اخبار برگزیده


13:131399/7/2
افزایش ظرفیت و ایمنی تولید با نصب سکوی شماره 8 میدان هندیجان

مجری طرح ساخت و نصب سکوهای 7 و 8 هندیجان در شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: نصب این سکو که روز گذشته با موفقیت انجام شد افزایش ظرفیت و ایمنی تولید را به همراه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، شهرام متوسل در خصوص نصب سکوی نفتی شماره ۸ میدان هندیجان، گفت: پروژه ساخت و نصب سکوهای ۷ و ۸ هندیجان به شرکت ایزوایکو (شرکت مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران) واگذار شده بود که این شرکت به مرور و در طول زمان پایه سکوها، نصب خطوط لوله دریایی، نصب کابل زیردریایی و روسازه‌ها را که شامل عرشه های درنظرگرفته شده برای این سکوها را ساخت و تکمیل کرد.

شهرام متوسل افزود: عملیات حمل از بندرعباس نیز از یک ماه پیش آغاز و در نهایت نصب سکو شماره ۸ روز سه‌شنبه، اول مهرماه ۱۳۹۹ در میدان هندیجان انجام شد؛ نصب این سکو نیز به كمک پیمانكاران و شناورهای ایرانی مانند فراساحل اطلس فناوری آب‌های عمیق (DoT) كه زیرمجموعه شركت صدرا است انجام شد.

وی ادامه داد: طراحی این سكو برای ١٤ هزار بشكه تولید نفت انجام شده اما در حال حاضر برنامه تولید تا ١٠ هزار بشكه مد نظر است و دارای امكاناتی نظیر سیستم‌های توپكرانی خط لوله، تست چاه‌ها، سیستم‌های فرایندی تزریق مواد شیمیایی و سیستم‌های كنترل و ایمنی است؛ با نصب این سكو عملا شاهد افزایش ایمنی تولید خواهیم بود زیرا تا این مرحله تنها با عرشه‌های موقت و پلتفرم‌های جزیی برای دسترسی به چاه‌ها، تولید در حال انجام بود و هیچ‌گونه سیستم کنترل سرچاهی وجود نداشت و در صورت بروز اتفاقی، کنترل آن بسیار سخت بود.

به گفته متوسل، با نصب این عرشه، علاوه برایمنی بیشترعملیات تولید، این امکان وجود خواهد داشت که برای چاه‌هایی که برای توسعه آینده در نظر گرفته شده، سیستم‌های تولید ثانویه داشته باشیم و به ظرفیت تولید نیز افزوده شود.

مجری ساخت سکوهای هندیجان شرکت نفت فلات قاره با توضیح اینکه عملیات نصب سکو ۷ و ۸ میدان هندیجان در شرایط بسیار خاص و در عمق کم آب و با ابزارها و تجهیزات خاصی انجام شد، توضیح داد: شرایط بسیار دشوار بود که با همکاری مجموعه نفت فلات قاره، منطقه بهرگان، سکوی بهرگانسر و ... نصب سکوی ۸ با موفقیت انجام شد.

وی در پایان درباره نصب سکوی ۷ میدان هندیجان، نیز گفت: با جمع‌آوری لنگرها و حرکت شناور به سمت سکوی ۷، آماده لنگراندازی شناور در پایان هفته و نصب این سکو در اواسط هفته آینده خواهیم بود.

2/30255