17:001397/2/18
رئیس پژوهشگاه صنعت نفت عنوان کرد؛
شیرین سازی، کاهش گاز فلر و سولفور زدایی در اولویت انستیتو فرآورش گاز

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت سه محور فعالیت های انستیتو فرآورش گاز را تشریح کرد و گفت: فناوری های شیرین سازی گاز، کاهش گاز فلر و سولفور زدایی سه محور فعالیت شرکت فرآورش گاز هستند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، نشست خبری پژوهشگاه صنعت نفت به منظور معرفی انستیتو فرآورش گاز در حاشیه روز سوم بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی (سه شنبه 18 اردیبهشت ماه) با حضور جعفر توفیقی، رئیس پژوهشگاه و سعید پاک سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران برگزار شد.

توفیقی در این نشست با بیان اینکه سیاست وزارت نفت در سال های اخیر تأسیس مراکز تحقیقاتی برای توسعه دانش فنی و تولید فناوری بوده است، گفت: بر همین اساس انستیتو فرآورش گاز در پژوهشگاه صنعت نفت راه اندازی شد.

وی ادامه داد: این انستیتو به کارفرمایی شرکت ملی گاز مسئولیت های مختلفی را با برنامه ریزی به منظور توسعه دانش فنی برعهده دارد.

توفیقی محور های این فعالیت ها را بر شمرد و گفت: در محور اول این انستیتو باید برای توسعه فناوری های شیرین سازی گاز اقدام کند و برای این منظور باید توسعه فرایند های موجود و همچنین پژوهش در زمینه تکنولوژی های جدید برای شیرین سازی بیشتر با هزینه کمتر را پیگیری کند.

وی گاز سوزی در فلرها را یکی از معضلات جدی برای اقتصاد و محیط زیست برشمرد و افزود: این معضل سالانه میلیون ها دلار برای اقتصاد و محیط زیست هزینه به دنبال دارد و مهار گازهای فلر و کاهش گازهای ارسالی به مشعل و استفاده بهینه از آن از دیگر محورهای فعالیت انستیتو فرآورش گاز است.

توفیقی سولفور زدایی از گاز را سومین محور فعالیت این انستیتو برشمرد و گفت: سولفور در تجهیزات شرکت ملی گاز موجب خوردگی و فرسودگی تجهیزات و تأسیسات می شود که با تکمیل چرخه بازیافت گوگرد می توان این روند را بهبود بخشید.

وی تأسیس انستیتو فرآورش گاز را محصول همکاری پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز بر شمرد و گفت: نقشه راه و برنامه سال 97 این شرکت با همکاری شرکت ملی گاز و پژوهشگاه ترسیم شده است تا راهکارهای کلیدی استفاده بهینه از گاز تهیه شود.

کاربردی کردن دانش موجود از اهداف ایجاد انستیتوهای مختلف است

سعید پاک سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران نیز در این نشست با بیان اینکه از سال 94 سیاست ایجاد انستیتوهای تخصصی پیگیری شده است گفت: برای این منظور حوزه های اولویت دار برای رسیدن به دانش فنی مورد تأکید بوده است و وزیر نفت نیز در راستای کاربردی کردن دانش موجود برای نیازهای فناوری بر این موضوع تأکید دارد.

وی با بیان اینکه سه انستیتو برای این اولویت ها مورد ارزیابی قرار گرفت، گفت: انستیتو فرآورش گاز برای این منظور از همه مناسب تر بود و از آغاز سال 96 برنامه ریزی برای این شرکت در پژوهشگاه صنعت نفت به همراه دانشگاه های تربیت مدرس، تبریز و شیراز پیگیری شد.

پاک سرشت با اشاره به اینکه ما موضوعات کاربردی را مورد توجه قرار می دهیم، گفت: به همین دلیل از حمایت وزارت نفت و شرکت ملی گاز برخورداریم و انتقال نتایج به صنعت مهمترین اولویت ما در این فعالیت است.

وی کاربردی بودن دانش به دست آمده را تشریح کرد و گفت: به طور مثال در بازیافت گوگرد یک پالایشگاه هدف مد نظر است که طراحی واحد بازیافت گوگرد SRU به صورت عملی و کاربردی انجام می شود.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در مورد کاربرد کاهش و بازیافت گازهای مشعل نیز گفت: پالایشگاه پارسیان برای این موضوع انتخاب شده که این فعالیت به صورت کاربردی در آن پیگیری شود.

وی رشد عرضه کنندگان دانش را در کشور خوب ارزیابی کرد و گفت: مهم حضور مشتریان و متقاضیان این دانش است تا این دانش مورد استفاده و بهره برداری قرار گیرد.

به گفته پاک سرشت این قرارداد به مدت 5 سال و با برآورد 50 میلیارد تومان انجام می شود و برای کل این دوره تمامی پروژه ها مورد نظر شناسایی شده اند.


شماره خبر: 7/24788

کلمات کليدي
جعفر توفیقی، سعید پاک سرشت، پژوهشگاه صنعت نفت، شرکت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، انستیتو فرآورش گاز
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت
 
 
 
 


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 توسعه دانش فنی و تولید کاتالیست‎ها در داخل اهمیت راهبردی دارد
قرارداد بومی‎سازی و تولید صنعتی دو مدل کاتالیست امضا شد
پژوهشگاه صنعت نفت و اتاق بازرگانی تفاهم‎نامه همکاری امضا کردند