13:051397/4/2
برای نخستین بار و از سوی شرکت ملی حفاری انجام شد
ارائه خدمات یکپارچه فنی و مهندسی بدون حضور دکل حفاری

شرکت ملی حفاری ایران برای نخستین بار اجرای پروژه های افزایش، حفظ و نگهداشت تولید نفت را از طریق ارایه خدمات یکپارچه فنی و مهندسی از صفر تا 100 بدون حضور دکل حفاری عهده دار شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، این خدمات در حیطه مسئولیت معاونت مدیرعامل در امور فنی و مهندسی صورت می پذیرد و در اجرای آن مدیریت ها و بخش های مختلف پشتیبانی شرکت همکاری و همیاری دارند.

نخستین پروژه از این دست بر اساس توافق میان این شرکت و شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) از شهریور سال گذشته در میدان نفتی آزادگان جنوبی به اجرا در آمده است.

مدیر پروژه خدمات فنی یکپارچه میدان نفتی آزادگان جنوبی در شرکت ملی حفاری ایران در این باره گفت: این پروژه با هدف تولیدی کردن 50 حلقه چاه در این میدان اجرا و در این راستا تاکنون با احیا هفت حلقه چاه شاهد افزایش تولید به میزان تقریبی 8200 بشکه در روز بوده ایم.

رامتین طهماسبی پور افزود: همسو با اجرای این پروژه در این مدت با انجام اسید کاری گسترده بر روی چاه شماره 107 به عنوان اولین چاه کاندید اسیدکاری گسترده با همکاری مدیریت خدمات سیمان و انگیزش چاه، پس از آزمایش سطحی و درون چاهی و جریان دادن چاه ، دبی آن به تقریب 400 بشکه در روز افزایش یافت.

وی اظهار کرد: همچنین در مدت پیش گفته انجام عملیات مانده یابی یک حلقه چاه با حضور دکل میسر شد؛ این در حالی است که پیش از آن تعمیر با دکل امکان پذیر نبود و مانده یابی (خارج سازی 3SV ) یک حلقه چاه دیگر با بکارگیری لوله مغزی سیار با همکاری گروه چاه پیمایی انجام شد.

طهماسبی پور در زمینه نحوه احیا چاه ها توضیح داد: پس از پایان عملیات حفاری و تکمیل چاه توسط دکل با توجه به وجود سیال تکمیلی درون چاه و در مواقعی عدم امکان احیا چاه در حضور دکل، اقداماتی نظیر جابجایی سیال درون چاه با آب ، گازوئیل و سپس تزریق اسید با کاربست لوله مغزی سیار مدنظر قرار می گیرد.

مدیر پروژه خدمات فنی یکپارچه میدان نفتی آزادگان جنوبی در شرکت ملی حفاری ایران ادامه داد: پس از انجام این مراحل و جریان دادن چاه و تحلیل رفتار مخزن و آزمایشات سطحی در صورت عدم حصول نتیجه عملیات تزریق نیتروژن، جریان دادن بر روی کاهنده های مختلف و مجدد آزمایشات سطحی و بررسی رفتار مخزن و همچنین آزمایش ثبت دما و فشار در سطح و درون چاه و شاخص بهره دهی و تعیین کاهنده مناسب برای بهره دهی مفید چاه اعمال می شود.

وی با بیان اینکه در زمان حاضر نیز احیا 3 حلقه چاه دیگر در مراحل اجرا قرار دارد، گفت: شرکت ملی حفاری ایران آمادگی دارد تا به تمامی شرکت های بهره بردار در زمینه عملیات احیای چاه های آماده تولید یا در حال بهره برداری که به دلایلی دچار افت تولید می شوند، خدمات فنی و مهندسی بدون حضور دستگاه حفاری ارائه کند.

مدیر پروژه خدمات فنی یکپارچه میدان نفتی آزادگان جنوبی در شرکت ملی حفاری ایران با اشاره به اینکه حسب نیاز تجهیزات و اقلام مورد استفاده در این پروژه از محل امکانات موجود و داشته های متخصصان شرکت تامین شده است، یادآور شد: در انجام پروژه خدمات فنی یکپارچه به چاه های میدان نفتی آزادگان جنوبی که از سوی این شرکت در حال انجام است، مدیریت های خدمات فنی، خدمات ویژه حفاری، خدمات سیمان و انگیزش چاه، ایمنی و فوریت های پزشکی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، حراست و مدیریت خدمات شرکت همکاری موثر و مستمر دارند.

طهماسبی پور در پایان از همکاری تنگاتنگ و رهنموردهای مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی در شرکت مهندسی و توسعه نفت در خصوص انجام کار با کیفیت مناسب و شتاب بخشی در اجرای پروژه قدردانی کرد.

 کد خبر: 21448/4


منبع: روابط عمومی شرکت ملی حفاری


عكس هاي مرتبط :
کلمات کليدي
حفاری، دکل، طهماسبی پور
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


انجام یکصد هزار متر حفاری در فاز 14 پارس جنوبی
فعالیت‌های زیست محیطی ملی حفاری ارزیابی شد
منشور اجرایی شرکت ملی حفاری ابلاغ شد