:.
فکور
با هدف بروز نگهداری مدل های مطالعاتی ، فکور؛ مطالعه میدان گازی آغار پایان یافت مطالعه میدان گازی آغار با هدف بروز نگهداری مدل های مطالعاتی قبلی، لحاظ کردن اطلاعات جدید و بررسی و تکمیل مطالعات قبلی با تفسیر وارزیابی نمودارهای پتروفیزیکی، مدل سازی شکستگی ها با سرپرستی اداره مطالعات مخازن وتیم نظارتی مدیریت امور فنی به مشاور واگذار و مطالعه آن پس از چهار سال به پایان رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مهدی فکور؛ مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، عمده نتیجه مطالعه انجام شده را افزایش حدود 40 درصدی گاز درجای میدان دانست و افزود: با لحاظ کردن کوهانک میانی بدلیل ارزیابی دوباره پارامترهای پتروفیزیکی مورد استفاده در مطالعات  قبلی و همچنین بکارگیری نتایج اطلاعات مغزه چاه آغار-13 در این ارزیابی است.

فکور از بازیافت نهایی بیش از 71 درصدی گاز این میدان خبر داد و تصریح کرد: در سناریوی تخلیه طبیعی با توجه به محدودیت فشار سرچاهی میزان بازیافت نهائی 7/34 درصد و سقف تولید 22 میلیون متر مکعب در روز تا سال 1402 حفظ می شود و با راه اندازی کمپرسور در سال 1402، میزان بازیافت نهائی در انتهای تولید میدان به 5/71 درصد می رسد.

وی مطالعات انجام شده در این راستا را شامل این موارد برشمرد و خاطر نشان کرد: انجام حفاری جهت حفظ سقف تولید و افزایش بازیافت، انجام آزمایشات دوره ای استاتیک، حفاری توصیفی در ستیغ میانی مخزن، افزایش مرحله ای دبی تولیدی PGC میدان تا سقف 30 میلیون متر مکعب در روز و سناریوی بهینه پس از انجام محاسبات اقتصادی بکارگیری کمپرسور و زدن 6 حلقه چاه تولیدی جدید جهت رسیدن به سقف تولید 30 میلیون متر مکعب در روز است.

گفتنی است میدان گازی آغار در 120 کیلومتری جنوب شرقی شیراز و 35 کیلومتری جنوب غربی فیروز آباد در استان فارس قرار دارد.

این میدان از لحاظ ساختمانی از سه کوهانک شرقی، میانی و غربی تشکیل شده است. بالا آمدگی شرقی را می توان ساختمان اصلی میدان آغار دانست که وجود گاز در آن در سال 1351 با حفر اولین چاه اکتشافی توسط شرکت اگوکو کشف شد و تاکنون 14 حلقه چاه در آن حفاری شده است.

سازندهای دشتک و کنگان و دالان در میدان آغار گازده هستند و بهره برداری از این میدان از دی 1377 آغاز شده است.


کد خبر:2/8266

منبع: روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران
کلمات کليدي
مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران, مهدی فکور
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


وضعیت رگ‎سفید قابل قیاس با سایر مخازن نیست/ضرورت مستندسازی تجربیات مهار رگ‎سفید
بررسی ظرفیت ذخیره سازی گاز در میادین گازی شرکت نفت مناطق مرکزی
  • 1392/8/21 سه‌شنبه بررسی ظرفیت ذخیره سازی گاز در میادین گازی شرکت نفت مناطق مرکزی
    شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به عنوان محور تولید گاز در کشور که وظیفه تولید صیانتی از مخازن گازی و نفتی را عهده دار است، اولین شرکت بالادستی در سطح شرکت ملی نفت ایران و در سطح خاورمیانه است که فرآیند تبدیل میادین گاز میعانی را با هدف احیاء مخزن و بهبود برداشت و تبدیل آنها به یک میدان گاز خشک و بازیافت میعانات به بهترین شکل دنبال کرده است.
تضمین تولید روزانه 300 میلیون مترمکعب گاز در نفت مناطق مرکزی ایران/ توان تولید گاز در کشور افزایش می یابد