اخبار برگزیده


14:171400/10/25
خجسته‌مهر:
بهره‌برداری از نخستین بخش فاز 11 پارس‌جنوبی تا مهرماه 1401 از اولویت‌های شرکت پتروپارس است

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه انتظارات از شرکت پتروپارس به عنوان یک شرکت مهم و پویا بسیار بالا است، گفت: همه باید کمک کنیم تا این شرکت پروژه های اولویت دار و ملی را به موقع تکمیل کند و بهره برداری از نخستین بخش فاز 11 پارس جنوبی تا مهرماه 1401 از اولویت های شرکت پتروپارس است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محسن خجسته مهر امروز (شنبه، 25 دی) در مراسم معارفه مدیرعامل شرکت پتروپارس ضمن تقدیر از حمیدرضا مسعودی، مدیرعامل پیشین این شرکت، گفت: در جمهوری اسلامی ایران ما معتقدیم هرکسی با هر روشی که کار می کند نیت خدمت دارد و تشکر کردن از خدمات انجام شده باید جزیی از فرهنگ ما باشد؛ جا به جایی در شرکت ها نیز امری متعارف و لازم است زیرا هر مدیری پس از مدتی تمام تجارب خود را در یک شرکت اجرا می کند و نیاز است که با تجارب جدیدی که کسب کرده مجموعه دیگری را راهبری کند. از هیأت مدیره شرکت پتروپارس هم تشکر می کنم که به مدیرعامل این شرکت کمک کردند تا کارها به پیش برود.

خجسته مهر افزود: ما در شرکت ملی نفت به شرکت پتروپارس اعتماد داریم و انتظارات بسیار بالایی نیز از این شرکت داریم و امیدواریم بتوانند تمام پروژه ها، خصوصا پروژه های اولویت دار را به موقع اجرا کنند.

وی تاکید کرد: فاز 11 پارس جنوبی و میدان آزادگان جنوبی جزو اولویت های شرکت ملی نفت هستند و حتی یک روز تاخیر در اجرای این پروژه ها پذیرفته نخواهد شد و ان‌شالله با پیگیری سخت گیرانه، بخشی از فاز 11 پارس جنوبی طبق برنامه در مهرماه سال 1401 به بهره برداری خواهد رسید و تولید از این فاز نیز آغاز خواهد شد.

* اهمیت مساله مدیریت زمان در تکمیل پروژه ها

معاون وزیر نفت با اشاره به اهمیت مساله مدیریت زمان در اجرای پروژه ها بیان کرد: باید با برنامه ریزی درست از هدر رفت زمان در ماه های اسفند و فروردین جلوگیری و تمام تمهیدات لازم از جمله تامین و ترخیص کالاها برای اجرای پروژه ها در این دو ماه از قبل در نظر گرفته شود.

خجسته مهر با بیان اینکه ضرورت دارد در برخورد با پیمانکاران جدیت و سخت گیری وجود داشته باشد زیرا کار باید حتما به موقع تحویل شود و اگر زمان از دست برود نمی شود آن را با منابع مالی جبران کرد، افزود: لازم است که ساخت کالاها و اجرای پروژه ها به صورت هفتگی از پیمانکاران پیگیری شود تا شاهد هیچ گونه تاخیری نباشیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: شرکت پتروپارس سابقه خوبی دارد و باید کمک کنیم به درجات بالاتری هم برسد و سرآمد باشد و در این راستا از این پس ارتباط بیشتری بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت پتروپارس برقرار خواهد شد.

خجسته مهر افزود: شرکت پتروپارس نیروهای خوبی دارد و باید در آینده هم برای جذب افراد دقت شود تا افراد حرفه ای خصوصا به عنوان مدیران پروژه انتخاب شوند؛ البته در تمام بخش ها نه فقط بخش های فنی باید افراد حرفه ای استفاده شوند، بدین صورت می توان قیمت تمام شده را پایین آورد، کیفیت کار را بالا برد و زمان را تحت کنترل گرفت.

* استفاده حداکثری از ظرفیت های داخلی

وی استفاده از ظرفیت های داخلی را در اجرای پروژه ها بسیار مهم دانست و گفت: اگر کالایی در داخل تولید می شود به هیچ وجه نباید اجازه داد که از خارج وارد شود. این شرکت باید در طراحی چاه ها و طرح ها به صورتی نظارت کند تا طراحی به گونه ای انجام شود که کالاها تا حد امکان در داخل کشور قابل تامین باشند و همچنین در اجرای طرح ها از نیروها و پیمانکاران بومی و محلی نیز تا حد امکان استفاده شود. این مسائل لازم است که در قرارداد با پیمانکاران دیده شود و اجرای آن های بررسی شود.

سید شمس الدین موسوی، مدیرعامل شرکت پتروپارس نیز در این جلسه بر ظرفیت های بالای این شرکت تاکید کرد و گفت: از زحمات مدیرعامل پیشین تشکر می کنم؛ رویکرد جایگزینی مسئولان اجرایی در کشور باید شبیه دو امدادی باشد. هر شخصی به تناسب ظرفیت و موقعیت، شرایط زمانی و مکانی که در آن قرار گرفته است شاخصه ای دارد و بعد از اجرای بخشی از کار، ادامه آن را به نفر بعدی واگذار می کند.

وی افزود: براساس ابلاغیه ای که آقای خجسته مهر به من داده اند سرفصل فعالیت های ما مشخص است. حوزه حکمرانی شرکتی با سرفصل های شفافیت، پاسخگویی، رعایت قوانین و رعایت تمامی منافع ذینفعان جزو اصول و چارچوب اصلی کار ما خواهد بود و نیروی انسانی نیز کلید حل مشکلات خواهد بود.

بر اساس این گزارش، مراسم معارفه مدیرعامل شرکت پتروپارس امروز ( شنبه، 25 دی) با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و معاونین، مدیران عامل شرکت های نفت و گاز پارس و شرکت مهندسی و توسعه نفت، مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران و هیأت مدیره شرکت پتروپارس در سالن جلسات هیئت مدیره نفت برگزار شد.

3/32733