11:131397/10/22

ضرورت استفاده از انرژی استارت آپ‌ها/70درصد اقدام های پژوهشی نفت پوشش دهنده اسناد بالادستی است

سرپرست مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران استفاده از انرژی استارت آپ ها و شرکت های نوپا را جز محورهای جدید فعالیت این مدیریت اعلام کرد.


ابراهیم طالقانی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، استارت آپ‌ها و شرکت های نوپا را یکی از ارکان بسیار تاثیرگذار در ارتقاء و توسعه فناروی های کاربردی برشمرد و گفت: می بایست مکانیسم و ساز و کارهایی را فراهم کرد که بتوان از این انرژی استارت آپی در جهت اهداف نفت به نحو احسن استفاده کرد.


وی اظهار کرد: استفاده از انرژی استارت آپ‌ها از جمله اهداف جدید مدیریت پژوهش و فناروی شرکت ملی نفت ایران است که در این زمینه تلاش می کند تا عملکرد خود را متناسب با تغییرات روز تطابق دهد. مکانیسم اجرایی این امر نیز می تواند تعریف پروژه های جدید یا اخذ مصوبه های حمایتی باشد.

 طالقانی عمل به برنامه ها و اسناد بالادستی را از دیگر اولویت های مدیریت پژوهش و فناوری اعلام کرد و گفت: در این راستا به ازا هر یک از بندهایی که در اسناد بالادستی مانند نقش جامع علمی کشور، سیاست های اقتصاد مقاومتی، سیاست های کلی علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری و ... آمده است را بررسی و برنامه ریزی می کنیم که این موارد به چه ترتیبی در نفت پیاده سازی شود. نتیجه بررسی ها نشان می دهد که بیش از 70 درصد اقدام های ما پوشش دهنده اسناد بالادستی است.

به گفته وی، فناوری به دو دسته تکنولوژی ها و قناوری های توسعه ای موجود در دنیا و تکنولوژی های نوظهور تقسیم می شود که مدیریت پژوهش و فناوری نفت تلاش خود را برای ورود به هر دو حوزه متمرکز کرده است.

طالقانی با بیان اینکه از ترکیب تجهیز، مهارت و دانش، فناوری خلق می شود افزود: در صورت عدم وجود هر بخش، فناوری کامل نشده باقی می ماند به عنوان مثال ممکن در خیلی موارد ماهر باشیم ولی فناور نباشیم یا دستگاه داشته باشیم ولی فناور نباشیم از این روست که پژوهش نفت به طور همزمان بر سه اصل تجهیز، مهارت و دانش تاکید دارد.

 وی توضیح داد: شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، سازندگان تجهیزات، انجمن های علمی، مراکز حقوقی مثل معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، سازمان برنامه، وزرات علوم و جهادهای دانشگاهی همه بازیگران فعال در عرصه فناوری هستند که در صورت عدم وجود یک حلقه، زنجیره کامل نمی شود. پژوهش نفت نیز در این میان مانند نخ یک تسبیح، هماهنگی لازم را به وجود می آورد و این اقدام را یکی از ارکان اصلی رسالت خود می داند.

1/25762

کلمات کليدي
ابراهیم طالقانی، استارت آپ
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


ضرورت تجاری‎سازی یافته‎های پژوهشی صنعت نفت / شبکه آزمایشگاهی بخش بالادستی نفت ساماندهی می‎شود
اشتراک‌گذاري دانش و تجريه مهم‌ترین هدف برگزاری دوره آموزشی مدیریت پسماند است