09:441398/4/19
مدیرعامل شرکت اویک:
طرح توسعه رامشیر و منصوری می‎تواند به الگویی برای دیگر طرح‎ها تبدیل شود

مدیرعامل شرکت اویک با اشاره به اهمیت طرح توسعه میدان‎های رامشیر و منصوری، گفت: این پروژه می‎تواند به الگویی برای دیگر طرح‎ها تبدیل شود.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، غلامرضا منوچهری در مراسم امضای قرارداد تولید لوله‎های جداری و مغزی طرح‎های توسعه میدان های رامشیر و منصوری که عصر سه شنبه، 18 تیرماه بین شرکت اویک و لوله گستر اسفراین امضا شد، با بیان اینکه شرکت های ایرانی در توسعه بخش بالادستی نفت به توانایی های قابل توجهی رسیده اند، گفت: البته با تکنولوژی روز دنیا فاصله مشاهده می شود اما غربی ها تصور توانمندشدن شرکت های ایرانی آن هم در شرایط تحریم را نداشتند و این نکته ای امیدبخش در مسیر توسعه صنعت نفت است.

وی افزود: توجه به ساخت داخل در طرح های توسعه ای اهمیت بالایی دارد و شرک اویک دقت، زمان و صبر زیادی را برای رشد صنایع داخلی صرف می کند.

منوچهری با بیان اینکه از پیمانکاران و تولیدکنندگان انتظار می رود تا برنامه ها را متوازن و و طبق برنامه به پیش برند، گفت: زنجیره توسعه در همه بخش ها از کالا تا خدمات و ...باید پیوسته حرکت کند تا اختلالی در روند پیشرفت پروژه ها ایجاد نشود.

به گفته وی، عمده کار در طرح توسعه میدان رامشیر و منصوری برعهده شرکت های ایرانی است و این طرح می تواند تبدیل به الگوی خوبی برای دیگر طرح ها شود چون با یک سیاستگذاری درست و حمایت و تعهد شرکت های همکار می توان پروژه را به خوبی پیش برد؛ از حمایت شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب نیز در این مسیر قدردانی می کنیم.

کوروش کیهانی زاده، مدیرعامل شرکت لوله گستر اسفراین نیز با اشاره به اینکه این قرارداد، رونق خوبی به فعالیت های این شرکت در سال رونق تولید می دهد، افزود: در این سال ها از ظرفیت شرکت لوله گستر اسفراین استفاده بهینه نشده است و این قرارداد و اعتماد وزارت نفت می تواند مقدمه خوبی برای گسترش فعالیت ها و اشتغال زایی در منطقه باشد.بر اساس این گزارش، قرارداد تولید لوله‎های جداری و مغزی طرح‎های توسعه میدان های رامشیر و منصوری به ارزش ۱۴۳ میلیارد تومان و با هدف تولید ۱۰۰ هزار متر لوله های جداری و مغزی عصر روز گذشته (سه شنبه، ۱۸ تیرماه) امضا شد.

میدان نفتی رامشیر که در سال 1341 کشف و تولید از آن سال 1346 آغاز شد که در فاصله 15 کیلومتری جنوب غربی شهرستان امیدیه و 120 کیلومتری جنوب شرقی اهواز قرار دارد. ميدان نفتي منصوري نیز در 50 كيلومتري جنوب شرقي اهواز واقع شده كه در سال 1342 كشف شده و بهره برداري از مخزن آسماري این میدان در سال 1353 آغاز شد. این دو میدان در حوزه عملیاتی شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب قرار دارد.

طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت با هدف حفظ و افزایش میزان تولید از میدان های نفتی در دست بهره‌برداری كشور و ایجاد اشتغال با پیش بینی مبلغ سرمایه‌گذاری افزون بر ۶.۲ میلیارد دلار در طول سه سال تعریف شده است. این طرح ملی مشتمل بر ۳۳ پروژه است که ۲۹ پروژه در بخش خشكی و ۴ پروژه در بخش فراساحل را شامل می شود. فعالیت‌های پیش بینی شده در طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت، شامل نصب و ارتقای تأسیسات سطح‌الارضی، اجرای خطوط لوله نفت و گاز، عملیات حفاری، تعمیر و تكمیل چاه، نصب و ارتقای تجهیزات سرچاهی و اجرای جاده‌های دسترسی و موقعیت‌ چاه‌ها است. از اهداف اصلی این طرح می توان به اشتغال زایی برای پیمانكاران نفتی، سازندگان تجهیزات و نیروی انسانی متخصص و محلی اشاره کرد.

بر اساس تاكید وزارت نفت و شركت ملی نفت ایران بر استفاده حداكثری پیمانكاران اصلی پروژه‌ها از توان و ظرفیت داخلی، الزامات این موضوع در قرارداد‌های یاد شده پیش بینی شده به این منظور که فهرستی از كالاهای پر مصرف كه امكان ساخت داخل آنها وجود دارد تهیه شده است و پیمانكاران ملزم به سفارش گذاری اقلام این فهرست به سازمان ها و شركت های ایرانی شده اند. از سوی دیگر فهرست ۸۴ گانه ممنوعیت خرید كالاها و تجهیزات خارجی دارای تولید مشابه داخل ابلاغی مقام عالی وزارت نفت و نیز تصویب نامه هیئت وزیران در خصوص ممنوعیت خرید كالاهای خارجی دارای تولید مشابه خارجی به عنوان مدارك الزام آور در این پیمان ها گنجانده شده است.

+گزارش تصویری

2/26986
کلمات کليدي
لوله‎ های جداری و مغزی، شرکت اویک، غلامرضا منوچهری، میدان رامشیر، میدان منصوری، میدان لوله گستر اسفراین
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


رویکرد وزارت نفت برای توجه ویژه به ساخت داخل قابل تحسین است
امضای قرارداد تولید لوله‎های جداری و مغزی طرح‎های توسعه رامشیر و منصوری
بررسی طرح‎ها و پروژه‎های تامین خوراک کارخانه ان‎جی‎ال 3100