13:031397/11/16

فعالیت‎های نفت و گاز مارون تشریح شد

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون تعامل صنعت با محیط پیرامونی را مهم دانست و گفت: از محل صرفه جویی ها برای ارتقا و بهبود زندگی ساکنین محیط پیرامونی شرکت نفت و گاز مارون تلاش می کنیم.


حميد كاويان در گفت و گو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني شركت ملي نفت ايران ضمن گرامیداشت دهه مبارک فجر در تشريح فعاليت هاي شركت بهره برداري نفت و گاز مارون گفت: اين شركت از سال 79 به عنوان يك شركت مستقل پايه گذاري شد و وظيفه راهبري ميادين مارون آسماري و بنگستان، شادگان آسماري و بنگستان و كوپال آسماري و بنگستان را برعهده دارد.

وي ادامه داد: هدف اصلي شركت هاي بهره برداري توليد است. در حوزه عملياتي شركت نفت و گاز مارون، پس از انقلاب 362 حلقه چاه حفاري، توسعه و راه اندازي شده است. همچنين با هدف توليد صيانتي و افزايش ضريب بازيافت دو ايستگاه تزريق گاز در مارون و كوپال راه اندازی شده است.

كاويان با اشاره به تغييرات شرايط چاه ها در طي اين سال ها با توجه به افزايش سن و لزوم اجراي الزامات كيفي محصول، بيان كرد: پس از انقلاب واحدهاي نمك زدايي تكميل و راه اندازي شد و در واحدهاي مارون 3 و 5 افزايش ظرفيت از 55 هزار بشكه در روز به 110 هزار بشكه در روز داشتيم. پروژه احداث نمك زدايي بنگستان مارون با ظرفيت 55 هزار بشكه و نمك زدايي آسماري و بنگستان كوپال با ظرفيت 110 هزار بشكه نفت نيز هم اكنون در دست اقدام است. همچنين عمده ايستگاه هاي تقويت فشار ما پس ار انقلاب راه اندازي شده اند.

وي اظهار كرد: در بحث جمع آوري گازهاي همراه فعاليت هاي خوبي انجام شده است. پس از انقلاب 2 ايستگاه مارون بنگستان و كوپال در قالب طرح آماك راه اندازي شده اند. در مارون 3 و 6 با شركت هاي خصوصي قراردادي منعقد شده است، طبق اين پروژه در مارون 3 گازهاي ترش جمع آوري مي شود و پس از شيرين سازي شدن به سيستم باز مي گردد، در مارون 6 نيز در قراردادي 5 ساله شركت خصوصي كار را آغاز كرده و در حال اجراي فاز فني است. در آينده از توانمندي هاي پتروشمي و هلدينگ خليج فارس استفاده خواهد شد و گازهاي مارون 5 ،مارون 3 ،مارون 4 و كوپال جمع آوري مي شوند. همچنين از سال 90 با طرح هايي كه به ابتكار همكاران شركت اجرايي شده است، روزانه 25 ميليون فوت مكعب گاز جمع آوري مي شود.

كاويان تصريح كرد:  توسعه مخزن خامي مارون شرايط ويژه اي از لحاظ فشار و حرارت دارد. در اين مخزن چاه ها حفاري شده اند و در برنامه توليد هستند و اين طرح يك بخش توسعه اي هم دارد كه براي آن پروژه اي تعريف شده و در حال پيگيري است.

وي افزود: پس از انقلاب نزديك 2 ميليون متر خطوط لوله جرياني و اصلي در شركت مارون راه اندازي شده است. در بحث اندازه گيري نفت خروجي واحدهاي مارون به پالايشگاه نيز، سيستم هاي جديدي به نام فلو كامپيوتر طراحي، نصب و راه اندازي شد. اين تجهيزات خطاي انساني را حذف مي كند و دقت بسيار بالايي دارد.

كاويان با تاكيد بر اهميت حفاظت از محيط زيست، گفت: در سال هاي گذشته 9 حلقه چاه تزريق پساب حفر كرديم. خوشبختانه امروز بيش از 97 درصد پساب توليدي شركت نفت و گاز مارون را به چاه هاي دفعي تزريق مي كنيم و محيط آلوده نمي شود.

وي تشريح كرد: در گذشته از روش هاي سنتي براي احياي چاه ها استفاده مي شد و متاسفانه نفت سوزي داشتيم، اما امروزه دستگاه هاي  MOS- MOT خريداري شده و احياي چاه ها بدون آلودگي محيط زيست و سوزاندن نفت انجام مي شود. بدين وسيله از سال 83 تا كنون با راه اندازي اين سيستم از سوزاندن حدود 360 هزار بشكه نفت جلوگيري شده است.

كاويان بيان كرد: ما همكاري بسيار خوبي با شركت هاي توانمند داخلي داريم. در بخش تعمير و نگهداري خطوط لوله و تجهيزات، بومي سازي قطعات مصرفي تجهيزات دوار و ماشين آلات فرآيندي و ساخت تلمبه هاي فشار قوي با كمك شركت هاي داخلي به پيشرفت هاي بسيار چشمگيري دست يافته ايم.

وي ضمن تاكيد بر اهميت طرح هاي مسئوليت اجتماعي، گفت: منطقه فعاليت ما محروم است و خودمان را موظف مي دانيم كه اقدامات مناسبي براي كمك به مردم اين منطقه انجام دهيم. در بحث نوسازي و ساخت مدارس، مساجد، مجتمع هاي فرهنگي ورزشي، واحدهاي درماني و جاده ها تا كنون اقداماتي صورت گرفته است.

كاويان آشنايي كودكان با صنعت را مهم ارزيابي كرد و گفت: مسابقه اي تحت عنوان "زنگ انشا، روستا، نفت" برگزار شده تا با كمك آن تعامل كودكان  محيط پيراموني با صنعت نفت افزايش و انگيزه و روحيه نشاط در آنان ارتقا يابد. 1106 نفر از دانش آموزان شهرها و روستاهاي اطراف در اين مسابقه شركت كردند و به همه شركت كنندگان هدايايي به رسم يادبود اهدا شد و به 70 نفر به عنوان نفرات برگزيده هداياي ويژه اي اختصاص يافت. در اين راستا دوره هايي نيز در مدارس روستاها برگزار مي شود كه در اين دوره ها الزامات ايمني به كودكان آموزش داده مي شود. اين دانش آموزان ياد مي گيرند كه چه نكاتي را رعايت كنند.

وي اظهار كرد: از سال 87 تا كنون 175 هزار موضع از خطوط لوله ما ضخامت سنجي شده و نقاط ضعف آن ها پيش از وقوع اتفاقات شناسايي و رفع شده است. همچنين در اين سال ها حدود 110 هزار بازرسي فني در راستاي پيشگيري انجام شده است. با توجه به فرسودگي خطوط لوله، پروژه هايي در قالب طرح 28 مخزن طراحي شده، اما تا زمان اجرايي شدن اين پروژه ها لازم است با بازرسي ها اشكالات مشخص شود و ايرادات احتمالي پيگيري شوند.

 17737/3
کلمات کليدي
شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون، چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، دهه فجر
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


کمک 245 میلیارد ریالی شرکت مارون در حوزه عمل به مسئولیت‎های اجتماعی
مشارکت نفت‌ و گاز مارون در مهار حریق جنگل‌های غیزانیه
آغاز ایمن‌سازی خطوط لوله نفت‌ و گاز مارون