10:211397/11/14

اجرای 300 كيلومتر شبکه فيبر نوری در منطقه ويژه اقتصادی انرژی پارس

رئيس فناوري اطلاعات و ارتباطات سازمان منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس گفت: از سال 86 طرح ارتباطات فيبرنوري را آغاز كرديم و با اجراي بيش از 10 پروژه در مجموع حدود 300 كيلومتر خطوط فيبر نوري كشيده شده است.


ارسلان جنت صادقي در گفت و گو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني شركت ملي نفت ایران، استفاده از تكنولوژي هاي فناوري اطلاعات را وابسته به داشتن زيرساخت هاي مناسب دانست و گفت: استفاده از تكنولوزي ارتباطات و اطلاعات زماني مي تواند مفيد باشد كه زيرساخت مناسب وجود داشته بلشد و اين يك اصل كلي در دنيا ست. واحد فناوري اطلاعات و ارتباطات منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس در زمينه زيرساخت هاي فيبر نوري در سال هاي گذشته تلاش هاي مثبتي داشته است.

وي افزود: فيبر نوري در منطقه ويژه پارس از فرودگاه خليج فارس به طرف كل منطقه پارس جنوبي يعني عسلويه و همين طور از پارس 1 به طرف پارس 2 كه شهرستان كنگان و فازهاي پالايشگاهي است، به طول 300 كيلومتر و با رعايت استانداردهاي پدافند غيرعامل توسط سازمان منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس اجرا شده است.

صادقي بيان كرد: اين فيبر نوري نه تنها براي ارتباطات اتوماسيون و سرويس هاي سازمان به كار مي رود، بلكه از طريق آن به كليه شركت هاي منطقه براي ارتباط بين مراكز تلفن، شبكه ها، و خوابگاه هايشان سرويس دهي مي شود و از اين طريق هم سرعت كار اين شركت ها زياد مي شود و هم در هزينه ها صرفه جويي مي شود زيرا نيازي به اجراي مجدد پروژه هاي زيرساخت وجود ندارد.

وي تصريح كرد: از لحاظ بحث ديتاسنتر جاي پيشرفت داريم اما امروز سيستم ما تا حد خوبي مي تواند به سازمان و ساير شركت ها سرويس دهي كند. نقطه قوت اين سيستم ارتباطات زيرساختي است كه با بقيه شركت ها داريم و در صورتي مي توانيم خدمات خوبي به شركت ها  ارايه دهيم كه ارتباط مناسبي ميان ما و اين شركت ها وجود داشته باشد؛ هم اكنون 49 سرور مجزا به صورت فيزيكي و مجازي از طريق ارتباطات فيبرنوري براي درون و برون سازمان مشغول ارائه سرويس هستند.

صادقي ادامه داد: پروژه مقدماتي ارتباطات بي سيم درمانگاه ها و آمبولانس هاي شركت هاي منطقه با موفقيت توسط سازمان منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس در سال هاي گذشته اجرايي شده است؛ در اين پروژه علاوه بر شركت هاي نفت و گاز، تعداد زيادي شركت هاي پتروشيمي، فازهاي پالايشگاهي، پيمانكاران و درمانگاه هاي مختلف در شهرك هاي مسكوني در كل منطقه عسلويه كنگان، جم و حتي در سكوهاي درياي كه بيش از 100 كيلومتر با ساحل فاصله دارند از طريق ارتباط بي سيم به هم متصل شده اند و  مسئول اجراي آن ریيس مخابرات است. اين ارتباط به صورت شبكه ديجيتال DMR است كه پوشش و كارايي آن تست شده و نقطه كور آن كمتر از يك درصد ارزيابي شده است .

وي تاكيد كرد: پيمانكار اجرايي پروژه ارتباطات بي سيم درمانگاه ها و آمبولانس ها، يك شركت داخلي است و اجراي اين پروژه از افتخارات واحد فناوري اطلاعات و ارتباطات سازمان منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس است.

این مقام مسئول افزود: با تعامل با شركت ها توانستيم به 50 درصد صرفه جويي در اجراي اين پروژه دست يابيم؛ استفاده از ايستگاه هاي زيرساختي دكل هاي مخابراتي ساختمان هاي احداث شده در نقاط مرتفع و ساير امكاناتي كه بقيه شركت ها داشتند، باعث صرفه جويي در اين پروژه شد.

صادقي درخصوص طراحي و توسعه نرم افزارهاي پايه اي، گفت: نرم افزارها يكي از ابزارهاي فناوري اطلاعات هستند. نقطه ضعف ما در سال هاي گذشته كمبود يك سيستم نرم افزاري يكپارچه بوده است. جلسات متعددي كه با ساير شركت هاي منطقه و تبادل اطلاعات در زمينه نرم افزار ها، باعث شد كه اين سيستم يكپارچه تا حدودي رشد پيدا كند اما همچنان نيازمند كار بيشتر دارد.

وي تشريح كرد: از سال 79 كه سازمان منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس ایجاد شده است، تا كنون توانسته ايم نرم افزارهاي گردش كار، اطلاعات پايه اي سازمان و منطقه، سيستم صدور مجوز فعاليت اقتصادي، سيستم خدمات كار و اشتغال، سرويس هاي خدمات پروازي و پرتال سرمايه گذاري و جذب سرمايه را راه اندازي كنيم.

صادقي با اشاره به وجود 18 مركز تلفن ديجيتال در اين سازمان، گفت: پس از سال ها تلاش، امروز 18 مركز تلفن ديجيتال با ظرفيت 8000 خط تلفن در سازمان منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس وجود دارد كه حدود 6000 خط تلفن آن در حال سرويس دهي هستند.

17715/3
کلمات کليدي
سازمان منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس، فیبر نوری
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


زیرساخت های ارتباطی مناطق نفت خیز جنوب گسترش می یابد