آرشیو اخبار


15:201400/7/8
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب:
توجه به الزامات ایمنی باید در تفكر و فرهنگ سازمانی نهادینه شود

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در نشست با کارکنان ایمنی و آتش نشانی این شرکت، وجود فرهنگ سازمانی توجه به الزامات ایمنی در صنعت نفت را بسیار ارزشمند دانست و گفت: این فرهنگ سازمانی باید در نگاه، تفکر و رفتار همه ما نهادینه شده و در رفتار کاری ما این مهم تجلی یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی نفت ایران، احمد محمدی در این مراسم که عصر چهارشنبه، ۷ مهر  ۱۴۰۰ به مناسبت گرامیداشت روز ملی ایمنی و آتش نشانی برگزار شد، بیان کرد: علی‌رغم تحریم‌های ظالمانه، فرسودگی تجهیزات و تأسیسات، کمبود نیروی انسانی و اپیدمی کرونا و پرریسک بودن کار در صنعت نفت، گزارش‌های چندساله اخیر نشان از کاهش وقوع حوادث و اتفاقات دارد که این امر با تلاش شبانه‌روزی همه کارکنان به ویژه کارکنان ایمنی، بهداشت، محیط زیست، نیروهای عملیاتی، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران محقق شده است و جای قدردانی ویژه دارد.

وی افزود: شرایط خاص دما، فشار و وجود سیالات قابل اشتعال و انفجار، فعالیت در صنعت نفت را به یکی از پرخطرترین مشاغل تبدیل کرده است که ریسک‌های بالایی را نیز به دنبال دارد، بنابراین همه ما وظیفه داریم فرهنگ سازمانی توجه به الزامات ایمنی در صنعت نفت را در نگاه، تفکر و رفتار خود نهادینه کرده و عمق دهیم.

محمدی به سه شاخص مهم در حوزه ایمنی اشاره کرد و ادامه داد: داشتن نیروی انسانی ماهر و دلسوز و آگاه به ریسک‌های کار، حفظ آمادگی در گذر زمان از طریق تمرین و ممارست و فراهم کردن ملزومات و تجهیزات ایمنی برای پیشگیری از وقوع حوادث و مقابله با رویدادهای احتمالی بسیار مهم و ضروری است.

وی با اشاره به قدمت بالای تأسیسات و تجهیزات شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، گفت: امیدواریم با سرمایه گذاری مناسب در حوزه بازسازی و نوسازی تجهیزات، خطرات بالقوه محیط کار برای کارکنان کاهش یابد و این وظیفه سازمان است تا شرایط قرار گرفتن در یک وضعیت نُرمال کاری را در تمامی زمینه ها فراهم آورد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در پایان با اشاره به جانفشانی علی لندی نوجوان ۱۵ ساله ایذه‌ای برای نجات جان دو هموطن، گفت: جوانمردی و ایثار همکاران آتش‌نشان و شهدای این حوزه را همواره باید قدردان باشیم و امیدواریم با رعایت حداکثری و سختگیرانه موازین ایمنی، در حفظ سلامت افراد و تولید و تجهیزات توفیق داشته باشیم.

* بهبود عملكرد شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب در حوزه ایمنی و آتش نشانی

رئیس ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب نیز در این نشست از بهبود عملکرد این شرکت در حوزه ایمنی و آتشنشانی در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

محمدرضا نادری در دیدار صمیمی مدیرعامل با کارکنان ایمنی، بهداشت، محیط زیست، پدافندغیرعامل و مدیریت بحران با مقایسه عملکرد حوزه ایمنی و آتش نشانی در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ گفت: در سال جاری باتوجه به کاهش حوادث و اتفاقات و برنامه‌ریزی هدفمند برای ارتقاء سازمان در حوزه ایمنی و صیانت از تولید، عملکرد شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب بهبود یافته است.

 وی با اشاره به عملکرد یکساله مجموعه ایمنی و آتش نشانی افزود:  کارکنان ایمنی و آتش نشانی برای حفظ و صیانت از نیروی انسانی و ایمن نگاه داشتن تأسیسات حتی یک لحظه از تلاش دست برنداشتند و با وجود مشکلات متعدد نقش موثری در کاهش حوادث ایفا کردند.

نادری ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ باوجود شرایط کرونا و کمبود امکانات و همچنین افزایش بازدیدها و ماموریت‌ها، ضریب تکرار حوادث  به نسبت سال گذشته پایین‌تر بود و همچنین تعداد آتش‌سوزی های صنعتی نیز در اغلب شرکت‌های بهره‌بردار به حدنصابی کمتر از سال های گذشته رسید.

وی با اشاره به برنامه‌های ویژه درنظر گرفته شده برای سال جاری، تصریح کرد: تعداد بازدیدهای ایمنی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ حدود 2.5 برابر بیشتر شده و تاکنون بیش از ۲۸۰۰ بازرسی ایمنی و آتش‌نشانی از تأسیسات صورت گرفته است.

نادری برگزاری جلسات قبل از اجرای کار،  فعال‌سازی سامانه جامع مدیریت بر اطلاعات H.S.E، تدوین سند راهبردی و دستورالعمل‌های مختلف حوزه ایمنی، ایجاد کارگروه‌های تخصصی برای ارائه گزارش‌های سالانه درخصوص علل وقوع حوادث، استفاده از خدمات مشاور برای ارزیابی ریسک و مدیریت یکپارچه، خرید تجهیزات ایمنی و آتش‌نشانی را از جمله اقدمات مهم مجموعه ایمنی و آتش‌نشانی برشمرد.

رئیس HSE شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در پایان اظهار کرد: برای اولین بار انجام فعالیت درخصوص پروانه کار به صورت سیستماتیک مدنظر است و علاوه بر آن برای تهیه اطلس ایمنی، برنامه‌ای با درنظر گرفتن تمام پارامترهای تأثیرگذار برای تشخیص ریسک تأسیسات تهیه شده که پس از ورود اطلاعات توسط کارشناسان سطح ایمنی تأسیسات را به نمایش می‌دهد.

در ادامه این نشست برخی از سرپرستان و کارشناسان ایمنی و آتش‌نشانی ضمن بیان مسائل، مشکلات و دغدغه‌های موجود دراین حوزه، به بحث و تبادل نظر و ارائه دیدگاه‌های خود پرداختند.

2/32205
منبع: روابط عمومی شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب