:.
لاوان
همزمان با هفته دولت ؛ توسعه میدان بزرگ گازی لاوان آغاز شد/آفتاب سومین قطب پتروشیمی ایران از جزیره لاوان طلوع می کند مدیر طرح توسعه میدان گازی لاوان از آغاز به کار توسعه این میدان خبر داد و گفت: توسعه میدان گازی لاوان با هدف تولید روزانه 750 میلیون فوت مکعب گاز و 11 هزار بشکه میعانات گازی آغاز شده است.
منصور شاکریان؛ مشاور مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره و مدیر طرح توسعه میدان گازی لاوان در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با بیان این مطلب افزود: برنامه جامع توسعه (MDP) این میدان آماده شده و بر اساس آن، 54 ماه برای توسعه کامل میدان برنامه ریزی شده است.
وی گفت: گاز درجای میدان گازی لاوان بالغ بر 9.5 تریلیون فوت مکعب و ذخیره اولیه گاز حدود 6.2 تریلیون فوت مکعب است.

شاکریان اظهار داشت: همزمان با حفاری چاه ها، مطالعات پتروفیزیکی نیز صورت می گیرد که این مطالعات می تواند به بهبود و اصلاح مدلسازی ها در MDP میدان کمک کند.
به گفته مدیر طرح توسعه میدان گازی لاوان، کار حفاری چاه های جدید تولیدی در سال های دوم و سوم توسعه میدان صورت می گیرد و گاز تولید شده از این میدان به عنوان خوراک تاسیسات پتروشیمی در جزیره لاوان به مصرف می رسد.
شاکریان با یادآوری اینکه قرار است لاوان به عنوان قطب سوم پتروشیمی کشور مطرح شود، ادامه داد: در مرحله اول، روزانه 750 میلیون فوت مکعب گاز تولید شده در میدان گازی لاوان به مجتمع پتروشیمی این جزیره ارسال می شود ولی در بلندمدت قرار است سه هزار میلیون فوت مکعب گاز به صورت خوراک برای این مجتمع ارسال شود. 
وی یادآور شد: برای تامین سه هزار میلیون فوت مکعب گاز مورد نیاز مجتمع پتروشیمی لاوان، سناریوهای متعددی پیش روست که تامین گاز از لایه های گازی میادین بلال، رشادت و رسالت و یا حتی احتمال انتقال گاز از عسلویه به لاوان، از جمله این گزینه هاست.
مشاور مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران در ادامه به تشکیل جلسه کمیته مشترک (JMC) این میدان در شهریورماه امسال اشاره کرد و گفت: در این جلسه، برنامه کاری و بودجه موردنیاز برای توسعه میدان در سال اول نهایی شد که بر این اساس، 32 میلیون دلار برای سال اول در نظر گرفته شده است.
شاکریان، هزینه های سرمایه ای طرح را حدود 1126 میلیون دلار عنوان و اذعان کرد: نرخ بازگشت سرمایه در این طرح، 17.5 درصد برآورد شده و بازگشت سرمایه گذاری صورت گرفته طی 60 ماه صورت می پذیرد.
گفتنی است میدات گازی لاوان در قسمت مرکزی خلیج فارس، در مجاورت جزیره کیش و حدفاصل 70 کیلومتری میدان گازی پارس جنوبی قرار دارد.شماره خبر: 4- 9300
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید