پنجشنبه 30 دی 1400   01:52:55
10:041400/3/3

گام جدید پتروپارس در افزایش تولید ۱۰ هزار بشکه‌ای از آزادگان جنوبی

مدیرعامل گروه پتروپارس گفت: قرارداد حفاری ۱۰ حلقه چاه جدید میدان آزادگان جنوبی بین شرکت پتروپارس و شرکت انرژی دانا امضا شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، حمیدرضا مسعودی با تأکید بر بهره‌برداری حداکثری از توان داخلی در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های این شرکت اظهار کرد: این قرارداد در قالب EPDS شامل انجام خدمات مهندسی، خرید، حفاری، خدمات حفاری و تکمیل ۱۰ حلقه چاه جدید امضا شده است و در ۱۶ ماه اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه در این قرارداد، ۹ حلقه چاه تولیدی و یک حلقه چاه نیز به‌منظور دفع پساب حفاری می‌شود، تصریح کرد: پیمانکار یادشده از طریق مناقصه و رقابت با دیگر پیمانکاران ذی‌صلاح انتخاب شده است، بر اساس این قرارداد پیش‌بینی می‌شود با استقرار دکل‌های حفاری در مجموع حدود ۴۰ کیلومتر عملیات حفاری انجام شود.

مدیرعامل گروه پتروپارس در مورد نتایج مورد انتظار از بهره‌برداری از این چاه‌ها گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده با قرار گرفتن این ۹ حلقه چاه در مدار تولید روزانه بیش از ۱۰ هزار بشکه در روز بر تولید میدان آزادگان جنوبی افزوده می‌شود و در نتیجه ظرفیت تولید نفت خام کشور افزایش می‌یابد.

مسعودی تصریح کرد: این قرارداد همسو با سیاست‌های کلان اقتصادی و با هدف ازدیاد برداشت از میادین مشترک میان شرکت پتروپارس و انرژی دانا امضا شد تا گام دیگری در جهت تحقق تولید حداکثری در مرحله نخست طرح توسعه میدان مشترک آزادگان جنوبی باشد.

بر اساس این گزارش، میدان آزادگان در جنوب غربی ایران، در ۸۰ کیلومتری غرب اهواز و در نزدیکی شهر سوسنگرد و در مجاورت مرز ایران و عراق قرار دارد. آزادگان جنوبی در واقع بخش جنوبی میدان آزادگان است که مساحتی حدود ۴۴۰ کیلومترمربع دارد و هدف از اجرای آن تولید تجمعی روزانه ۳۲۰ هزار بشکه نفت خام و تولید روزانه ۱۹۷ میلیون فوت‌مکعب گاز طبیعی در فاز نخست و تولید تجمعی روزانه ۲۸۰ هزار بشکه نفت خام در فاز دوم است. پس از توسعه کامل میدان تولید روزانه ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز می‌رسد.

4/31553

منبع: روابط عمومی گروه پتروپارس


کلمات کليدي
میدان آزادگان جنوبی، گروه پتروپارس، حفاری
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
اجرای حدود ۸ هزار متر عملیات حفاری در فاز ۱۱ پارس جنوبی
حفاری‌های جدید در میدان گازی پارس جنوبی آغاز می‌شود
  • 1400/6/9 سه‌شنبه حفاری‌های جدید در میدان گازی پارس جنوبی آغاز می‌شود
    مدیر مهندسی نفت و گاز شرکت نفت و گاز پارس ضمن تشریح اقدامات انجام‌شده در راستای حفظ و نگهداشت تولید از میدان گازی پارس جنوبی، از برنامه‌ریزی برای آغاز عملیات حفاری یک حلقه چاه جدید در بخش شمالی این میدان مشترک خبر داد.
افزایش تولید پروپان و بوتان پالایشگاه فاز ۱۹ پارس جنوبی
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
چهارشنبه 29 دی 1400 22:33:00
nioc