک کرد، گفت: بیان وضعیت موجود و نیاز صنعت نفت از سوی بهره برداران و ارائه راه حل از سوی صاحبان دانش، تجربه و فناوری از دیگر اهداف برگزاری این همایش هستند.
راعی 6 محور برگزاری این همایش را برشمرد و گفت:‌سیاست گذاری، برنامه ریزی و پیاده سازی مدیریت یکپارچگی دارایی در صنعت نفت و گاز ساحلی و فراساحلی، ارزیابی ریسک و مدیریت آن، افزایش بهره وری، بهینه سازی و کاهش هزینه از طریق مدیریت یکپارچگی دارایی، رویکردهای افزایش عمر تأسیسات و تجهیزات، رویکردها و روش های نگهداری و تعمیرات و بازرسی فنی و مدیریت خوردگی محور های این کنفرانس هستند.
وی با اشاره به سخنرانان کلیدی، پنل های اصلی، پنل های تخصصی، مقالات و کارگاه های آموزشی به عنوان برنامه های کنفرانس گفت: کارشناسان از شرکت های معتبر بین المللی در قالب 6 کشور خارجی هلند، فرانسه، انگلستان، کانادا، ایتالیا و مالزی برای سخنرانی و ارائه مقالات در این کنفرانس حاضر می شوند.
برنامه ای در جهت پیوند صنعت و دانشگاه
مجتبی رحیمی، دبیر کمیته اجرایی کنفرانس نیز در این مراسم با بیان اینکه این کنفرانس به صورت خودگردان برگزار می شود، گفت: وزارت نفت و شرکت های برگزار کننده هیچ هزینه ای برای برگزاری این کنفرانس متقبل نمی شوند و هزینه ها از محل ثبت نام شرکت کنندگان تأمین می شود.
وی با معرفی مسئولین برگزاری این کنفرانس، گفت: جلسات و کمیته های مختلفی برای برگزاری این کنفرانس با استفاده از دانش آکادمیک و تجارب شرکت ها برگزار شده است که تلفیق دانش و تجربه کاربردی می توند پیوند بین دانشگاه و صنعت باشد.
گفتنی است اولین کنفرانس مدیریت یکپارچگی دارایی های فیزیکی نفت و گاز ساحل و فراساحل 4 و 5 تیر ماه به همت شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران با همکاری شرکت های نفت و گاز پارس، شرکت پایانه های نفتی ایران، شرکت نفت فلات قاره، شرکت نفت خزر و شرکت ملی حفاری ایران در محل هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار می شود.

شماره خبر:‌7/24737
کلمات کليدي
رئیس شورای سیاست گذاری کنفرانس مدیریت یکپارچگی دارایی های فیزیکی نفت و گاز ساحل و فراساحل، کنفرانس مدیریت یکپارچگی دارایی های فیزیکی نفت و گاز ساحل و فراساحل، علیرضا اصل عربی، ابوالقاسم رحمانی، محمد راعی، مجتبی رحیمی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


نخستین کنفرانس مدیریت یکپارچگی دارایی‎ها در نفت و گاز آغاز به‎کار کرد
دارایی‎های فیزیکی صنعت نفت در حوزه ساحل و فراساحل مدیریت یکپارچه می‎شود
سکوی فاز 21 پارس جنوبی در آب‎های خلیج فارس نصب شد