آرشیو اخبار


13:251398/8/2
طرح ورود به بازار LNG در نشست هم ‎اندیشی با بخش خصوصی بررسی شد

چارچوب کسب و کار و ابعاد فنی و اقتصادی سرمایه گذاری و توسعه واحدهای کوچک مقیاس LNG در نشست هم اندیشی با حضور فعالان بخش خصوصی بررسی شد.

به گزارش خبرنگار NIOC، تالین منصوریان، مدیر سرمایه گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت ایران عصر چهارشنبه، اول آبان، در نشست هم اندیشی سرمایه گذاری و توسعه ٦ واحد S-LNG در پارک LNG که با حضور مدیران و نمایندگان شرکت های فعال بخش خصوصی در مجتمع کوشک برگزار شد، گفت: ایران حجم عظیمی از ذخایر گازی دارد و LNG (گاز طبیعی مایع شده) راهكاری رایج در جهت درآمدزایی از منابع گازی است، به همین دلیل حضور كشورمان در این صنعت ضروری به نظر می رسد.

وی افزود: در وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران چارچوب و توجیهات طرح احداث پارک LNG برای واحدهای كوچک مقیاس در جلساتی بررسی شده است و نهایتا طرح اولیه ای تهیه شده كه قصد داريم با دريافت نظرات و پيشنهادات سرمايه گذاران، آن را تکمیل یا اصلاح کنیم.

منصوریان با اشاره به استفاده از شركت های تامین سرمایه در این طرح، بیان كرد: چون سرمایه گذاری در این طرح از سوی بخش خصوصی انجام می شود، شركت های تامین سرمایه می توانند با سرمایه گذاران ارتباط برقرار كنند و در راستای ارتقا جذابیت سرمایه گذاری راهكارهایی ارائه دهند.

وی با تاكید بر نقش شركت ایران LNG در این طرح، تشریح كرد: این شرکت امكانات و تاسیساتی دارد كه در این طرح از این امكانات برای راه اندازی پارک LNG استفاده خواهد شد.

منصوریان این طرح را شامل ٦ واحد ال ان جی در مقیاس ٥٠٠ هزار تن در سال خواند و گفت: در این طرح شركت ملی نفت ایران، شركت سرمایه گذار و شركت ایران ال ان جی ذینفع خواهند بود.

وی ادامه داد: وزارت نفت به عنوان فروشنده خوراک، تامین كمیت و كیفیت مشخصی از گاز شیرین را طی ١٥ سال تضمین خواهد كرد. سرمایه گذار نیز با احداث واحد، LNG را تولید می كند. شركت ایران ال ان جی به عنوان تامین كننده خدمات ایفای نقش می كند و همچنین به نمایندگی از سرمایه گذار، بازاریابی و فروش LNG را انجام خواهد داد. مدیریت یكپارچه این پارک توسط شركت ایران ال ان جی با همكاری شركت نفت و گاز پارس صورت خواهد گرفت.

منصوریان افزود: برگزاری نشست هم اندیشی به شرکت ملی نفت ایران برای نهایی شدن مدل توسعه ٦ واحد S-LNG کمک می کند و طبق برنامه تا یک ماه آینده طرح توسعه ای این 6 واحد نهایی می شود.


علی اكبر شعبانپور، مدیرعامل شرکت مایع سازی گاز طبیعی ایران (ایران ال ان جی) نیز در این نشست گفت: شركت ايران ال ان جی مسئوليت تامين زيرساخت های اين پارک را برعهده دارد.

وی افزود: در اين طرح روزانه ١٩١٠ ميليون فوت مكعب گاز از پارس جنوبی تحويل گرفته و ١٠،٥ ميليون تن LNG (گاز طبیعی مایع شده) در سال توليد خواهد شد.

شعبانپور در خصوص مكان قرارگيری پارک LNG، گفت: ٣٠ هكتار زمين در مجاورت فاز ١٤ پارس جنوبي براي تاسيس اين ٦ واحد S-LNG در نظر گرفته شده است.

در ادامه اين جلسه محمد مصطفوی، مديرعامل شركت سرمايه گذاری صنعت نفت ايران نيز با اشاره به مطالعات صورت گرفته بر روی آينده بازار جهاني گاز، گفت: رشد مصرف گاز در دنيا طي سال هاي آتي بيش تر از نفت خواهد بود و پيش بينی می شود در آينده بخش اصلی تجارت گاز در دنيا به صورت LNG باشد.

وي تاكيد كرد: هم اكنون روسيه، آمريكا و قطر بازيگران اصلي حوزه LNG دنيا هستند و جای كشور ما در اين بخش خالی است.

وي در تشريح دليل انتخاب واحدهای كوچک مقياس LNG در اين پارک اظهار كرد: فناوری هاي مورد نياز برای واحدهای كوچک مقياس برخلاف واحدهایی با مقياس بزرگ در كشورهای بسياری وجود دارد، همچنين هزينه های احداث اين واحدها بسيار كمتر است؛ در نهايت با ايجاد اين پارک با كنارهم قرار گرفتن ٦ واحد كوچک مقياس، ميزان توليد كلی برای صادرات به وسيله كشتی های اقيانوس پيما توجيه اقتصادی خواهد داشت.

در بخش پایانی نشست هم اندیشی سرمایه گذاری و توسعه ٦ واحد S-LNG، مدیران و نمایندگان شرکت های فعال بخش خصوصی به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در زمینه ساخت این واحدها پرداختند.


3/27899