15:251397/11/8
در مسیر تامین مالی طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت
کرباسیان: 10 هزار میلیارد ریال اوراق منفعت 13 بهمن منتشر می‎شود

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: عرضه 10 هزار میلیارد ریال اوراق منفعت این شرکت با هدف تامین بخشی از منابع مالی طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت، از شنبه، سیزدهم بهمن ماه امسال، همزمان با ایام دهه مبارک فجر در فرابورس آغاز می‎شود.


به گزارش خبرنگار NIOC، مسعود کرباسیان با اعلام این خبر افزود: این اوراق با نرخ اسمی 19 درصد سالانه عرضه می‎شود؛ سررسید سه ساله است و پرداخت سود آن هر 6 ماه یکبار صورت می‎گیرد.

وی یادآور شد: این اوراق از سوی شرکت توسعه نفت و گاز صبا اروند و با ضمانت شرکت ملی نفت ایران منتشر می‏ شود و عرضه به مدت سه روز ادامه می‎یابد.  

پیش از این، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در جریان امضای 9 قرارداد طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت (دوم بهمن ماه) از برنامه‎ریزی برای انتشار 10 هزار میلیارد ریال اوراق منفعت در نیمه نخست بهمن ماه به منظور تامین بخشی از منابع مورد نیاز این طرح خبر داده و اعلام کرده بود: به این منظور قرارداد خدمت بین SPV (شرکت صبا اروند) و شرکت ملی نفت ایران امضا شده و قرار است در مجموع تا پایان سال، 30 هزار میلیارد ریال اوراق منفعت منتشر شود.

منصوریان، سرپرست مدیریت سرمایه‎گذاری و کسب‎وکار شرکت ملی نفت ایران در این باره توضیح می‎دهد: در مرحله نخست، روز سیزدهم بهمن ماه شاهد انتشار هزار میلیارد تومان اوراق منفعت در فرابورس خواهیم بود و امیدواریم با کسب مجوزهای لازم، بالغ بر 2 هزار میلیارد تومان اوراق دیگر نیز تا پایان سال منتشر شود.

وی با بیان این‎که برای نخستین بار است اوراق منفعت برای طرح‎های صنعت نفت منتشر می‎شود، ادامه می‎دهد: مقدمات این کار از سوی شرکت توسعه نفت و گاز صبا اروند و با پیگیری‎های مستمر شرکت ملی نفت ایران و همکاری و تعامل سازمان بورس اوراق بهادار فراهم شده است و می‎تواند یکی از گزینه های قابل اتکا برای تامین منابع مالی مورد نیاز در اجرای طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت باشد.

منصوریان درباره بازگشت اصل و فرع اوراق نیز با اشاره به وجود ارکان پذیره‎نویس و بازارگردان در این عرضه، می‎گوید: ضمانت اصلی بازگشت اصل و فرع این اوراق، منافع و عواید محصول است که بر اساس قوانین و مصوبات مربوطه، بازپرداخت از محل بخشی از این عواید صورت می‎گیرد؛ علاوه بر این، شرکت ملی نفت ایران ضامن اوراق خواهد بود.

وی خاطرنشان می‎کند: شرکت ملی نفت ایران به این راهکار اکتفا نکرده و بررسی سایر ابزارهای تامین مالی و بهره‎مندی از انواع فرصت‎های موجود در بازار سرمایه، بانک‎ها و... را با درنظر گرفتن ماهیت پروژه‎ها مدنظر دارد و با جدیت دنبال می‎کند.

بر اساس این گزارش، در حالی که تحریم‎های آمریکا علیه ایران، اقتصاد و به ویژه صنعت نفت کشور را نشانه گرفته است، شرکت ملی نفت ایران ضمن تدوین و پیگیری اجرای طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت با هدف به‎کارگیری ظرفیت‎های داخلی، اشتغالزایی و جلوگیری از رکود در صنعت، استفاده از ابزارهای مالی متنوع داخل کشور را نیز در دستور کار قرار داده است تا فرایند جذب سرمایه برای اجرای طرح‎ها و پروژه‎ها معطل شرکت ‏های خارجی نباشد.      

2/25854
کلمات کليدي
مسعود کرباسیان، اوراق منفعت، فرابورس
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


اقدام‎های شرکت ملی نفت ایران در راستای حفاظت از محیط زیست تشریح شد
پیام مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به مناسبت عید سعید فطر
مسئوليت برآورد بودجه شرکت ملی نفت به مديريت برنامه‎ريزی تلفيقی واگذار شد