22:201397/2/26
وزیر نفت:
صنعت نفت ایران را نمی‌توانند نادیده بگیرند/ اروپا عهدشکنی آمریکا را جبران کند

وزیر نفت با اشاره به اینکه کسی نمی‌تواند صنعت نفت ایران را نادیده بگیرد، گفت: اصل ما همکاری با جهان و استفاده از فناوری روزآمد دنیاست، انتظار داریم اتحادیه اروپا عهدشکنی آمریکا را جبران کند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، بیژن زنگنه عصر امروز (چهارشنبه، ۲۶ اردیبهشت‌ماه) در آیین امضای موافقتنامه اصولی (HOA) توسعه، پشتیبانی و بهره‌برداری از میدان نفتی کرنج بین شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و کنسرسیوم پرگس، با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان از تنظیم‌کنندگان این موافقتنامه شامل مدیران و کارشناسان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و کنسرسیوم پرگس که بیش از یک سال و نیم برای امضای آن تلاش کردند، تشکر کرد.

وی با بیان این‌که مذاکرات طولانی در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب برای امضای این موافقتنامه انجام شده است، افزود: بر این اساس نشست‌های ویژه‌ای برای امضای این موافقتنامه انجام شد و من از آقای عالی‌پور و مدیران سخت‌کوش شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب تشکر می‌کنم که با سختکوشی و درک شرایط و واقعیات کشور توانستند یک شاخه از الگوی جدید قراردادهای نفتی (IPC) را دنبال و موافقتنامه‌ای را در این قالب امضا کردند که این موضوع به معنای این است که ما در این بخش به نقطه قبل قبولی رسیده‌ایم.

وزیر نفت، نخستین قرارداد تاریخی در مناطق نفتخیز جنوب برای توسعه یک میدان نفتی را که انتظار می‌رود ظرف ۲ ماه آینده محقق شود، از جمله دستاوردهای امضای این موافقتنامه برشمرد.

زنگنه در این باره گفت: دستاورد این موافقتنامه را کم ارزشتر از امضای قرارداد نمی‌دانم، زیرا راهی برای آینده باز شده است و ما می‌توانیم برای توسعه میدان کرنج از سرمایه و فناوری خارجی استفاده کنیم.

وی با تاکید بر اهمیت توجه به مدیریت پروژه در توسعه میدان کرنج از مدیران کنسرسیوم پرگس برای امضای این موافقتنامه تشکر کرد.

وزیر نفت، در حال بهره‌برداری بودن میدان کرنج را از جمله حساسیت‌های امضای این موافقتنامه برشمرد و افزود: قرار گرفتن تجهیزات و در حال تولید بودن این میدان، بحث توسعه آن را از میدان‌هایی که هنوز توسعه نیافته‌اند پیچیده‌تر کرده است.

برای توسعه میدان‌ها خود را به یک شکل قراردادی محدود نمی‌کنیم

زنگنه تاکید کرد: هرگز خودمان را برای توسعه یک میدان به یک شکل قراردادی محدود نمی‌کنیم، ضمن اینکه توافق نامه امروز هم یک شاخه از قراردادهای IPC است و بازپرداخت منوط به عملکرد میدان است.

وی گفت: بر اساس این موافقتنامه، تولید تجمعی میدان کرنج در ۱۰ سال آینده به ۶۵۵ میلیون بشکه خواهد بود که در صورت اجرا نشدن قرارداد توسعه این میدان ۳۰۲ میلیون بشکه معادل ۱۸ میلیارد دلار عواید کمتری نصیب کشور خواهد شد.

وزیر نفت با بیان این‌که امضای این نوع قرارداد (الگوی قراردادی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب) یکی از نقاط قوت ماست، افزود: این موضوع سبب انعطاف و توانمندی ما برای مذاکره می شود، ضمن این‌که این قراردادها علیه یکدیگر نیستند، بلکه مکمل هم هستند.

زنگنه افزود: البته امضای قراردادهای نفتی تنها محدود به این روش‌ها نیست و ما قرارداد بیع متقابل نیز امضا می‌کنیم.

قول پرگس برای عملیاتی کردن منابع مالی و تجیهزات توسعه میدان کرنج

وزیر نفت با بیان این‌که کنسرسیوم پرگس در این مدت عملکرد خوبی از خود نشان داده است، افزود: روز گذشته صحبتی با مدیران پرگس داشتم و به آنها گفتم با توجه به شرایط کنونی ایران آیا می‌توانند توسعه این میدان را عملیاتی و منابع مالی و تجیزات را تامین کنند و آنها قول دادند که این کار را انجام می دهند.

زنگنه همچنین از سفیر انگلیس در تهران که در آیین امضای موافقتنامه توسعه میدان کرنج حضور داشت تشکر کرد و گفت: از دولت انگلیس و کشورهای اروپایی انتظار داریم تا از شرکت‌های اروپایی که بنا دارند قراردادهای خود را به سرانجام برسانند، حمایت کنند.

وی با اشاره به شرایط موجود پس از اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره ایران، تصریح کرد: ایران قابل صرف نظر و حذف شدن از بازار انرژی دنیا نیست، ملتها و کشورها همواره فراز و نشیب دارند و هرگز در یک روال قرار ندارند؛ این‌که برخی همسایگان ما به‌ویژه آنان که مدیون ایران هستند از این شرایط خوشحالی می‌کنند، باید بدانند که این وضع نیز می‌گذرد و ما از شرایط سخت‌تر از این هم عبور کرده‌ایم.

وزیر نفت با بیان این‌که ایران پشتوانه تاریخی چند هزار ساله و ملتی با شعور و قدرت ملی دارد، خطاب به کشورهایی که از شرایط کنونی ایران ابراز خوشحالی کرده‌اند، افزود: داعش تا نزدیکی پایتخت آنها هم رفت و آنها هم بالا و پایین داشتند، بنابراین بهتر است تلاش کنیم تا مشکلات را حل کنیم.

ایران به قراردادها و پیمان‌ها وفادار و متعهد است

زنگنه با بیان این‌که ایران کشور، ملت و دولتی صلح جو بوده و پیمان شکن نیست، تصریح کرد: ما به قراردادها و پیمان‌ها وفاداریم و به آنها احترام می‌گذاریم. آنهایی که زورشان بیشتر است باید متانت داشته باشند، نه این‌که عربده بکشند، ما ملتی مقاوم هستیم و می‌خواهیم کشور خود را توسعه دهیم بنابراین راه حل مسئله را در مذاکره می‌دانیم و به آنچه امضا می‌کنیم، وفادار و متعهدیم.

وی با اشاره به بخش نفت افزود: همه تلاشمان را می‌کنیم تا مشکلی در بخش تولید و صادرات نفت نداشته باشیم، ضمن این‌که از دوستان گروه ۵ انتظار داریم تا پیمان شکنی آمریکا را جبران کنند.

زنگنه با اشاره به مذاکرات روز سه‌شنبه (۲۵ اردیبهشت‌ماه) محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در بروکسل و همچنین مذاکرات هفته آینده‌اش، افزود: از این ۵ کشور انتظار داریم اطمینان کافی در شاخه‌های پر اهمیت ما از جمله سرمایه‌گذاری شرکت‌های متوسط ایجاد کنند.

وی ادامه داد: امکان دارد شرکت‌های بزرگ برای سرمایه‌گذاری با مشکل روبه‌و شوند، اما شرکت‌های کوچک و متوسط چنین مشکلی را نخواهند داشت.

وزیر نفت با تاکید بر این‌که ما کار خودمان را می‌کنیم، افزود: ممکن است روند کار کند شود، اما متوقف نمی‌شویم. اصل ما در همکاری با دنیاست و تا بتوانیم فناوری و منابع مالی را دریافت کنیم، ما از فشارهای مقطعی سربلند بیرون می‌آییم و بی‌شک، پس از این اتفاق‌ها قوی‌تر وارد عرصه تولید نفت جهان می‌شویم و کسی نمی‌تواند ما را نادیده بگیرد. البته باید با تدبیر حرکت کنیم و از شعار زدگی و برخورد احساساتی دوری کنیم.

شماره خبر: 2/2489562


منبع: شانا


کلمات کليدي
وزیر نفت، کنسرسیوم پرگس، بیژن زنگنه
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


هماهنگی وزارتخانه‌های نفت و امور خارجه درباره درخواست‌های نفتی ایران از اروپا
بخشنامه صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های بی‌تاثیر در کارایی وزارت نفت ابلاغ شد
بازار نفت را با بیانیه و کارهای نمایشی نمی‌توان اداره کرد