10:461397/9/14

نخستين سكوی فاز 13 پارس جنوبی نصب شد

نخستين عرشه دريايی فاز 13 پارس جنوبي با وزني حدود دو هزار و 200 تن، بامداد امروز (چهارشنبه، 14 آذرماه ۱۳۹۷) در موقعيت مخزنی سكوی 13B نصب شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، پيام معتمد، مجری طرح توسعه فاز 13 پارس‌جنوبی با اعلام اين خبر گفت: از ابتدای ماه گذشته دو عرشه 13B و 13D به طور همزمان در يارد صنعتی صدرا در بوشهر بارگيري و مهاربندی شدند و آمادگي كامل براي نصب در موقعیت‌های دریایی را داشتند، اما به دليل شرايط ناپايدار جوي و اهميت رعايت الزامات ايمني، نصب سكوی 13B در اولین بازه هوایی مناسب انجام شد.

وي با اشاره به پيشرفت فيزيكي بیش از 98 درصدی ساخت سكوی اصلی 13B گفت: پس از دريافت گزارش شرايط مساعد آب و هوايي، عمليات نصب اين سكو با پهلوگيری در كنار جرثقيل دريايي اچ.ال 5000 آغاز شد و پس از انجام مراحل جداسازی از شناور FLB124، با تلاش شبانه‌روزی مهندسان، نیروهای فنی کارفرما و شرکت صدرا بر روی چهارپایه از پیش نصب شده در این موقعیت قرار گرفت.

معتمد ظرفيت برداشت روزانه از سكوي اصلی فاز 13 پارس جنوبي را 500 ميليون فوت مكعب (معادل 14.2 ميليون مترمكعب) عنوان و پيش‌بينی كرد پس از انجام عمليات هوک‌آپ و فعاليت‌های مربوط به اتصالات سكو، اين عرشه در دی‌ماه سال جاری به بهره‌برداری برسد.

وی درباره نصب دومين سكوی طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبي نيز گفت: در صورت مساعد بودن شرايط جوی، سكوي 13D كه همزمان با سكوي 13B بارگيري و راهی خلیج‌فارس شده است نیز در اوايل هفته آينده در موقعيت مخزنی خود نصب می‌شود.

به گفته مجری فاز 13 پارس جنوبي، با اتمام عمليات نصب و راه‌اندازي دو سكوي اصلي 13B و اقماري 13D، برداشت گاز از طرح توسعه اين فاز با ظرفيت استاندارد 1 ميليارد فوت مكعب در روز (28.4 ميليون مترمكعب) انجام می‌شود.

18380/7

منبع: روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس


کلمات کليدي
نصب سکوی فاز 13، پارس جنوبی، پیام معتمد
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


سه پایه مشعل آخرین سکوی فاز 14 پارس جنوبی نصب می‎شود
پایان تعمیرات اساسی ۴ سکوی تولیدی پارس جنوبی
پنج سکوی گازی پارس جنوبی امسال وارد مدار تولید می‌شود
  • 1398/2/18 چهارشنبه مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس: پنج سکوی گازی پارس جنوبی امسال وارد مدار تولید می‌شود
    مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از نصب و راه‌اندازي 5 عرشه گازی پارس جنوبی در سال جاری خبر داد و گفت: تا پایان امسال به ظرفیت تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی، بیش از 60 میلیون مترمکعب در روز افزوده می شود، كه با تنظيم پارامتر‌هاي عملياتي 6 سكوي نصب شده در سال 97، علاوه بر آن روزانه حدود 18 ميليون مترمكعب نيز افزايش توليد متصور هستیم.