چهارشنبه 27 دي 1396   10:23:50
 
سوآپ؛ معامله برد-برد ایران در تجارت نفت و گاز
دانش حقوقی چگونه به توسعه میادین مشترک کمک می‌کند
 • 1396/10/23 شنبه بررسی نقش رژیم حقوقی در شتاب بخشی به توسعه میادین مشترک دانش حقوقی چگونه به توسعه میادین مشترک کمک می‌کند
  صنعت نفت جهان در دنیای امروز در بخش بالادستی با چالش های متعددی از جمله نیاز به افزایش تولید نفت، دسترسی به ذخایر جدید نفتی، مدیریت سیر نزولی ذخایر میدان های قدیمی و حفظ و ارتقای دانش فنی رو به رو است که به منظور رفع این چالش ها، بهره برداری حداکثری از امکانات موجود، تشویق، جلب و حمایت از سرمایه گذاری خارجی در فعالیت های بالادستی نفت و گاز به ویژه در میدان های مشترک و پروژه های اکتشافی از اهداف ویژه صنعت نفت و دولت در حوزه نفت و گاز به شمار می رود.
همه آنچه اژدهای 147 رگ سفید را مهار کرد / پیچیده‌ترین عملیات اطفای فوران نفت تاریخ کشور رقم خورد
توسعه در نفت به رفت و آمد شرکت‌های خارجی وابسته نیست
 • 1396/10/6 چهارشنبه در آمدی بر پیامدهای کناره گیری احتمالی توتال از فاز 11 توسعه در نفت به رفت و آمد شرکت‌های خارجی وابسته نیست
  به روزهای ابتدایی مذاکره های برجام که رجوع می کنیم می بینیم که گسترش روابط ایران با سایر کشورهای جهان چندان هم غیرقابل پیش بینی نبوده چرا که تیم مذاکره کننده ایرانی از همان آغاز امر مذاکرات را گونه ای پیش برد که بسیاری از کشورها تصمیم خود را در همان جریان مذاکرات برای برقراری رابطه با ایران گرفتند و برای روزهای بعد از توافق برنامه ریزی کردند و به این ترتیب بودکه بلافاصله پس از توافق برجام، روسای جمهور کشورهای مختلف جهان رایزنی های خود را با مقامات کشورمان آغاز کردند تا از قافله ارتباط با ایران و بهره مندی از بازار آن عقب نمانند.
راه نجات نفت ایران در گذرگاه تغییر جهان
 • 1396/10/3 يكشنبه از الف تا یای شرکت‎های E&P راه نجات نفت ایران در گذرگاه تغییر جهان
  از زمان ابلاغ شیوه نامه تعیین صلاحیت شرکت های اکتشاف و تولید (E&P) از سوی وزیر نفت، دقیقا دو سال می گذرد و در طی این مدت پس از انجام ارزیابی ها و بررسی روند تعیین صلاحیت، اسامی 17 شرکت داخلی به عنوان شرکت های اکتشاف و تولید برای فعالیت در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی اعلام شد. مدل جدید کسب و کاری که لازمه آن مشارکت فعال بین شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی و خارجی در طرف دوم قرارداد است.
تشریح سناریوهای جمع آوری گازهای فلر/ طرح‎های ان‎جی‎ال و سرنوشت آن‎ها
 • 1396/9/29 چهارشنبه تشریح سناریوهای جمع آوری گازهای فلر/ طرح‎های ان‎جی‎ال و سرنوشت آن‎ها
  در اغلب فرآیندهای شیمیایی مانند پالایشگاه های نفت و گاز و مجتمع های پتروشیمی، یکی از ابزارهای ایمنی و کنترل فشار، شبکه رها سازی گازهاست که درآخرین قسمت این شبکه برج فلر قرار دارد. دراین شبکه گازهای اضافی پس از جمع آوری از واحدهای مختلف به سمت برج فلر فرستاده می شود تا سوخته شوند. حجم زیادی از این گازها از ارزش سوختی بالایی برخوردارند و در بعضی موارد می توان از آنها به عنوان خوراک واحدهای مختلف نیز استفاده کرد. مشخص است که سوزاندن این گازها در برج فلر افزون بر ایجاد مشکلات زیست محیطی مثل آلودگی، دود، صدا و بوی نامطبوع، هدر دادن منابع اقتصادی است. لذا بررسی امکان بازیافت گازهای فلر در واحد های صنعتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
نگاهی به گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه شرکت ملی نفت ایران
آهنگ توسعه غربی ترین میدان نفتی ایران شتاب می‎گیرد
 • 1396/8/3 چهارشنبه میادین نفتی بلوک اناران در کانون توجه نفت؛ آهنگ توسعه غربی ترین میدان نفتی ایران شتاب می‎گیرد
  نتیجه ارزیابی مشاوران مدیریت مخازن از طرح‌های مطالعاتی توسعه میدان چنگوله که از سوی سه شرکت روسی، نروژی و تایلندی ارائه شده است، به زودی اعلام می شود، در این میان، به دنبال تعیین تکلیف توسعه فاز بعدی میدان مشترک آذر در آینده‎ای نزدیک، با هدف ارزیابی قطعی مشترک بودن دیگر میدان‌های بلوک اناران (چنگوله و تیماب) با میدان آذر، حفر یک چاه تحدیدی در دستور کار قرار دارد که پیش بینی می شود حفاری آن به کنسرسیوم توسعه‎دهنده آذر واگذار شود.
ضرورت توسعه صنعت ال ان جی در ایران
 • 1396/7/15 شنبه ضرورت توسعه صنعت ال ان جی در ایران
  گرایش مصرف گاز در جهان به گونه ای است که کم کم ندای جایگزینی نفت سر می دهد، بر اساس پیش بینی های مراکز معتبر انرژی دنیا، گاز طبیعی تا سال ۲۰۴۰ پس از انرژی های تجدیدپذیر به عنوان سوختی پاک و ارزان بیشترین رشد تقاضا را در بین سایر منابع اولیه انرژی خواهد داشت. با توجه به رقابت گاز طبیعی با نفت در اقتصاد جهان‌، توجه ویژه به چشم‌انداز، سیاست‌ها‌، مقررات‌ و پژوهش‌های مرتبط با تجارت گاز جزء اولویت های اصلی صنعت نفت کشور است. بر اساس برنامه راهبردی شرکت ملی نفت ایران در طول برنامه پنج ساله ششم، با توسعه فازهای باقیمانده پارس جنوبی و برخی دیگر از میدان های گازی، ظرفیت تولید روزانه گاز به 1.3 میلیارد متر مکعب می رسد از این رو ضروری است که ضمن ایجاد توازن و برنامه ریزی بر مبنای مصارف داخلی مورد نیاز، برای صادرات این محصول نیز تصمیمات مناسب اتخاذ شود.
وزارت نفت چگونه تأسیس شد
راه رفتن بر لبه تیغ
 • 1396/7/2 يكشنبه بررسی فراز و فرودهای صنعت حفاری راه رفتن بر لبه تیغ
  در دنیا، نفت را کالایی راهبردی می‌دانند که گذشته از محور توسعه در بسیاری از کشورها، سبب فعال تر شدن ظرفیت های صنعتی و یا ایجاد ظرفیت ها و صنایع جدید می‌شود. به این ترتیب بی راه نیست که این طلای سیاه در نظام اقتصادی و صنعتی جهان از جایگاه ویژه ای برخوردار باشد. تولید این هیدروکربن باارزش و استراتژیک از ژرفای زمین، مستلزم داشتن تجهیزات، ماشین آلات و دانش فنی و مهندسی است و در این میان، حفاری چاه های نفت و گاز، کلیدی ترین، تخصصی ترین و در عین حال دشوارترین و پیچیده ترین بخش این فعالیت هاست. اگر چه امروزه در زمینه اکتشاف ذخایر زیرزمینی از مطالعات ماهواره ای و دیگر امکانات و تجهیزات پیشرفته استفاده می‌شود، ولی هنوز حرف اول را چرخش مته دکل های حفاری می‌زند.
تداوم تدبیر و امید در شرکت ملی نفت ایران
فرصت آفرینی صنعت نفت ایران در بزرگترین المپیک نفتی جهان
برجام و نیک فرجامی میعانات گازی
 • 1396/2/6 چهارشنبه تولید و فروش میعانات گازی آینده بسیار روشنی دارد برجام و نیک فرجامی میعانات گازی
  پس از دو سال تلاش و رایزنی تیم مذاکره کننده دولت یازدهم، دریچه ای نو به روی اقتصاد ایران گشوده و سرانجام برجام اجرایی شد تا در این برهه حساس در پساتحریم وضعیت صنعت نفت به عنوان موثرترین و جذاب ترین حوزه در اقتصاد ایران به منظور جذب سرمایه، مشارکت فنی خارجی و توسعه هدفمند در تمامی شئون مورد بازنگری و رصد دقیق قرار گیرد.
کلید گشایش دروازه‎های تمدن صنعتی در قلب عسلویه می‎چرخد
66 سال تلاش در مسیر بالندگی صنعت نفت ایران
 آماک نفس خوزستان را تازه کرد
 • 1395/12/8 يكشنبه آماک نفس خوزستان را تازه کرد
  جمع آوری و تبدیل گاز همراه نفت به عنوان یکی از انواع هیدروکربورهای همراه نفت خام که از اعماق زمین به دست می آید می تواند هم از نظر اقتصادی و هم از نظر زیست محیطی فواید فراوانی داشته باشد که در این راستا شرکت ملی نفت ایران برای جلوگیری از سوزاندن گازهای ترش همراه نفت و آلودگی محیط زیست، تأمین کمبود خوراک کارخانه های پتروشیمی، تولید عمده گاز سبک برای مصارف صنعتی و خانگی و سرانجام استفاده بهینه از این گازها، طرح جمع آوری گازهای همراه نفت لایه بنگستان (آماک) مخازن نفت اهواز، آب تیمور، منصوری، کوپال و مارون را در اولویت طرح های خود قرار داد که متاسفانه به دلایل مختلف از جمله بروز جنگ تحمیلی و بروز مشکلات ارزی، به تعویق افتاد.
نفت و گاز شرق، رکن پایدار تولید گاز شمال و شمال شرق کشور
 • 1395/10/19 يكشنبه نفت و گاز شرق، رکن پایدار تولید گاز شمال و شمال شرق کشور
  شرکت نفت و گاز شرق به عنوان یکی از شرکت های زیر مجموعه شرکت نفت مناطق مرکزی با تولید گاز و مایعات گازی از مــیدان های خانگیـــران (مخازن مزدوران، شوریجه بی وشوریجه دی ) و میدان مشترک مرزی گنبدلی در سرخس وظیفه تامین گاز مورد نیاز استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، گلستان و استان مازندران (پس از تامین خوراک پتروشیمی خراسان و سوخت نیروگاه نکا) و بخشی از استان سمنان را برعهده دارد که با تامین گاز مصرفی این استان ها سهم بسزایی را در راستای شکوفایی اقتصاد کشور در بخش انرژی ایفا می کند.
نفت و گاز غرب، قلمروی سرمایه‎گذاری در صنعت نفت
 • 1395/10/12 يكشنبه نفت و گاز غرب، قلمروی سرمایه‎گذاری در صنعت نفت
  شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب یکی از سه شرکت زیر مجموعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است که به صورت رسمی از ابتدای سال 1378 فعالیت خود را با تولید، فرآورش و ارسال نفت و گاز به مبادی مصرف آغاز کرد. حوزه فعالیت این شرکت هم اکنون در استان های کرمانشاه، ایلام و لرستان است اما در آینده هر میدان نفت و گازی که در استان های غربی کشور به مرحله بهره برداری برسد در حیطه فعالیت این شرکت قرار می گیرد.
ارجحیت حفظ منافع جمعی در اوپک
 • 1395/9/21 يكشنبه درسی که تولید کنندگان نفت از تاریخ گرفتند ارجحیت حفظ منافع جمعی در اوپک
  56 سال پیش درست در روز 12سپتامبر ۱۹۶۰ کشورهای صادر کننده نفت با هدف محافظت از منافع خود اقدام به تاسیس سازمان واحدی به نام اوپک کردند. هدف اصلی این سازمان هماهنگی و یکپارچه سازی سیاست‌های نفت کشورهای عضو و تعیین بهترین راه برای تامین منافع جمعی یا فردی آنها، طراحی شیوه‌هایی برای تضمین ثبات قیمت نفت در بازار نفت بین‌المللی به منظور از بین بردن نوسانات مضر و غیر ضروری، عنایت و توجه ویژه به کشورهای تولید کننده نفت و توجه خاص به ضرورت فراهم کردن درآمد ثابت برای کشورهای تولید کننده نفت، تامین نفت کشورهای مصرف کننده به صورت کارآمد، مقرون به صرفه و همیشگی و بازده مناسب و منصفانه برای آنهایی که در صنعت نفت سرمایه گذاری می‌کنند بود و هنوز هم هست.
1 2 3 4 5
نسخه قابل چاپ
 
 
تعداد بازديد اين صفحه: 450570
  مقاله   گزارش   گفت‌وگو   یادداشت
 


 

خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (niocguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما