11:391398/3/5
از سوی متخصصان نفت فلات قاره
پروژه نوسازی بخشی از خط لوله قدیمی گوره – بهرگان انجام شد

عملیات تعویض و اتصال بخش آسیب‌دیده ناشی از خوردگی در خطوط قدیم 24 اینچ انتقال نفت گوره – بهرگان با خطوط لوله جدید، توسط واحدهای عملیاتی و تعمیراتی منطقه بهرگان با موفقیت انجام شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، معاون بهره‌برداری خشکی منطقه عملیاتی بهرگان گفت: خطوط لوله 24 اینچ انتقال نفت گوره – بهرگان با قدمت 34 سال، مسیر مبادلات نفتی بین شرکت نفت فلات قاره ایران (منطقه بهرگان) و مناطق نفت‌خیز جنوب (تلمبه‌خانه گوره) بوده است و نقش بی‌بدیل و استراتژیکی در ذخیره‌سازی نفت‌خام ارسالی مناطق نفت‌خیز در مخازن منطقه بهرگان و صادرات آن داشته است.

رضایی افزود: پروژه اتصال خطوط جدید به طول تقریبی یک کیلومتر به خطوط 24 اینچ قدیم از محوطه فرودگاه تا درون منطقه بهرگان با قابلیت پیگ‌رانی از مدت‌ها پیش دغدغه مدیریت منطقه برای اجرا بوده است؛ با این وجود تنگناهای لجستیکی و عدم تکافوی تجهیزات لازم، اجرای آن را به تاخیر انداخته بود.

وی افزود: پس از اخذ موافقت مدیرعامل، با نظارت و پشتیبانی مدیریت منطقه و همکاری تعمیرات منطقه خارگ به منظور تامین برخی اقلام نظیر دستگاه برش سرد، دو نفر از همکاران منطقه خارگ به منطقه اعزام و اقدام جهادی کلیه واحدهای عملیاتی و تعمیراتی در منطقه بهرگان آغاز شد.

رضایی تاکید کرد: این عملیات در مدت سه هفته از زمان تخلیه نفت، از خطوط لوله به طول تقریبی 34 کیلومتر و بدون هدر رفت نفت به پایان رسید.

به گفته وی، در این عملیات با فراهم آوردن شرایط ایمن و تعامل و همکاری شرکت نفت و گاز گچساران میزان خطر به نحو قابل ملاحظه ای کاهش یافته و از احتمال برگشت نفت و گاز و خطر آتش‌سوزی جلوگیری شده است.

معاون بهره‌برداری خشکی منطقه بهرگان اضافه کرد: با ارزیابی دقیق ریسک، به منظور جلوگیری از هرگونه حادثه و آتش‌سوزی، عملیات اجرایی کار گرم نظیر جوشکاری بیشتر در زمان شب و خنک شدن هوا انجام می‌شد.

به گفته رضایی، اهمیت پایان این پروژه از این جهت است که می‌بایست این عملیات به دلیل احتمال پر شدن ظرفیت مخازن بهرگان در یک بازه زمانی 22 روزه انجام می‌شد و تاثیری در ذخیره‌سازی نفت تولیدی میادین هندیجان و بهرگانسر بوجود نمی‌آورد. همچنین وجود نفت درخطوط  فرسوده و اتصال آن به خطوط جدید یک عملیات بسیار مهم و ریسک‌پذیر بوده است که با هماهنگی همه واحدهای عملیاتی، تعمیراتی و نظارتی نظیر بازرسی فنی و ایمنی، این پروژه بدون هیچ حادثه‌ای به پایان رسیده است.

در این زمینه نادر نائینی؛ رییس کارگاه مرکزی منطقه بهرگان نیز ضمن با اهمیت خواندن عملیات اجرایی این پروژه گفت: موضوع اتصال خط جدید به خط قدیمی در این مسیر که قسمتی از آن فرسوده شده بود، از مدت‌ها قبل مطرح و منتظر موافقت مسئولان بودیم که بلافاصله پس از آن کار آغاز و در مدت زمان قابل قبول انجام شد.


22784/4

منبع: روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره ایران/ منطقه بهرگان


کلمات کليدي
فلات قاره، خط لوله
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


پایان عملیات كابل‌اندازی سكوهای میدان رشادت
60 درصد از عملیات اجرایی نفت فلات قاره برون‎سپاری شده است/ رکورد 70 میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه
سازگاری کامل فعالیت‌های فلات قاره با استانداردها و قوانین زیست‌محیطی