13:381397/2/26

برنامه‎های مدیریت عملیات ویژه حفاری در سال جاری تشریح شد/ رشد 8 درصدی عملیات حفاری در سال 96

متخصصان شرکت ملی حفاری ایران در سال گذشته موفق به انجام 44 هزار و 818 متر حفاری به روش افقی و جهت دار در مناطق خشکی و دریایی کشور شدند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مدیر عملیات ویژه حفاری شرکت ملی حفاری ایران، گفت: این عملیات بر روی 81 حفره صورت گرفته و در قیاس با عملکرد سال قبل از آن از نظر متراژ هشت درصد و از لحاظ تعداد چاه 13 درصد رشد نشان می دهد.

مهران عالیپور گفت: طی سال گذشته، متخصصان و کارشناسان مجرب مدیریت عملیات ویژه حفاری شرکت ملی حفاری ایران، موفق به اجرای یک هزار و 555 متر عملیات مغزه گیری از چاه های نفت و گاز شدند و پنج عملیات در خصوص عبور از جداره چاه نیز انجام شد.

وی حفاری افقی و جهت دار را از روش های روزآمد در صنعت حفاری در جهان عنوان کرد که دارای تخصص بالا و کاربری خاص از نظر موقعیت عملیات و شرایط محیطی است.

عالیپور افزود: این نوع حفاری درچاه های امدادی و یا مناطقی کاربرد دارد که امکان استقرار دستگاه حفاری وجود ندارد؛ مانند مناطق مسکونی و یا در میادینی که کارشناسان تشخیص می دهند که می توان با اثبات یک دکل حفاری در یک نقطه چند حلقه چاه حفر کرد.

مدیر عملیات ویژه حفاری شرکت ملی حفاری ایران ادامه داد: در این زمینه دستگاه حفاری در فاصله مناسب مستقر و عملیات حفاری پس از عمق تعیین شده عمودی، در جهت محاسبه شده مخزن به صورت انحرافی هدایت و در فاصله دورتر از نقطه صفر آغاز حفاری، مته وارد مخزن و چاه تولیدی می شود.

وی اظهار کرد: این شیوه پیشرفته حفاری در کشور بومی شده و ضمن اذعان به توان متخصصان کارآزموده و آشنا به دانش فنی و تخصصی حفاری به شیوه افقی و جهت دار، بخشی از تجهیزات و ابزار اختصاصی آن نیز در داخل کشور تولید می شود.

عالیپور به دستاوردهای سال 96 اشاره کرد و گفت: از شاخص ترین موفقیت های این مدیریت در سال گذشته عملیات حفاری چاه امدادی برای مهار و کنترل فوران چاه 147 رگ سفید بود که با بکارگیری دستگاه حفاری 93 فتح تحقق یافت.

وی ادامه داد: متخصصان این مدیریت که پیش از این تجربه حفر چاه های امدادی مانند حفاری جهت دار در میدان گازی کنگان را در کارنامه خود داشتند با همکاری سایر بخش های شرکت این عملیات را با موفقیت کامل انجام دادند و این در حالی است که توان اجرای حفاری این نوع چاه در جهان در اختیار چند کشور و شرکت های انگشت شماری است.

عالیپور افزود: سال قبل برای اولین بار تعمیر و کالیبراسیون سنسورهای جهت یابی با موفقیت انجام و فرآیند تعمیرات اساسی دوره ای ابزار جهت یابی تهیه و در مدار عملیات قرار گرفت.

مدیر عملیات ویژه حفاری شرکت ملی حفاری ایران در همین زمینه به ساخت لوله های مغزه گیری، ساخت باطری های لیتیومی و بخشی از ابزار کاربردی و عدم نیاز به تامین آن از خارج اشاره کرد.

وی با بیان اینکه هم اکنون حدود 20 شرکت در داخل کشور در بخش عملیات حفاری ویژه فعالیت دارند، اظهار کرد: با این وصف 40 درصد سهم بازار حفاری جهت دار توسط شرکت ملی حفاری ایران صورت می پذیرد و افزایش این سهم به لحاظ کار کیفی، متخصصان با تجربه و تجهیزات مناسب در دستور کار است.

عالیپور خاطرنشان کرد: تقویت ناوگان عملیات ویژه، تهیه  ابزار پیشرفته LWD ، ساخت ابزار MWD ، تامین موتورهای درون چاهی و تلاش برای حضور در بازار منطقه از جمله برنامه های تبیین شده این مدیریت در سال جاری به شمار می آید.

 

کد خبر: 21347/4


منبع: روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران


کلمات کليدي
عالیپور، حفاری، شرکت ملی حفاری ایران
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت
 
 
 
 


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 برنامه‎ریزی برای نوسازی 8 دستگاه حفاری در سال آینده
طراحی و ساخت 600 قلم انواع قطعات پرمصرف صنعت حفاری در سال جاری
توانمندی شرکت ملی حفاری برای ارائه آموزش‎های تخصصی