10:311397/3/6
با هدف حذف پارازیت شبکه رادیویی منطقه عملیاتی،
متخصصان منطقه عملیاتی نار و کنگان موفق به بومی سازی آنتن پارازیت گیر شدند

برای نخستین بار در سطح کشور، آنتن پارازیت گیر لگاریتمی توسط متخصصان اداره مخابرات منطقه عملیاتی نار و کنگان زیر مجموعه شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، بومی سازی و به بهره برداری رسید.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، جابر چرومی زاده؛ جانشین رئیس منطقه عملیاتی نار و کنگان با اشاره به ایجاد اختلال بر روی شبکه رادیویی منطقه به وسیله کشتی ها و لنج های عبوری از خلیج فارس، از لزوم تهیه آنتن با قابلیت شناسایی محل انتشار نویز خبر داد و افزود: تهیه آنتنی با قابلیت شناسایی محل انتشار نویز، در دستور کار مخابرات منطقه عملیاتی نار و کنگان قرار گرفت و پس از بررسی های لازم متوجه شدیم که این نوع آنتن به دلیل قابلیت های نظامی در لیست تحریم ها قرار دارد و حتی در صورت دور زدن تحریم ها نیز با هزینه چندین برابری بیش از ۵۰۰ میلیون ریال بدون احتساب هزینه های گمرکی تامین شود. در این رابطه تیمی از متخصصان مخابرات منطقه عملیاتی نار و کنگان به صورت داوطلبانه اقدام به مطالعه، طراحی، شبیه سازی و ساخت این آنتن کردند.
چرومی زاده افزود: هزینه ساخت این آنتن دو میلیون ریال است که نمونه خارجی این آنتن بالغ بر ۱۰ هزار دلار قیمت دارد. همچنین مدت زمان فاز مطالعاتی تا اجرای ساخت این آنتن شش ماه به طول انجامید. این آنتن در کارکردهای صنعتی به عنوان گیرنده و ردیاب سیگنال عمل می کند و در کاربردهای نظامی در نقش فرستنده به عنوان ایجاد کننده نویز در پهنای باند وسیع کاربرد دارد.
بر اساس این گزارش، با توجه به اینکه این آنتن نمونه داخلی ندارد و نامگذاری سال جاری به نام حمایت از کالای ایرانی، به دلیل دستیابی به تکنولوژی طراحی، ساخت و بومی سازی این نوع از آنتن ها، متحصصان مخابرات این منطقه قادرند این نوع آنتن ها و همچنین آنتن های هایتک و پیچیده را در محدوده های فرکانسی دلخواه، طراحی و تولید کند.
منطقه عملیاتی نار و کنگان یکی از مناطق پنج گانه شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی است که در حوزه جغرافیایی استان بوشهر قرار دارد و در زمره بزرگترین میدان های گازی خشکی خاورمیانه است.شماره خبر:1/25258
کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید