اخبار
1399/12/19 سه‌شنبه تاسیسات گوگرد بندر خدماتی و صادراتی تمبک سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد مجری بندر خدماتی و صادراتی تمبک با اشاره به بهره‌برداری از نخستین سوله مکانیزه دریافت و تحویل گوگرد این بندر در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰، گفت: صادرات گوگرد دانه‌بندی شده پالایشگاه‌های پارس دو، در نیمه نخست سال آینده از بندر خدماتی تمبک آغاز خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، پیام معتمد با بیان اینکه  5 مجتمع عظیم پالایشگاهی و پتروپالایشگاهی در پارس دو به این بندر متصل می‌شوند، گفت: نخستین اسکله گاز مایع بندر با محصول دریافتی از پالایشگاه فاز 19 عملیاتی شده و در مراحل بعد، پالایشگاه فازهای 13، 22 تا 24، 14 و مجتمع پتروپالایش کنگان نیز به این بندر متصل خواهند شد.

وی از برنامه‌ریزی برای ورود یک شناور ۴۴ هزار تنی به بندر برای بارگیری دومین محموله گاز مایع خبر داد و یادآور شد: نخستین محموله گاز مایع سرد (LPG)، بهمن‌ماه از اسکله بندر خدماتی و صادراتی تمبک بارگیری و صادر شد.

مجری بندر خدماتی و صادراتی تمبک تصریح کرد: این بندر برای صادرات گاز مایع پروپان و بوتان به صورت مجزا  و محصول گوگرد دانه‌بندی شده پالایشگاه‌های پارس دو احداث شده و با ایجاد امکانات برای صادرات این محصولات استراتژیک، نقش بسیار بارزی در افزایش عملکرد پالایشگاه‌های موجود در منطقه دارد.

وی بهره‌برداری از نخستین اسکله گاز مایع بندر خدماتی و صادراتی تمبک را اولویت نخست شرکت نفت و گاز پارس عنوان کرد و گفت: مطابق برنامه تعیین‌شده، با تلاش پیمانکاران اصلی این پروژه (شرکت پتروپایدار ایرانیان و مؤسسه عمران ساحل) این مهم محقق شد.

معتمد با تشریح امکانات و قابلیت‌های منحصر به‌فرد بندر خدماتی و صادراتی تمبک گفت: این بندر در زمینی به مساحت تقریبی 360 هکتار احداث شده و طول دو موج شکن اصلی شرقی و غربی به ترتیب 1.8 کیلومتر و 2.9 کیلومتر است  که در سازه موج‌شکن غربی برای نخستین بار در کشور از نظر حجم و وسعت از ترکیب سنگ و کیسون استفاده شده و حجم مصالح ریخته‌شده در دریا را به شدت کاهش داده است که این اقدام، از لحاظ زیست‌محیطی یکی از محاسن اصلی این پروژه به شمار می‌رود.

مجری بندر خدماتی و صادراتی تمبک با بیان اینکه در زمینه صادرات گاز مایع، این بندر با دو اسکله ال پی جی هر کدام با توان صادرات دوهزار و 500 متر مکعب در ساعت پروپان و بوتان به صورت همزمان، توانایی پهلوگیری کشتی‌های 5 تا 50 هزار تنی را دارا هستند، گفت: در بخش انبارش و صادرات گوگرد نیز اسکله گوگرد به طول 270 متر توانایی پهلودهی کشتی‌های با تناژ 5 تا 50 هزار تنی را دارد و می‌تواند ساعتی 1000 تن گوگرد را بارگیری و از منطقه صادر کند.

وی افزود: در مورد امکان بارگیری گوگرد دانه‌بندی شده، افزون بر اسکله، دو سوله مکانیزه دریافت و تحویل گوگرد در بندر وجود دارد که توانایی دریافت کل محصول تولیدی پارس دو را دارد و هر کدام  از این سوله‌ها 43 هزار تن ظرفیت انبارش دارند.  

به گفته معتمد، تا قبل از پایان سه‌ماهه نخست سال ۱۴۰۰، سوله شرقی به بهره برداری خواهد رسید و در نیمه سال آینده، صادرات گوگرد و راه‌اندازی سوله دوم که در مجموع ظرفیت  86 هزار تن گوگرد را برای بندر فراهم می‌کنند، محقق خواهد شد.

مجری بندر خدماتی و صادراتی تمبک از تکمیل عملیات لایروبی در این بندر تا پایان سال آینده خبر داد و درباره حجم لایروبی انجام شده باتوجه به الزامات زیست‌محیطی گفت: 167 هکتار از مساحت 360 هکتاری بندر به حوضچه آرامش جهت پهلودهی ایمن کشتی‌ها اختصاص دارد و برای انجام این عملیات به صورت ایمن، با توجه به ضرورت انجام لایروبی، دو شناور لایروب در بندر حضور دارند و از مجموع حجم لایروبی به میزان تقریبی 4.7 میلیون مترمکعب، تاکنون 3.7 میلیون مترمکعب انجام شده و نزدیک به یک میلیون متر مکعب باقی مانده است که این دو شناور به طور پیوسته در حال انجام لایروبی و رسیدن به عمق مشخص هستند.

وی با بیان اینکه برای بارگیری در اسکله شماره یک ال پی جی، مسیر کاملا آماده شده و هیچ مشکلی برای پهلودهی کشتی‌های با ظرفیت 5 تا 50 هزار تن وجود ندارد، افزود: برای دریافت محصول گوگرد گرانول نیز تا قبل از پایان سه ماهه اول سال آتی این امکان فراهم می‌شود.

2/31162
منبع: روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس