09:221397/12/21
در مراسم تقدیر از برگزیدگان مسابقات دانشجویی مهندسی نفت مطرح شد
زبیدی: تولید بالا نیاز به سرمایه‎گذاری مداوم و فناوری‎ روز دارد/ وجود بیش از 200 مخزن نفتی و گازی توسعه نیافته در ایران

مراسم تقدیر از برگزیدگان دومین دوره مسابقات دانشجویی مهندسی نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر، روز گذشته (دوشنبه 20 اسفندماه) در آمفی تئاتر دانشکده مهندسی نفت این دانشگاه برگزار شد.


به گزارش خبرنگار NIOC،‌ مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران که از سخنرانان دومین دوره مسابقات دانشجویی مهندسی نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر بود، ضمن بیان تجربیات خود در مهندسی مخزن، چکیده ای از فرصت های مطالعاتی مخازن هیدروکربوری ایران را نیز ارائه کرد.

کریم زبیدی با بیان اینکه در مجوع 125 میدان نفتی و 59 میدان گازی در کشور وجود دارد، گفت: هم اکنون بیش از 200 مخزن توسعه نیافته در کشور وجود دارد و می توان گفت در مجموع 42.4 درصد از مخازن نفتی و 10 درصد از مخازن گازی تخلیه شده است.

وی تاکید کرد: مخازن و میدان های نفتی و گازی ایران ظرفیت بالایی برای انجام مطالعات پژوهشی دارند.

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران در تشریح وضعیت میدان های بزرگ نفتی ایران نیز گفت: در حال حاضر بیشترین میزان تولید نفت از مخازن آسماری و بنگستان میدان اهواز صورت می گیرد؛ این در حالی است که این میدان از ذخایر 70 میلیارد بشکه ای نفت برخوردار است.

وی در ادامه از میدان های گچساران، رگ سفید، بی بی حکیمه، پارسی و آغاجاری به عنوان دیگر میدان های بزرگ نفتی یاد کرد و گفت: باید توجه داشت که تولید بالا نیاز به سرمایه گذاری مداوم و به کارگیری فناوری های روز دارد؛ در این زمینه لازم است تا با انجام فعالیت های پژوهشی، میزان بهره وری در تولید نفت و گاز افزایش یابد.

زبیدی با بیان اینکه در حال حاضر میانگین ضریب برداشت از میادین هیدروکربوری در جهان نزدیک به 35 درصد است، گفت: این عدد در مورد مخازن ایران، در محاسبات حجمی 2p حدود 25 و در محاسبات 3p نزدیک به 28 درصد تخمین زده می شود که در مجموع حدود 10 درصد از میانگین جهانی پایین تر است.

وی در عین حال تاکید کرد که افزایش نرخ ضریب برداشت، علاوه بر الزام به استفاده از فناوری به جنس سنگ مخزن نیز ارتباط دارد؛ این در حالی است که برخی مخازن نفتی و گازی ایران از پیچیدگی های خاصی برخوردارند که فناوری های خاصی را نیز می طلبد.

تقدیر از برگزیدگان دومین دوره مسابقات دانشجویی مهندسی نفت


روز گذشته مراسم تقدیر از برگزیدگان دومین دوره مسابقات دانشجویی مهندسی نفت با موضوع "بهینه‌سازی توسعه میادین نفتی"  در دانشکده مهندسی نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد و طی آن از 9 تیم برگزیده در ۳ محور قدردانی شد.

 در محور "بهینه‌سازی مکان چاه"، گروه EYE (رضا یوسف‌زاده، سحر کشاورز، علی نبی‌زاده) رتبه اول، گروه Drilling یا حفاری (ناصر نیک‌مردان و حامد رحیمی)، رتبه دوم و گروه پتروکاو Petrokav (احمدرضا احمدپور ترکمانی، هادی احمدی و محسن طالب کیخاه) رتبه سوم را کسب کردند.‌

در محور دوم مسابقه (بهینه‌سازی پارامترهای کنترل) نیز، گروه حفاری رتبه اول، گروه EYE رتبه دوم و گروه Parallel (بابک راجی، جاسم عباسی و صابر خاندوزی گناره) رتبه سوم را به دست آوردند.‌

در محور سوم مسابقه یعنی بهینه‌سازی همزمان مکان چاه و پارامترهای کنترل نیز گروه حفاری، EYE و Parallel به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم مسابقه را کسب کردند.

 در مرحله نخست این دور از مسابقات، در مجموع ۲۸ گروه از بیش از ۱۵ دانشگاه کشور حضور داشتند که از این تعداد ۱۳ گروه برای ارائه گزارش نهایی خود به هیات داوران انتخاب شدند.

هیات داوران این مرحله از مسابقات را نمایندگانی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، شرکت ملی نفت ایران و یکی از شرکت‌های خصوصی حوزه نفت و گاز تشکیل می دادند که حامیان اختتامیه مسابقات دانشجویی مهندسی نفت نیز بودند.

به گفته عامری، دبیر مسابقات مهندسی نفت،‌ این دور از مسابقات دومین دور از مسابقات مهندسی نفت است که در سطح ملی برگزار شده است.

وی با بیان اینکه "بهینه‌سازی توسعه میادین نفتی"  به عنوان موضوع این دوره از مسابقات دانشجویی مهندسی نفت انتخاب شده بود، تصریح کرد: سال گذشته نیز دور نخست مسابقات با موضوع طراحی سیال سبک حفاری برگزار شد و در سال آینده نیز این مسابقات با موضوع سیمان سبک برگزار می شود که در آن انتظار می رود  دانشجویان با فرمولاسیون مورد نظر خود، تست ماده مربوط به استحکام و مقاومت سیمان استفاده شده در دیواره چاه نفت را ساخته و برای شرکت در داوری ارسال کنند.

22438/4
کلمات کليدي
مسابقات دانشجویی مهندسی نفت، زبیدی، دانشگاه امیر کبیر
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


نخستین دوره مسابقات دانشجویی مهندسی نفت برگزار شد
ایران مقام نخست ذخایر هیدروکربوری دنیا را در اختیار دارد
شیوه ارزیابی شرکت های حاضر در قراردادهای جدید نفتی مشخص شد