پنجشنبه 18 آذر 1400   17:00:23
10:331393/7/9

مناطق نفت خیز جنوب بیشترین تولید، بهینه ترین مصرف

نقش و اهمیت انرژی در دنیای امروز بر کسی پوشیده نیست چرا که در شرایط کنونی، انرژی موثرترین مولفه در فرآیند رشد و توسعه جوامع انسانی محسوب می شود.


از سوی دیگر عوامل بسیار دیگری همچون بحران کمبود انرژی، بالا بودن رشد جمعیت و نیاز به تقاضای آن، رشد بالای مصرف انرژی به دلیل الگوی ناصحیح استفاده، عدم وجود سیستم بازیافت انرژی، وجود صنایع و کارخانجات فرسوده، متکی بودن اقتصاد کشورهای دارای منابع انرژی به درآمد های حاصل از فروش نفت، هزینه های بالای انرژی در چرخه تولید و بار منفی آن بر اقتصاد جهان، دست‌اندرکاران و سیاست گذاران بخش انرژی را در سراسر جهان بر آن داشته تا به چاره اندیشی برای رویارویی با این معضل بیندیشند.
از دیگر سو، انرژی در دنیای امروز به یکی از مهمترین نهاد های توسعه و از عوامل اصلی رشد صنعتی و اقتصادی ملت ها بدل شده است. امروزه عامل انرژی نقشی تعیین کننده در ثبات اقتصادی و سیاسی جوامع بشری ایفا می کند.
مفهوم بهینه سازی مصرف انرژی، انتخاب الگوها، اتخاذ و به کارگیری روش ها و سیاست ها در راستای مصرف درست انرژی است که از نقطه نظر اقتصاد ملی مطلوب باشد و دوام انرژی و ادامه حیات را تضمین کند.
در همین راستا، شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، میراث دار بیش از یک قرن تلاش و تجربه در صنعت نفت، دارنده 60 میدان هیدروکربوری کوچک و بزرگ و تولید کننده بیش از 80 در صد نفت خام و 16 درصد گاز کشور، به لحاظ منطقه ای و جغرافیایی در ناحیه ای قرار گرفته که در حالت عادی نیازمند مصرف بالای انرژی است اما در سال های اخیر با برنامه ریزی و مدیریت استراتژیک صورت گرفته در این سازمان بزرگ صنعتی، استفاده هر چه بیشتر از انرژی‌های پاک و همچنین کاهش شدت مصرف انرژی، به یکی از مهمترین اولویت های این شرکت تبدیل شده، به نحوی که اکنون می‌توان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب را به عنوان یکی از شرکت‌های پیشگام در زمینه بهینه ‌سازی و اصلاح الگوی مصرف انرژی نام برد.
بر این اساس، معاونت بهینه سازی مصرف انرژی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در راستای سیاست های استراتژیک جمهوری اسلامی ایران و همچنین وزارت نفت، با اهدافی چون مدیریت انرژی، منطقی کردن مصرف، جلوگیری از اتلاف و هدر رفت انرژی، تدوین شاخص و معیارهای تولید و مصرف انرژی، اندازه گیری و پایش مدام مصرف انرژی، نظارت عالیه و مستمر بر اجرای استاندارد ها و معیارهای تدوین شده، سرپرستی تمام طرح ها، پروژه ها، فعالیت و اقدامات مربوط به حوزه انرژی، بهره گیری و استفاده مناسب از انرژی های تجدید پذیر و فناوری نوین، کاهش آلاینده های محیطی ناشی از تولید و مصرف انرژی، افزایش راندمان مصرف انرژی، مطالعه و بررسی پروژه های مرتبط با بهینه سازی مصرف انرژی، برنامه ریزی مصرف انرژی، پتانسیل سنجی طرح های بهینه سازی مصرف انرژی، تهیه سیستم مرجع، تراز نامه انرژی و شاخص های بهینه سازی مصرف انرژی، آموزش، فرهنگ سازی و به طور کلی تسرّی نظام مدیریت انرژی در سازمان، شناسایی و جذب منابع برای اجرای طرح های بهینه سازی مصرف انرژی، بهینه سازی مصرف انرژی در بخش حمل و نقل، بررسی و مطالعه سوخت های جایگزین، بهره برداری کار آمد و بهینه از انواع حامل‌های انرژی و به طورکلی تمام موضوعات و مباحث مرتبط با حوزه های تولید و مصرف انرژی ، از سال 1383 به طور رسمی فعالیت های تخصصی خود را آغاز کرد.
در این زمینه معاون مدیر تولید در بهینه ‌سازی مصرف انرژی مناطق نفت خیز جنوب، مهمترین محورهای مجموعه تحت مدیریت خود را اجرای سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف (ابلاغی مقام معظم رهبری) و همچنین پیاده‌سازی بندهای مربوط به بهینه ‌سازی و کاهش شدت مصرف انرژی در اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.
حسین رجبعلی‌ پور، برنامه‌ریزی ممیزی جامع انرژی بخش‌های ساختمان و صنعت در سطح شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب را یکی از مهمترین اقدام های انجام شده در این زمینه خواند و گفت: این اقدام از حیث وسعت و گستردگی در کشور بی ‌نظیر قلمداد می شود.
وی ادامه داد: در بخش ممیزی جامع انرژی در ساختمان‌ها نیز تاکنون سه فاز آن در ستاد، شرکت بهره ‌برداری نفت و گاز آغاجاری و شرکت بهره ‌برداری نفت و گاز گچساران، در مساحتی افزون بر 482 هزار و 192 مترمربع اجرایی شده است و فازهای بعدی آن در سایر شرکت‌های تابعه برنامه ‌ریزی شده‌اند که تا پایان امسال در سطح شرکت بهره‌ برداری نفت و گاز مسجدسلیمان و شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون نیز عملیاتی خواهند شد.
 
وی ادامه داد: در بخش ممیزی جامع انرژی در کارخانجات و تاسیسات صنعتی نیز فاز نخست آن در شرکت بهره ‌برداری نفت و گاز کارون تا پایان شهریور ماه امسال عملیاتی خواهد شد و فازهای بعدی نیز در چهار شرکت بهره ‌بردار مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت.          
رجبعلی ‌پور افزود: افزون بر پروژه‌های ممیزی جامع انرژی، اجرای راهکارها و پروژه‌های پایلوت مرتبط با بهسازی و بهینه‌سازی مصرف انرژی در سطح شرکت ملی مناطق با همکاری و مساعدت شرکت‌ های تابعه انجام شده که توانسته ‌ایم در بخش‌های مختلف شاهد کاهش چشمگیر هدررفت انرژی باشیم.
وی تصریح کرد: همچنین در راستای استفاده از انرژی ‌های تجدید پذیر و سایر فناوری‌ های نوین می‌توان به اجرای طرح هایی مانند تامین روشنایی چاه‌ها با استفاده از سلول‌های خورشیدی، دوجداره کردن پنجره‌های ساختمان‌های اداری و مسکونی، اصلاح سیستم سرمایش، استفاده از چراغ‌های LED، احداث نیروگاه ‌‌های کوچک مقیاس خورشیدی و اصلاح سیستم‌های سرمایشی اشاره کرد.
 به گفته رجبعلی پور، با در نظر گرفتن مجموع اقدام های انجام شده  در بخش ساختمان‌های ستاد در سال‌های گذشته کاهش مصرف داشته ‌ایم که این موضوع توسط اداره برق منطقه ‌ای اهواز نیز مورد تقدیر و قدردانی قرار گرفت.
معاون مدیر تولید مناطق نفت خیز جنوب توضیح داد: از موارد مرتبط دیگر می‌توان به حذف روشنایی های اضافی و با راندمان پایین، نظیر حذف لامپ‌های مدادی، جیوه‌ای مستقیم و رشته‌ ای، بررسی و کنترل مطالعات پروژه‌های ساختمانی از دید رعایت مقررات و ضوابط مقررات انرژی مانند مبحث 19 مقررات ملی ساختمان، کنترل طراحی سیستم‌ های سرمایشی متناسب با شرایط اقلیمی و نیز استفاده از ساعت نجومی در محوطه ‌ها اشاره کرد .
وی تصریح کرد: در خصوص پروژه‌های پژوهشی سال گذشته طرح های مهمی با همکاری اداره پژوهش و توسعه شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تعریف و عملیاتی شده‌اند که از مهمترین آنها می توان به یک پروژه پژوهشی در رابطه با بهینه‌سازی، افزایش راندمان و توان توربین ‌های گازی با استفاده از روش RERATING، پروژه پژوهشی کاربرد نانوسیالات، نانوعایق‌ها و نانوجاذب‌ها در بهینه‌ سازی مصرف انرژی، پروژه پژوهشی استفاده از الکتروموتورهای پربازده و توسعه نرم‌افزار EPAT اشاره کرد.
رجبعلی‌ پور اضافه کرد: هم اکنون دو پروژه تعیین معیار مصرف در واحدهای NGL و نمکزدایی توسط شرکت بهینه ‌سازی مصرف سوخت کشور تعریف شده است که این معاونت به عنوان ناظر مستقیم پروژه ها انتخاب شده است و بر اساس توافق به عمل آمده بین شرکت بهینه ‌سازی مصرف سوخت کشور و شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، پروژه‌های مشترک دیگری تا پایان سال، تعریف و عملیاتی می شود.
وی با اشاره به فعالیت ها و اقدامات مربوط به فرهنگ‌سازی و آموزش در زمینه اصلاح الگوی مصرف افزود: این معاونت با برگزاری بیش از 7000 نفر/ روز سمینار، اجرای دوره های آموزشی و برپایی نمایشگاه‌ها در جهت فرهنگ‌سازی و ارتقاء سطح دانش و آگاهی کارکنان و خانواده‌ها اقدام کرده است که در این زمینه می توان به توزیع کتابچه‌ ها و بروشورهای آموزشی و فرهنگی و ارسال پیامک‌های آموزشی در سطح مناطق نفت خیز جنوب اشاره کرد.
به گفته وی، طی برنامه ‌ریزی‌هایی که در دو سال گذشته صورت گرفته، تهیه و توزیع بروشورها و کتاب‌ های مرتبط با موضوع انرژی در مقاطع تحصیلی ابتدایی و راهنمایی نیز آغاز شده است. 
وی با اشاره به اینکه شرکت ملی نفت ایران و شرکت های تابعه ملزم به دریافت استاندارد های مدیریت انرژی ISO 5001 شده اند، گفت: افزایش بهره وری و بهبود راندمان کاری یکی از مهمترین دستاورهای اجرای این طرح در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب قلمداد می شود چرا که با دریافت این استاندارد، اجرای اصول صحیح مدیریت مصرف در سازمان پیاده سازی می شود .
رجبعلی پور ادامه داد: استقرار سیستماتیک سیستم مدیریت انرژی راهکار موثری است که فواید زیادی را برای سازمان فراهم می آورد و از آن جمله می توان به کاهش هزینه ها، افزایش کارایی انرژی، بهبود عملکرد زیست محیطی، کاهش ریسک و افزایش امنیت انرژی اشاره کرد.
وی تصریح کرد: در بین نهادهای تولید (مواد اولیه، نیروی کار و انرژی )، نهاده انرژی از انعطاف بیشتری برخوردار است و تجربه های جهانی و داخلی نشان می دهد که با استفاده از مفاهیم مدیریت انرژی امکان کاهش 5 تا 30 درصدی در مصارف و هزینه های انرژی واحد های صنعتی، بدون هیچ گونه خللی در فرآیند تولید و کاهش مطلوبیت انرژی امکان پذیر خواهد بود. 
رجبعلی پور برنامه‌ریزی، گستردش احداث نیروگاه‌ های خورشیدی در مقیاس‌های مختلف، تامین روشنایی‌های محوطه و مکان‌هایی که امکان به کارگیری از این نوع انرژی را داشته باشند، استقرار سیستم پایش مستمر انرژی در کارخانجات و تاسیسات صنعتی، احداث نیروگاه‌های مقیاس کوچک و متوسط تولید برق با استفاده از گازهای فلر(تولید پراکنده)، بهینه‌سازی مصرف سوخت در حفاری چاه‌های نفت (گازوئیل)، استفاده گسترده از توربواکسپندر برای تولید برق در چاه‌ها، گسترش استفاده از انرژی خورشیدی در تامین روشنایی چاه‌ها و چندراهه‌ها خطوط لوله نفت و گاز، بهینه‌سازی سیستم سرمایش منازل سازمانی و سالن‌های ورزشی- فرهنگی، بهسازی بویلر استخرها و استفاده از بویلرهای چگالشی و هوشمندسازی مهمانسراها را از برنامه های آینده برشمرد.

شماره خبر:1/17178

منبع: روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب


کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
پنجشنبه 18 آذر 1400 08:55:46
nioc