12:561398/2/12
در حاشیه دومین روز از نمایشگاه صنعت نفت
قرارداد مطالعات جامع مخازن شش‎گانه مناطق نفت‎خیز جنوب امضا شد

قرارداد جامع مطالعات مخازن شش گانه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب دقایقی پیش با حضور مدیرعامل این شرکت و معاون مهندسی و توسعه مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران امضا شد.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، در راستای ابلاغیه وزیر نفت با موضوع خط و مشی مطالعات جامع مخازن، مطالعات جامع مخازن شش گانه پارسی، بینک، لب سفید، منصورآباد، نرگسی و هفتکل، صبح امروز (12 اردیبهشت ماه) با امضا قرارداد به مشاوران داخلی واگذار شد.

میزان نفت در جای این مخازن شش گانه معاول 28.5 میلیارد بشکه متعارفی و ضریب بازیافت متوسط نهایی آنها 26 درصد است. افزون بر این، نقش این میدان ها در میزان تولید مناطق نفتخیز جنوب معادل 163 هزار بشکه در روز است که اهمیت انجام مطالعات جامع این مخازن را به روشنی نشان می دهد.

از اهداف انجام مطالعات جامع مخازن می توان به انجام فاز تعیین مشخصات مخزن، انجام مطالعات ژئوشیمیایی و ژئوماتیک مخزن، انجام محاسبات اقتصادی و طرح توسعه مخزن اشاره کرد.

گفتنی مدت زمان انجام قرارداد برای مطالعات جامع مخازن پارسی، هفتکل و لب سفید، 24 ماه و برای میدان های منصورآباد، نرگشی و بینک 15 ماه تعیین شده است.

بر اساس قرارداد، انجام مطالعه جامع مخزن آسماری میدان پارسی به شرکت مهندسی فرآیند به کمک رایانه ایرانیان، مطالعه مخزن آسماری میدان لب سفید به شرکت خدمات مهندسی نفت کیش، انجام مطالعه مخزن آسماری میدان منصورآباد و مطالعه مخزن آسماری/جهرم میدان نرگسی به شرکت مشاوره ماگما انرژی و در آخر انجام مطالعه مخزن آسماری میدان هفتکل و مخزن بنگستان میدان بینک به مشاوران انرژی تهران واگذار شد.

احمد محمدی؛ مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در آیین امضا قراردادهای شش گانه مخازن این شرکت، گفت: امروز ما نه به حرف بلکه در عمل حمایت خود از توان شرکت ها و مشاوران ایرانی را به اثبات رساندیم.

وی افزود: ایران از نظر دارا بودن منابع طبیعی و زیرزمینی و همچنین منابع انسانی توانمند جزء کشورهای پیشرو است از این رو باید از این نعمت ها بهره ببریم و با اعتماد به بخش خصوصی و توان آنها، ضمن بهره مندی از تجربیات، با هم افزایی و تعامل، به اهداف و چشم اندازهای صنعت نفت و نظام دست یابیم.

محمدی ضمن تاکید بر ضرورت استفاده از تمام ظرفیت های کشور برای شناسایی زوایای ناپیدای مخازن، گفت: با همکاری بخش خصوصی و توان نیروهای داخلی باید به جایی برسیم که به کشورهای منطقه صدور خدمات فنی داشته باشیم.

به گفته وی، نگاه به توان داخل هدفی است که از سوی مجموعه وزارت نفت، شرکت نفت و به تبع مناطق نفتخیز جنوب دنبال می شود. نگاه به داخل سر لوحه کارهای ماست و در این راستا تلاش می کنیم تا با بخش خصوصی انتقال تجربیات داشته باشیم.

1/23232
کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید