17:071397/11/14

شمارش معکوس برای پایان عملیات حفاری ۷ حلقه چاه نفتی در میدان آذر

شرکت ملی حفاری ایران همزمان با ایام دهه مبارک فجر از پایان عملیات پروژه حفاری هفت حلقه چاه در میدان نفتی آذر در استان ایلام به عنوان یکی از سخت‌ترین و شگفت‌انگیزترین میدان‌های نفتی جهان خبر داد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، حسین رحیمی، مدیر پروژه حفاری هفت حلقه چاه میدان نفتی آذر در شرکت ملی حفاری ایران در این باره گفت: بر اساس اطلاعات موجود، در جهان سه میدان نفتی با ویژگی‎های منحصر‌به‌فرد از نظر تنوع سازندها، کشف و شناسایی شده که یکی از آنها میدان آذر در جنوب غرب ایران است.

وی افزود: پروژه حفاری هفت حلقه چاه در این موقعیت در سال ۹۰ از سوی شرکت سروک آذر به عنوان مجری طرح توسعه میدان به شرکت ملی حفاری ایران واگذار شد و عملیات حفاری نخستین حلقه چاه در سال ۹۱ کلید خورد.

 وی گفت: با توجه به نبود اطلاعات جامع از مخزن، متنوع بودن سازندها و متغیر بودن دما و فشار  در واقع نخستین چاه در قالب توصیفی و توسعه‎ای در مدت ۶۲۷ روز حفر شد.

رحیمی ادامه داد: با کسب اطلاعات زمین شناسایی و شناخت بیشتر از رفتار مخزن، مدت حفاری چاه‎های دیگر کاهش و میانگین مدت زمان حفاری هفت حلقه چاه ۴۷۰ روز رقم خورد که با توجه به شرایط و محدودیت‎ها قابل قبول است.

مدیر پروژه حفاری هفت حلقه چاه  میدان نفتی آذر در شرکت ملی حفاری ایران اظهار کرد: هم‎اکنون  هفتمین و آخرین حلقه چاه این پروژه در مراحل تکمیل نهایی و پایان کار قرار دارد و این در حالی است که ۶ حلقه چاه پس از پایان حفاری و تولیدی شدن برای بهره‎برداری در اختیار کارفرما گذاشته شده بود.

وی با اشاره به اینکه این پروژه به صورت کلید در دست  (EPDS) انجام شد و از صفر تا ۱۰۰ اجرای آن از سوی شرکت ملی حفاری بود، افزود: در اجرای این پروژه دو دستگاه حفاری سنگین ۳۵ و ۳۷ فتح و دستگاه حفاری فوق سنگین ۶۰ فتح به کار گرفته شد و هم‌اکنون تنها دستگاه ۳۵ فتح در منطقه استقرار دارد.

رحیمی در بیان تاریخچه حفاری در این میدان که از میدان‌های مشترک است، گفت: حفاری ۱۶ حلقه چاه در این میدان در دهه ۸۰ در دستور کار وزارت نفت قرار گرفت، این میدان از میدان‌های توسعه‎ای شرکت مهندسی و توسعه (متن) است که به شرکت سروک آذر محول شد.

مدیر پروژه حفاری هفت حلقه چاه میدان نفتی آذر در شرکت ملی حفاری ایران اظهار کرد: حفاری این چاه‎ها نخست به شرکت نروژی نورسک هیدرو واگذار شده بود که این شرکت دو حلقه چاه حفاری کرد و حفاری یک حلقه ناتمام متوقف و چاه دوم به صورت اکتشافی حفر شد.

وی افزود: با توقف کار از سوی شرکت هیدرو، حفاری هشت حلقه چاه به شرکت ایرانی پترو گلوبال کیش و هفت حلقه به شرکت ملی حفاری ایران واگذار شد.

رحیمی یکی از نکات برجسته در اجرای این پروژه را راندن لوله جداری ۲۰ اینچ در عمق ۲ هزار متری عنوان کرد که در نوع خود در جهان کم نظیر بوده است و نکته دیگر استفاده از تجهیزات سرچاهی و درون‌چاهی ۱۰ هزار پوند بر اینچ مربع (پام) مربوط به چاه‎های پرفشار است.

مدیر پروژه حفاری هفت حلقه چاه میدان نفتی آذر در شرکت ملی حفاری ایران اظهار کرد: موضوع بسیار مهم دیگر کسب تجربه‌های علمی و عملی متخصصان این شرکت از حفاری در این میدان منحصربه‌فرد است که در جای خود ارزشمند تلقی می‌شود و از توانمندی‎های ملی حفاری در اجرای پروژه‎های سخت و خاص حکایت دارد.

۲/۲۵۸۷۱

منبع: روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران


کلمات کليدي
میدان آذر، شرکت ملی حفاری ایران
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


امضای تفاهم‌نامه همکاری شرکت ملی حفاری و دانشگاه آزاد خراسان رضوی
لزوم پایش مستمر قراردادهای ملی حفاری با استفاده از سیستم‎های نوین نرم‎افزاری
تجربیات کارکنان ملی حفاری مستند‎سازی می‎شود