13:301397/11/2
نماینده عرضه نفت خام شرکت نفت در بورس انرژی تاکید کرد:
استمرار عرضه نفت در بورس انرژی/چهارمین مرحله عرضه دو هفته دیگر انجام می‎شود

نماینده شرکت ملی نفت ایران برای عرضه نفت خام و محصولات قابل عرضه در بورس انرژی با تاکید بر عرضه مستمر و منظم نفت در بورس اظهارامیدواری کرد که خریداران بتوانند بر پایه این عرضه منظم، برنامه ریزی های لازم را انجام دهند.


امیرحسین تبیانیان در گفت و گو با خبرنگار NIOC با اشاره به اینکه روز گذشته؛ یکم بهمن ماه، یک میلیون بشکه نفت خام سبک ایران در رینگ صادراتی بورس انرژی عرضه شد، افزود: پایه معاملاتی ما 35 هزار بشکه بود که بر مبنای آن خریداران می توانستند حداقل همین مقدار یا مضربی از آن را معامله کنند و تحویل بگیرند.

وی در مورد شرایط سومین عرضه نفت خام در رینگ صادراتی بورس، گفت: این دوره از عرضه نسبت به دو دوره قبل، تغییر مهمی داشت، نخست اینکه میزان پیش پرداخت از 10 درصد به 6 درصد کاهش یافت به این معنی که خریداران می توانستند برای حضور در بازار، رقابت و کشف قیمت راحت تر اقدام کنند.

تبیانیان افزود: از دیگر تغییرات دوره سوم عرضه نفت خام در بورس می توان به امکان تسویه 100 درصد ریالی اشاره کرد. به این معنی که افزون بر ساز و کار موجود در تسویه (20 درصد ریالی و 80 درصد ارزی)، به دلیل محدودیت های ارزی، امکان تسویه کامل ریالی هم ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه در مکانیزم پیش بینی شده برای تسویه حساب، امکان تسویه نقدی و اعتباری وجود دارد، گفت: برای خریدارانی که تمایل به پرداخت اعتباری داشته باشند، مدت تسویه حساب از زمان بارگیری از 60 روز در عرضه های قبلی به 90 روز افزایش یافته است.

تبیانیان اظهار امیدواری کرد که با تغییرات ایجاد شده در عرضه سوم نفت خام در بورس انرژی، شرایط برای خریداران بهتر شده باشد.

وی تاکید کرد: شرکت ملی نفت ایران عرضه نفت خام در بورس انرژی را به صورت مستمر و منظم پیگیری می کند و بر همین اساس 2 هفته آینده چهارمین مرحله عرضه نفت در رینگ صادراتی بورس با ساختار جدید عرضه سوم انجام می شود.

1/8/22242
کلمات کليدي
بورس انرژی، امیرحسین تبیانیان
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


25 تیرماه؛ هشتمین عرضه میعانات گازی در بورس انرژی
18 تیر؛ چهارمین عرضه نفت خام سنگین در بورس انرژی
11 تیر؛ دوازدهمین عرضه نفت خام سبک در رینگ بین‎الملل بورس انرژی