پنجشنبه 6 آبان 1400   08:19:12
16:311400/4/10
آغاز یکصدوهشتادویکمین نشست عادی اوپک

یکصدوهشتادویکمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) ساعتی پیش با حضور وزیران نفت و انرژی این سازمان به‌صورت ویدیوکنفرانس آغاز شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، ۱۳ کشور عضو اوپک در نشست امروز (پنجشنبه، ۱۰ تیرماه) ضمن بررسی گزارش‌های مالی و حسابرسی سال ۲۰۲۰ در نشست پشت درهای بسته در جریان صدوسی‌وپنجمین نشست هیئت کمیسیون اقتصادی اوپک (ECB) و همچنین تازه‌ترین گزارش محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل اوپک از شرایط بازار نفت قرار می‌گیرند.

در صدوسی‌وپنجمین نشست هیئت کمیسیون اقتصادی اوپک که ۲۵ خردادماه برگزار شد بر نقش راهبردی توافقنامه همکاری (DoC) در غلبه بر دو رکود جهانی چرخه نفت در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۲۰ تأکید شده است.

افزایش عرضه نفت برای ماه اوت (مردادماه - شهریورماه) یا تمدید محدودیت عرضه از سناریوهای محتمل در این نشست خواهد بود اما هر تصمیمی در این نشست نیاز به همراهی متحدان این سازمان خواهد داشت.

اوپک و متحدانش در قالب ائتلاف اوپک پلاس از ماه مه سال ۲۰۲۰ در واکنش به فروپاشی تقاضا در بحبوحه شیوع ویروس همه‌گیری جهانی کووید- ۱۹ روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه از عرضه نفت خود کاستند و قرار است این محدودیت تا آوریل سال ۲۰۲۲ پایان یابد.

 محدودیت عرضه این گروه تا ژوئیه به روزانه ۵ میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه می‌رسد.

اوپک در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود (ژوئن) تقاضای جهانی نفت برای سال ۲۰۲۱ را ۹۶ میلیون و ۵۸۰  هزار بشکه در روز اعلام کرد که ۱۲۰ هزار بشکه بیشتر از ماه آوریل و  ۵ میلیون و ۹۵۰ هزار بشکه معادل ۵.۹۵ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۰ است.

قیمت سبد نفتی اوپک در ۶ ماه گذشته و در فاصله دو نشست این سازمان ۲۶ دلار و ۹۱ سنت افزایش یافته است.

قیمت سبد نفتی اوپک در ۳۰ نوامبر ۲۰۲۰، ۴۶ دلار و ۴۳ سنت بود که این رقم اکنون به ۷۳ دلار و ۳۴ سنت رسیده است.

هجدهمین نشست وزیران نفت و انرژی تولیدکنندگان عضو و غیر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) موسوم به ائتلاف اوپک پلاس مطابق برنامه ساعاتی پس از این نشست برگزار می‌شود.

2/31763
کلمات کليدي
اوپک
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
اوپک ۶۱ ساله شد
  • 1400/6/23 سه‌شنبه اوپک ۶۱ ساله شد
    سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) ۶۱ سال پیش در ۱۴ سپتامبر سال ۱۹۶۰ میلادی طی کنفرانسی در بغداد متولد شد.
تأکید اوپک پلاس بر افزایش تدریجی تولید نفت
امنیت انرژی جهان مستلزم رویکردی غیرسیاسی در بازار نفت است
  • 1400/6/10 چهارشنبه اوجی: امنیت انرژی جهان مستلزم رویکردی غیرسیاسی در بازار نفت است
    وزیر نفت ثبات و پایداری امنیت انرژی در جهان را مستلزم اتخاذ رویکردی غیرسیاسی در بازار نفت دانست و گفت: تحریم‌های ظالمانه آمریکا سبب شد ایران از آوریل ۲۰۱۸ تا آوریل ۲۰۲۱ از تولید یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون بشکه نفت و بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی محروم شود.
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
چهارشنبه 5 آبان 1400 23:03:23
nioc