14:521398/2/13
مدیرعامل شرکت متن تاکید کرد
تمرکز بر اجرای طرح عظیم ملی و راهبردی انتقال نفت غرب کارون از گوره به جاسک

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: مراحل اجرایی طرح عظیم ملی و راهبردی انتقال نفت غرب کارون از گوره به جاسک که یک طرح استراتژیک و راهبردی برای کشور است نیز امسال در دستور کار داریم. این طرح بر اساس برنامه زمانبندی با نظارت مستمر در حال انجام است.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، تورج دهقانی، امروز (جمعه ۱۳، اردیبهشت‌ماه) در حاشیه سومین روز از برگزاری بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت با بیان اینکه طرح‌های توسعه میدان‌های نفتی در غرب کارون امروز جز مهم‌ترین پروژه‌های ملی کشور است و شرکت ملی نفت ایران بیشترین حمایت را از این پروژه‌ها دارد، گفت: هم اکنون تمرکز اصلی شرکت متن به عنوان متولی فعالیت های توسعه ای میدان های کشور، بر اجرای پروژه های غرب کارون است.

وی با بیان اینکه غرب کارون، افزون بر ۷۰ میلیارد بشکه ذخیره نفتی دارد، افزود: توسعه میدان های مشترک و شتاب بخشی به آن جز اولویت های اساسی نفت است که در این زمینه شرکت متن هم موظف است به هر طریقی به این هدف جامه عمل بپوشاند. حتی با شرایط سخت تحریم، روند توسعه متوقف نمی شود.

دهقانی از راه‌اندازی نیروگاه غرب کارون در سال جاری خبر داد و گفت: مراحل نهایی فاز نخست این نیروگاه در حال طی شدن است که با راه‌اندازی آن برای نخستین بار تولید برق از سوی وزارت نفت در میدان‌های غرب کارون که نیاز ضروری برای طرح‌های توسعه‌ای و حتی مردم این منطقه است، محقق می شود.

وی اظهار کرد: مراحل اجرایی طرح عظیم ملی و راهبردی انتقال نفت غرب کارون از گوره به جاسک که یک طرح استراتژیک و راهبردی برای کشور است نیز امسال در دستور کار داریم. این طرح بر اساس برنامه زمانبندی با نظارت مستمر در حال انجام است.

دهقانی ادامه داد: امسال عمده فعالیت شرکت متن، اجرایی کردن فعالیت‌ها و مناقصه‌هایی است که طی سال گذشته در طرح گوره- جاسک به مراحل نهایی رسیده. در طرح گوره- جاسک در چندین جبهه فعالیت‌های اجرایی خواهد بود که این موضوع می‌تواند نوید بخش فعالیت اقتصادی جدی در سه استان بوشهر، فارس و هرمزگان باشد و زمینه اشتغال و کارآفرینی در سواحل مکران را ایجاد کند.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت افزود: تلاش می کنیم که بحث مخازن راهبردی نفت خام را هم امسال به بهره‌برداری برسانیم.

وی در مورد آخرین وضعیت طرح های توسعه ای میدان های غرب کارون گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در شرکت مهندسی و توسعه نفت، تداوم توسعه در غرب کارون، به‌ویژه در بخش آزادگان جنوبی با حضور شرکت‌های داخلی، شتاب بیشتری خواهد گرفت تا تاثیرپذیری از تحریم‌ها و مشکلات خارجی به حداقل ممکن برسد.

دهقانی افزود: در طرح توسعه میدان یاران، عملیات حفاری انجام شده و بخشی در مدار تولید است. بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، طرح توسعه یاران شمالی و جنوبی به صورت یکپارچه یا از طریق IPC و یا بیع متقابل واگذار می شود.

به گفته وی، در میدان نفتی یادآوران نیز مذاکرات با طرف چینی کماکان ادامه دارد.

دهقانی با بیان اینکه افزایش تولید 40 تا 50 هزار بشکه ای نفت در روز در سال جاری از میدان های غرب کارون در برنامه است، افزود: عمده این تولید از میدان آزادگان جنوبی خواهد بود.

وی میزان تولید نفت میدان آذر را 30 هزار بشکه اعلام کرد و گفت: تا پایان امسال تولید از این میدان به 55 تا 60 هزار بشکه می رسد.

دهقانی در مورد چگونگی تامین اعتبار مورد نیاز طرح های توسعه ای غرب کارون گفت: با توجه به اینکه اجرای این طرح های توسعه ای جز اولویت های نفت و نظام است، مشکلی از جهت تامین اعتبار وجود ندارد. تامین اعتبار این پروژه ها از محل صندوق توسعه ملی انجام می شود و البته با توجه به شرایط خاص کشور و محدودیت های موجود، به دنبال تامین اعتبار از روش های دیگر هم هستیم.

2/26514

 
کلمات کليدي
نمایشگاه بین المللی صنعت نفت
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


60 درصد از عملیات اجرایی نفت فلات قاره برون‎سپاری شده است/ رکورد 70 میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه
نماینده شرکت انگلیسی: برای حمایت از شریکان ایرانی خود آماده‌ایم
اعلام آمادگی شرکت ملی نفت برای همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها