11:161397/12/14

بهبود عملکرد فیلتر واحد تزریق آب در کارخانه نصر منطقه سیری

فیلتر خروجی تلمبه های برداشت آب شور کارخانه 120 هزار بشکه ای نصر با تغییر در سیستم وارونه شویی در منطقه سیری، راه‌اندازی شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رییس کارخانجات بهره‌برداری خشکی منطقه سیری که پیشنهاد‌دهنده طرح جداسازی مسیرهای شستشو و تخلیه فیلتر تلمبه‌های برداشت آب شور در منطقه سیری است، گفت: با توجه به عمر بالای واحد تزریق آب نصر قدیم و وجود اشکال در سیستم فیلتراسیون این واحد، کارخانه تزریق آب نصر جدید به منظور صیانت، ازدیاد برداشت و تولید پایدار از میادین سیوند، دنا، نصرت و الوند، با ظرفیت اسمی تزریق 120 هزار بشکه آب در روز، نصب و راه‌اندازی شد.


به گفته مالک گل‌قیصری، با هدف صرفه‌جویی در هزینه ها، سکوی مربوط به تلمبه های برداشت آب شور خوراک این واحد، در مجاورت سکوی تلمبه‌های برداشت آب شور تزریق آب ایلام در جوار اسکله صادراتی ساخته شده است.

وی افزود: با در سرویس قرار گرفتن پمپ های برداشت آب شور، شن، ماسه و صدف های دریایی مکش شده از طریق ورودی، باعث گرفتن فیلتر خروجی شده و به ناچارآب برداشتی دریا از مسیر کنارگذر این فیلترها، به طور مستقیم وارد فیلترهای شنی می‌شد و این ناخالصی ها همراه سیال در مسیر حرکت خود باعث خوردگی شیرهای دستی، شیرهای کنترل، کاهش فضای آزاد فیلترهای شنی، کثیف شدن فیلتر ورودی بوستر پمپ ها، تلمبه های تزریق و از همه مهمتر با کاهش راندمان فیلترهای شنی، باعث کاهش کیفیت آب تزریقی شده که در نهایت هزینه های زیادی به سیستم وارد می شد.

گل‌قیصری افزود: با توجه به اینکه مخزن آب شور واحد تصفیه آب، خوراک خود را از آب شور همین کارخانه تامین می‌کند، با ورود شن و ماسه به داخل مخزن، هزینه های لایروبی را نیز در بر داشته و تغییر مکان پمپ‌ها و سکوی آن به علت هزینه های بسیار گزاف، غیر ممکن است.

وی در ادامه توضیحات خود گفت: برای برون‌رفت از مشکلات فعلی و کاهش هزینه ها، طرح جداسازی این 2 مسیر پیشنهاد و پس از بررسی و تایید مسئولان در مدت 2 روز و با کمترین هزینه اجرا شد.

گل قیصری اضافه کرد: با یک اصلاح موثر و منحصربفرد و مجزا کردن مسیرهای شستشو و تخلیه، طرح فیلتراسیون عملیاتی و از تحمیل هزینه های سنگین به سیستم، جلوگیری شد.

22412/4


منبع: روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره ایران


کلمات کليدي
کارخانه تزریق آب نصر، گل قیصری، فلات قاره
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


پروژه نوسازی بخشی از خط لوله قدیمی گوره – بهرگان انجام شد
60 درصد از عملیات اجرایی نفت فلات قاره برون‎سپاری شده است/ رکورد 70 میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه
سازگاری کامل فعالیت‌های فلات قاره با استانداردها و قوانین زیست‌محیطی