12:531398/2/14
مدیرعامل منطقه ویژه انرژی پارس:
تعامل با ایران به نفع اقتصاد جهان و تجارت جهانی است

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در نشست با رایزن های اقتصادی چهار کشور بلژیک، ژاپن، آفریقای جنوبی و آذربایجان گفت: تعامل با ایران به نفع اقتصاد جهان و تجارت جهانی است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سید پیروز موسوی در این نشست با تاکید بر نقش استان بوشهر در اقتصاد کشور، گفت: این منطقه به دلیل حجم سرمایه گذاری های انجام شده و همچنین در آمد حاصل از آن به عنوان پایتخت انرژی کشور شناخته می شود و ذخایر گاز این منطقه به تنهایی 8 درصد از کل ذخایر جهان است.

 وی با اشاره به علاقه و همکاری برخی از شرکت های مطرح نفتی جهان برای سرمایه گذاری در این منطقه گفت: ذخایر قابل توجه و مزیت اقتصادی طرح های بالادستی و پایین دستی در این منطقه همواره مورد توجه شرکت های مطرح بین المللی قرار گرفته است .
موسوی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار همکاری با همه کشورها است و وزارت نفت نیز برای  مشارکت فعال با کشورها در زمینه های مرتبط با توسعه صنعت نفت از آمادگی کامل برخوردار است.

موسوی با اشاره به مزیت ها و فرصت های چشمگیر اقتصادی در این منطقه گفت: این منطقه از کشور به دلیل نزدیکی به خوراک و آبراه بین المللی خلیج فارس و همچنین زیر ساخت هایی نظیر بندر و فرودگاه فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری در صنایع بالادستی، میان دستی و پایین دستی است و در صورت ارائه درخواست های سرمایه گذاری، مشوق های اقتصادی ایجاد طرح ها در مناطق ویژه نیز به آنان تعلق خواهد گرفت.

مدیرعامل منطقه ویژه پارس این منطقه را هاب انرژی خلیج فارس در آینده ای نه چندان دور دانست و تاکید کرد: وجود 24 فاز پالایشگاهی، 30 طرح پتروشیمی، دو منطقه تخصصی و ویژه در پارسیان و لامرد ظرفیت بسیار بزرگی پیش روی سرمایه گذاران است و بدون شک همکاری در این زمینه می تواند تامین انرژی را تضمین کند.

استفاده از ابزار دیپلماسی برای تعامل با کشورها در جهت تامین منافع و گسترش مناسبات اقتصادی


رییس اداره تنظیم روابط اقتصادی وزارت امور خارجه نیز در این نشست با مهم دانستن جایگاه دیپلماسی اقتصادی در وزارت امور خارجه، گفت: استفاده از ابزارهای اقتصادی و سیاسی در جهت منافع کشور یک ضرورت است و هدف از تشکیل معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه نیز استفاده از ابزار دیپلماسی برای تعامل با کشورها برای تامین منافع و تسهیل فرآیند توسعه و گسترش مناسبات اقتصادی و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور است.

 کاظم محمدی با اشاره به تهیه اولویت های اقتصادی کشور در معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: ایران دارای ظرفیت های بیشماری بویژه در بخش انرژی است و ما نیز راهکارهای تسریع در همکاری‎های اقتصادی با سایر کشورها را تهیه و تدوین کردیم که لازم است همه بخش های مختلف کشور در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند.

وی تصریح کرد: بر این اساس علم و فناوری و جذب گردشگر از مهمترین عرصه های تمرکز در واردات کشور باید مد نظر قرار گیرد و در زمینه صادرات نیز برای کالاهای غیر نفتی و تربیت نیروی کار متخصص نیز باید با دقت برنامه ریزی شود.

محمدی با تاکید بر جایگاه خاص و برجسته منطقه ویژه پارس در اقتصاد کشور گفت: به موازات فعالیت های اقتصادی معمول با کشورهای خارجی، شناسایی ظرفیت های اقتصادی استان ها و برنامه ریزی برای معرفی آن به رایزن های اقتصادی  از مهمترین برنامه های وزارت امور خاجه است که این امر با جدیت ادامه خواهد یافت.

وی افزود: طی 20 سال آینده مصرف انرژی در جهان دو برابر رقم فعلی خواهد بود بنابراین لازم است برای استفاده از ظرفیت های انرژی کشور در جهت تامین منافع کشور نهایت بهره برداری داشته باشیم.

2/26589

منبع: روابط عمومی سازمان منطقه ویژه انرژی پارس


کلمات کليدي
سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بزرگترین مرکز آموزش HSE صنعت نفت در منطقه ویژه پارس راه‎اندازی می‎شود
چشم‎انداز منطقه ویژه پارس شکوفایی اقتصادی مبتنی بر تولید و اشتغال است
  • 1398/4/10 دوشنبه چشم‎انداز منطقه ویژه پارس شکوفایی اقتصادی مبتنی بر تولید و اشتغال است
    مدیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در نشست با مدیران دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با تاکید بر نقش سیاست گذاری این دبیرخانه در تحقق سند چشم انداز گفت: منطقه ویژه پارس از مناطق مهم و حساس اقتصادی کشور است که می تواند نقش مهمی در شکوفایی اقتصادی مبتنی بر تولید و اشتغال داشته باشد.
سازوکار صادرات و واردات کالا در منطقه ویژه پارس تشریح شد/ راه‎اندازی سامانه جامع گمرکی EPL