17:281398/2/11
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب:
وقفه‌ای در برنامه تولید نخواهیم داشت/ نفت‌خیز جنوب با همه توان در کنار هموطنان سیل‌زده

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با اشاره به تحریم های ظالمانه اعمال شده علیه کشورمان، اظهار کرد: تحریم هیچ گاه خوب نیست اما ما با تمام توان در مقابل این تحریم ها ایستاده ایم و با توجه به برنامه کلان محوری که کشور و صنعت نفت دنبال می کنند، و با توجه به برنامه تولید شرکت به تولید ادامه خواهیم داد و وقفه ای نخواهیم داشت.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، احمد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در حاشیه نخستین روز از برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه صنعت نفت در جمع خبرنگاران با اشاره به توان تولید روزانه بیش از 3 میلیون بشکه ای این شرکت، گفت: با اجرای طرح های ازدیاد برداشت و سایر طرح های توسعه ای، توان تولید ما در آینده افزایش خواهد یافت.

محمدی در خصوص قراردادهای EPCD اظهار کرد: تا کنون 6 بسته قراردادی نهایی شده است و شرکت های برنده در این مناقصات، تجهیز کارگاه ها و احداث دکل را آغاز کرده اند و در بخشی از این طرح ها، پروژه های سطح الارضی آغاز شده است؛ سایر طرح ها در مرحله مناقصه قرار دارند و تا ماه دیگر برنده این مناقصات اعلام خواهد شد. به عبارتی تا پایان تابستان امسال تمام این طرح ها تعیین تکلیف خواهند شد.

وی تصریح کرد: براساس مجوز وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران برای توسعه تعدادی از مخازن 4 میدان نفتی تفاهم نامه امضا شده و مطالعات انجام شده در این خصوص در شورای مخازن مورد تایید قرار گرفته و HOA این مخازن نیز به امضا رسیده است و هم اکنون در مراحل نهایی قرار دارند.

محمدی تصریح کرد: با شروع توسعه این میادین شرکت های E&P نقش حمایت کننده و حائز اهمیتی در تولید این مخازن خواهند داشت که طبق MDP به اجرا درخواهند آمد..

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در خصوص سیل اخیر در مناطق جنوب کشور گفت: با توجه به شرایط اقلیمی خوزستان که دارای پهن دشت است، سیل یک اتفاق ویژه بود که اگر به خوبی کنترل نمی شد می توانست آسیب جدی به زیرساخت ها و صنایع استان وارد کند. خوشبختانه با تعامل مناسب میان دستگاه های این استان، شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت های تابعه از این آسیب جلوگیری شد. در این حادثه شرکت ما در دو جبهه حفظ تولید و کمک به مردم آسیب دیده مناطق سیل زده با تمام قوا فعالیت کرد.

وی بیان کرد: با وقوع حادثه سیل شرایطی به وجود آمد که بخشی از خطوط لوله زیر آب رفت و ما برای حفظ محیط زیست و جلوگیری از نشت نفت مجبور به بستن برخی از چاه ها شدیم اما با این وجود توانستیم سقف تولید خود را حفظ کنیم.

محمدی با اشاره به اولویت طرح های جمع آوری گازهای همراه، افزود: گازهای همراه می تواند برای صنعت ارزش افزوده داشته باشد و صنایع پایین دست و میان دست می توانند از این گاز ها منتفع شوند. شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و وزارت نفت تاکنون در این راستا فعالیت های موثری انجام داده اند اما هنوز به ناچار مقداری از گازهای همراه می سوزد. اخیرا 20 قرارداد مهم با هلدینگ خلیج فارس و پتروشیمی مارون در این حوزه به امضا رسیده است که در نتیجه آن بالغ بر 90 درصد این گازها جمع آوری خواهد شد و به مصارف مختلفی خواهد رسید.

وی گفت: با گذشت زمان چاه ها دچار افت طبیعی فشار خواهند شد و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب سالانه حدود 10 درصد افت طبیعی دارد که برای جبران این اتفاق، از روش های ازدیاد برداشت و اقداماتی مانند حفاری، تعمیر و ترمیم چاه ها استفاده می شود.

محمدی ادامه داد: یکی از تکالیف ما از طرف وزیر نفت، توجه و تمرکز ویژه به طرح های مسئولیت های اجتماعی است. در این راستا در کنار پروژه ها و طرح های صنعتی به مردم ساکن در حوزه پیرامونی صنعت نفت نیز توجه ویژه می شود. از نظر ما این یک هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است. باید تلاش کنیم تا افراد ساکن در مناطق نفتخیز از حضور این صنایع راضی باشند.

3/26433
کلمات کليدي
نمایشگاه بین المللی صنعت نفت، شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بازدید مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب از مناطق زلزله‌زده مسجدسلیمان
اعزام گروه‌های امدادی مناطق نفت‌خیز جنوب به مناطق زلزله‌زده خوزستان
مناطق نفت‌خیز جنوب برنامه مستقلی برای کارکنان قرارداد مدت موقت ندارد