اخبار
1400/1/22 یکشنبه روند صعودی کاربست لوله مغزی سیار و اسیدکاری گسترده در تعمیر چاه های نفتی مدیر خدمات فنی حفاری شرکت ملی حفاری ایران از روند صعودی کاربست دستگاه لوله مغزی سیار و انجام اسیدکاری گسترده در عملیات تعمیر و تکمیل چاه های نفتی از سوی این شرکت خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، فرشید قاسمی با اشاره به روند صعودی کاربست لوله مغزی سیار و اسیدکاری گسترده در عملیات تعمیر چاه های نفتی، گفت: براساس درخواست های شرکت های متقاضی این روند از بهمن ماه گذشته آغاز و همچنان استمرار دارد. در حالی که تعداد عملیات  لوله مغزی سیار در سال گذشته در مجموع  215 مورد بوده است، 52 مورد آن در دو ماه بهمن و اسفند محقق شده است

قاسمی اظهار کرد: ارائه خدمات فنی در بخش اسیدکاری گسترده نیز به همین منوال بوده و از مجموع 25 عملیات صورت گرفته 8 مورد مربوط به دو ماه آخر سال بوده است.

مدیر خدمات فنی حفاری شرکت ملی حفاری ایران با اشاره به بازنگری و تامین برخی تجهیزات کاربردی در راستای تقویت ناوگان این مدیریت، گفت: این خدمات شامل سیمان‌کاری، اسیدکاری گسترده و ویژه، تزریق‌پذیری، لوله مغزی سیار، آزمایش چاه با ساق مته و حفاری با هوا و به روش فروتعادلی، لوله‌گذاری چاه، نصب آویزه و آزمایش بهره‌دهی چاه است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های مدیریت خدمات فنی حفاری از نظر منابع انسانی متخصص و مجرب و تجهیزات و ماشین‌ آلات کاربردی در زمینه ارائه خدمات تخصصی یکپارچه فنی و مهندسی، گفت: برای همکاری با شرکت‌ های زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران و بخش خصوصی فعال در این عرصه از جمله پروژهای حفاری طرح توسعه  ۲۸ مخزن (طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت) آمادگی کامل وجود دارد.

گفتنی است، لوله مغزی سیار (Coiled tubing‎) از فناوری‌های مهم  در حفاری چاه‌ های نفت و گاز است  که جهت عملیات تعمیر و تکمیل چاه‌های نفت مورد استفاده قرار می‌گیرد و جایگزینی برای دستگاه‌های حفاری تعمیراتی به شمار می‌رود.

عملیات اسیدکاری گسترده نیز از متداول ‌‌ترین روش‌ ‌های اسیدکاری با هدف تحریک طبقات تولید کننده نفت و گاز و جریان یافتن این طبقات به‌‌ درون چاه انجام می‌‌شود.

1/31324

 
منبع: روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران