09:131397/4/11

صرفه جویی ارزی با ساخت دستگاه نازل در منطقه لاوان

با همت و تلاش حفاظت فنی منطقه لاوان، دستگاه نازل برای ماسه‌سایی مرطوب با یک دوازدهم قیمت نمونه خارجی ساخته شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به نقل از روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره، ناصر زنده‌دل در مورد هدف ساخت این نازل گفت: یکی از معضلات و معایب آماده‌سازی سطح به روش ماسه‌سایی در شیوه متداول ماسه‌سایی خشک (dry blast)، ایجاد جرقه، اثرات افزایشی روی سطح و ناتوانی در حذف نمک‌های احتمالی سطح در محیط‌های دریایی است. در عین حال ایجاد گرد و خاک بسیار زیاد به‌ویژه در ظروف بسته مثل برج‌های هوازدا و تفکیک‌کننده‌ها از دیگر دشواری هایی است که در در آماده سازی سطح به روش ماسه سایی وجود دارد.

وی افزود: در راستای رفع معایب یاد شده، با ایجاد تغییراتی در نازل‌های معمول مورد استفاده در ماسه‌سایی، ابزاری برای ماسه‌سایی به روش مرطوب (wet blast) طراحی و ساخته شد.

وی ادامه داد: در این نازل، آب از طریق شلنگی با سایز یک‌چهارم اینچ وارد قطعه شده و به سر نازل هدایت می‌شود و آب در خروجی نازل با هوا و ماسه مخلوط شده و روی سطح پاشیده می‌شود.

به گفته وی، اگرچه نازل‌های مشابهی در سطح بین‌المللی وجود دارد اما طراحی این نازل به شکل موجود مشابهی نداشته و مزایایی دارد که نمونه‌های مشابه از آن بی‌بهره‌اند. در برخی نازل‌ها، مخلوط هوا و ماسه، قبل از خروج از نازل با آب مخلوط می‌شود که این مسئله در زمان توقف کار باعث می شود تا ماسه خیس و مرطوب شده و با شروع مجدد کار، ماسه‌سایی با اختلال مواجه خواهد شد.

زنده‌دل افزود: از نظر هزینه نیز ابزار ساخته شده بسیار ارزان و با هزینه‌ای در حدود پانصد هزار تومان ساخته شده که با اضافه کردن هزینه‌های سندپات و شلنگ و ملحقات آن، هزینه نهایی کمتر از 10 میلیون تومان برآورد می شود؛  در حالی که شرکت CLEMCO به‌ عنوان یکی از معتبرین شرکت‌ها در زمینه ساخت تجهیزات ماسه‌سایی پکیجی را با نام تجاری WETBLAST FLEXTM با قیمتی بالغ بر 15 هزار دلار ساخته است.

وی اضافه کرد: در این محصول علاوه‌ بر آنکه آب قبل از ورود به قسمت ونچوری نازل با مخلوط هوا و ماسه مخلوط شده و پس از آن از نازل خارج می‌شود، برای تامین فشار مورد نیاز آب، از یک پمپ هوایی 10:1 استفاده شده است. اما طراحی این نازل طوری بوده است که با خروج هوا از نازل ونچوری، یک فشار منفی (خلا) باعث مکش آب می‌گردد و به این ترتیب نیازی به استفاده از پمپ آب برای ماسه‌سایی مرطوب نیست و فشار معمولی و کم شیرهای آب برای انجام کار کافی است.

وی گفت: در ادامه برای مقایسه آماده‌سازی سطح به روش ماسه‌سایی به دو شیوه مرطوب (wet) و خشک (dry) از دو ورقه‌ی فولادی زنگ‌زده استفاده شد و پارامترهایی مثل تمیزی سطح (بر اساس استاندارد سوئدی)، میزان نمک سطح و زبری سطح در هر مورد بررسی شد. نتایج اندازه‌گیری زبری یا پروفایل نشانگر زبری در هر دو شیوه یکسان بود، اما میزان نمک سطح در ماسه‌سایی مرطوب کمتر از ماسه‌سایی خشک اندازه‌گیری شد.

وی ادامه داد: در روش ماسه‌سایی‌ مرطوب به دلیل حضور اکسیژن و تماس سطح با آب، امکان تشکیل یک زنگ آهن در سطح وجود دارد. این زنگ آهن که به فلش راست (flash rust) معروف است و عمدتا یک اکسید قرمز رنگ است می‌تواند از موارد چالش‌برانگیز در این روش باشد. اما استفاده از رنگ‌های پرایمری از خانواده surface tolerant می‌تواند این نقص را برطرف کند.

رییس حفاظت فنی منطقه لاوان یادآور شد: از نظر اقتصادی، پرایمرهای یادشده گران‌تر از پرایمرهای اپوکسی نبوده و استفاده از آنها اقتصادی تر است.

وی افزود: تمام روش‌هایی که در حرفه‌های مختلف وجود دارند، مزایا و معایبی دارند؛ بنابراین این نازل و ماسه‌سایی مرطوب هم در کنار مزایای گفته شده معایب و محدودیت‌هایی نیز دارد. مصرف آب هرچند به مقدار کم، همچنین محدودیت در استفاده از تمامی سیستم‌های رنگ، را می‌توان به عنوان معایب و محدودیت‌های این روش دانست.

وی، یکی دیگر از مزایای ماسه‌سایی مرطوب را کاهش ریسک جرقه‌زنی و پیامدهای آن در محیط‌هایی دانست که امکان نشت گاز وجود دارد. به گفته زنده‌دل، در برخی موارد لازم است تا زنگ‌ها، آلودگی‌ها و پوسته‌های سطح مورد نظر برداشته شوند تا سطح تجهیز برای بازرسی‌های چشمی آماده شود.

رییس حفاظت فنی منطقه لاوان ادامه داد: ممکن است محل مورد بازرسی در نواحی (zone) باشد که امکان نشت گاز دارد. در این نواحی، استفاده از این روش بدون خطر جرقه زدن، می‌تواند گزینه‌ مناسبی باشد؛ هرچند این موارد نیاز به بررسی و آزمون‌های بیشتری دارد و اظهارنظر نهایی در این مورد در تخصص همکاران واحد HSE است.

وی در پایان گفت: در ساخت این نازل، از حمایت های رییس منطقه لاوان و همکاران عزیزمان در واحدهای حفاظت فنی، تعمیرات عمومی، پلنت مکانیک، تراشکاری و ابزار برخوردار بوده ایم.

 
کد خبر: 21471/4

کلمات کليدي
زنده دل، لاوان، فلات قاره
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


انتقال موفقیت‌آمیز بار انرژی از نیروگاه قدیم به نیروگاه جدید منطقه خارگ
فلات قاره به ساکنان بومی لاوان خدمات درمانی ارائه می کند
عملیات تعویض تجهیزات مشعل‌های منطقه لاوان انجام شد