09:381397/11/13
مدیرعامل شرکت بهره‎برداری نفت و گاز كارون خبر داد:
جمع‎آوری 32 هزار بشکه نفت کارون با کمک دستگاه MOT/ گازهای مشعل بهسوزی می‎شوند

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون از جمع آوری 32 هزار بشکه نفت با کمک دستگاه‎های MOT در 10 ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: این امر مانع انتشار 15 هزار تن گاز دی اکسید کرین به محیط شده ضمن اینکه صرفه جویی 4 هزار و 71 میلیارد ریالی به همراه داشته است.


محسن دهانزاده در گفت‎وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني شركت ملي نفت ايران ضمن گرامیداشت ایام دهه مبارک فجر، با اشاره به رتبه نخست شركت بهره برداري نفت و گاز كارون در توليد نفت، گاز و مايعات گازي در سطح  مناطق نفتخيز جنوب، گفت: شركت كارون در چرخه اقتصاد کشور و صنعت نفت ایران جایگاهی منحصر به فرد و استراتژیک دارد؛ اين شركت مسئوليت تامين خوراك برخي پالايشگاه‌ها به ويژه پالايشگاه تهران، آبادان و پتروشيمي‌هاي مارون و بندر امام را برعهده دارد و روزانه مقادير مشخصي نفت، به خط لوله صادراتي ارسال كرده و مقادير مشخصي گاز به شركت ملي گاز ايران تحويل مي دهد.

وی افزود: مسئوليت اصلي ما توليد موثر، ايمن و مستمر براساس مصوبات هيأت مديره شركت ملي نفت ايران است.

وي افزود: شركت نفت و گاز كارون 42 واحد فرآورشي، 6500 كيلومتر انواع خطوط لوله و 280 ايستگاه اصلي و فرعي برق را داراست و همچنين نقشي محوری در ترانزيت نفت سایر شرکت ها از جمله شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، شرکت بهره برداری نفت و گاز اروندان و شرکت های بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان برعهده دارد.

انجام مستمر تعمیرات اساسی تاسیسات کارون

دهانزاده صيانت از تاسيسات و تعميرات اساسي را يكي از فعاليت هاي مهم و مستمر شركت نفت و كارون دانست و اظهار كرد: از ابتداي سال 97 تا كنون 120 مورد عمليات تعمير توسط دستگاه هاي لوله مغزي سيار بر روي چاه هاي توسعه‌اي، تعميري و ترميمي، 524 مورد بازرسی در بخش بالادستي چاه و 45100 موضع ضخامت سنجي خطوط لوله انجام شده است.

وی افزود: با توجه به عبور خطوط لوله این شرکت از رودخانه ها و نهرها و مجاورت مناطق مسكوني، در مسیر ایمن سازی، این خطوط لوله به طور مستمر ضخامت سنجي و پشتيباني مي شود.

این مقام مسئول بيان كرد: كارخانه هاي تقویت فشار گاز آسماری شماره 2 ، تقویت فشار گاز آسماری شماره 5  ، کارخانه گاز و گاز مایع 600 ، واحد فرآورش شماره 2 و واحد مشترک گاز و گاز مایع 700 در ده ماه ابتداي سال 97 تعمير اساسي شده اند.

مديرعامل شركت بهره برداري نفت و گاز كارون بيان كرد: براي نخستين بار در سطح مناطق نفتخيز انتقال اطلاعات به دفاتر مهندسين خوردگي از طريق سيستم هاي تلفن همراه ميسر شد؛ زنده بودن سيستم هاي حفاظت كاتدي به تزريق جريان برق است و به وسيله تلفن همراه به طور مستمر اطلاعات حياتي اين سيستم ها به مهندسين منتقل مي شود و كمتر نياز به حضور فيزيكي مهندسين است.

وي تشريح كرد: چاه هاي ما در نيمه دوم عمر خود هستند و نفت اين چاه ها نمكي شده است و براي فروش و استفاده نياز به نمك زدايي دارد؛ پساب واحد هاي نمك زدايي بسيار خورنده است و چون سرعت خرابي دستگاه هاي تزريق پساب ما بسيار زياد بود از ساخت قطعه به سمت ساخت تجهيزات مقاوم در مقابل خوردگي رفتيم. با اين نگاه جديد، تجهيزات ساخته شد و اخيرا در واحد اهواز 1 نصب شده و در حال استفاده است.

بومی سازی بیش از 200 قلم کالا در شرکت نفت و گاز کارون

دهانزاده گفت: 213 قلم كالا در ده ماه نخست  امسال با حمايت و پشتيباني شركت نفت و گاز كارون توسط سازندگان داخلي ساخته شده و با موفقيت در حال استفاده است و خوشبختانه در ده ماه ابتداي امسال نسبت به سال گذشته در حوزه ساخت قطعه داخلي 25 درصد رشد داشتيم.

وي ایمن سازی کریدور خطوط انتقال نفت در محل عبور از رودخانه کارون را يكي از اقدام های مهم شركت کارون در حوزه پدافند غیرعامل ذكر و تاكيد كرد: با نصب سینی‎هایی در زير کریدورخطوط انتقال نفت در محل عبور از رودخانه کارون جهت هدایت نفت ناشی از نشت احتمالی به حوضچه ها، از آلودگي رودخانه و محيط جلوگيري شد.

دهانزاده اظهار كرد: در ده ماهه ابتداي سال جاري 32 هزار بشكه نفت توسط دستگاههاي MOT  استحصال و باعث جلوگيري از انتشار 15 هزار تن گاز co2 به محیط زیست شده است. از ابتدای به کارگیری این تجهیز تاکنون با انجام 1263مورد عمليات علاوه بر استحصال حدود یک میلیون و 385 هزار بشكه نفت خام به ارزش تقريبي 4071ميليارد ريال، در راستاي عمل به مسئولیت های اجتماعی و صیانت از محیط زیست، از انتشار گاز های آلاينده‌هاي به هوا پيشگيري شده است.

اجرای پروژه بهسوزی مشعل بنگستان به روش تزریق گاز

وي افزود: پروژه بهسوزي مشعل بنگستان واحد بهره برداری شماره 3 اهواز به روش تزريق گاز براي نخستين بار در سطح مناطق نفتخيز جنوب با استفاده از توان شركت هاي بومي استان خوزستان در شهریور سال جاری با حضور استاندار خوزستان و با اعتبارپروژه حدود 20 میلیارد ریال راه اندازی شد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز کارون افزود: اين پروژه با پیشگیری از سوزانده شدن روزانه 10 میلیون فوت مکعب گاز همراه به پاکیزگی هوای کلانشهر اهواز كمك مي كند و ماهيانه به ميزان 810 هزار دلار صرفه اقتصادي دارد. کلیه هزينه هاي پروژه تنها در مدت 18 روز پس از راه اندازي مستهلك شد.

دهانزاده با اشاره به اجراي پروژه بهسوزي مشعل بنگستان واحد بهره برداری شماره 2 اهواز تاكيد كرد: اين پروژه به روش تزريق هوا و براي نخستين بار در سطح  مناطق نفتخيزجنوب در حال اجرا است و بیش از 70 درصد پيشرفت فیزیکی  دارد.  اعتبار اين پروژه حدود 35 میلیارد ریال برآورد شده است و با پیشگیری از سوزانده شده روزانه 12 میلیون فوت مکعب گاز همراه به پاکیزگی هوای کلانشهر اهواز كمك شاياني خواهد كرد و ماهيانه به ميزان 970 هزار دلار صرفه اقتصادي خواهد داشت.

برگزاری 630 دوره آموزشی در شرکت نفت و گاز کارون


وي با اشاره به برخورداری شركت نفت و گاز كارون از نيروهاي كارشناسي و مهارتي گفت: حدود630 دوره آموزشی در اين شركت برگزار شده است و سرانه آموزشي این شرکت حدود  34 نفر- ساعت است.

دهانزاده تصريح كرد: بخشودگی مالیاتی برای کارکنانی که در واحدهای مناطق کمتر توسعه یافته مشغول به کار هستند، معافیت مالیاتی ایثارگران قرارداد مدت موقت و ارکان ثالث و کمک های بلاعوض (مددکاری) به نیروهای ارکان ثالث را از ديگر اقدام های انجام شده در حوزه منابع انساني در شركت نفت و گاز كارون دانست.

مديرعامل شركت بهره برداري نفت و گاز كارون گفت: نقش حماسي و جانفشاني كاركنان صنعت نفت جنوب در تحقق اهداف  و پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي غير قابل انكار است. حضور قاطع كاركنان مناطق نفتخيزجنوب در اعتصابات صنعت نفت و بستن شيرهاي نفت به فرمان حضرت امام (ره) حركتي تاريخي بود كه ضربه اي مهلك به پيكر رژيم ستم شاهي وارد آورد و تحقق پيروزي نهايي انقلاب اسلامي را سرعت بخشيد؛ مهندسين خارجي كه با به ثمر نشستن انقلاب اسلامي از ايران خارج شدند هيچ گاه فكر نمي كردند كه مهندسين ايراني بتوانند همه امور را به دست بگيرند و صنعت نفت ايران بر روي پاي خود بايستد.

دهانزاده تاكيد كرد: شركت ملي نفت ايران شايسته است در آينده از حوزه مخزن‎داري عبور كند و به صدور و انتقال دانش فني در سطح بين الملل بيانديشد؛ نگاه جهاني و عملكرد خوب داخلي در كنار يكديگر به پيشرفت و ارتقاي ما كمك خواهد كرد.

شماره خبر: 17707/3
کلمات کليدي
شرکت بهره برداری نفت و گاز كارون، محسن دهانزاده
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


هیچگونه نشتی یا آلودگی نفتی در کار نیست
  • 1398/1/27 سه‌شنبه هیچگونه نشتی یا آلودگی نفتی در کار نیست
    مدیرعامل شرکت بهره‎برداری نفت و گاز کارون با اشاره به اینکه رعایت الزام‌های زیست‎محیطی سرلوحه کارهای صنعت نفت قرار دارد، اطمینان خاطر داد که هیچ‎گونه نشتی یا آلودگی نفتی تاکنون در هیچ نقطه‎ای از مناطق نفت‏‌خیز جنوب گزارش نشده است.
دستگاه هاي جريان سنج كامپيوتري بومي سازي شد
عملکرد نفت و گاز کارون در یک سال گذشته تشریح شد