آرشیو اخبار


10:441393/4/3
پالایشگاه سینوپک چین، نفت ایران را جایگزین نفت عربستان کرد

رویترز در گزارشی اعلام کرد که پالایشگاه سینوپک چین از نوامبر گذشته (آبان – آذر)، نفت ایران را جایگزین نفت عربستان با ای پی آی مشابه کرده است.

به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران،مقامات شرکت پالایشی چینی اعلام کردند که این تغییر بازار به دلیل ارائه نفت ارزان تر و همچنین کاهش تحریم ها علیه ایران بوده است.

واردات نفت چین از ایران در ماه می (اردیبهشت – خرداد) نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 36 درصدی داشت و این مقدار دومین رکود خرید نفت این کشور از ایران به شمار می رود.

خرید نفت خام ایران از سوی چین در ماه می، 36 درصد نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن افزایش داشت و در پنج ماه نخست سال 2014 میلادی، این مقدار 50 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر است.
چین به عنوان بزرگترین خریدار نفت ایران، از اواخر سال 2013 همزمان با کاهش فشار تحریم ها علیه ایران، خرید خود را افزایش داده است.
این افزایش مقدار خرید همچنین به دلیل خرید یک شرکت مستقل پتروشیمی در جنوب شرق چین است که نفت خام فوق سبک را از پروژه گازی پارس جنوبی خریداری کرده است. چین، میعانات گازی را به عنوان نفت خام می شناسد.

شماره خبر: 7/16616