سه‌شنبه 9 آذر 1400   03:18:11
15:461400/6/15

صادرات بیش از ۱۱۵ هزارتن گاز مایع از بندر سیراف پارس

مجری بندر سیراف پارس از بارگیری و صادرات بیش از ۱۱۵ هزار تن گاز مایع از اسکله شماره یک این بندر خبر داد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، پیام معتمد با اشاره به بهره‌برداری آزمایشی از نخستین اسکله بارگیری و صادرات گاز مایع (ال‌پی‌جی) بندر سیراف پارس در بهمن‌ماه سال گذشته، گفت: تاکنون با پهلوگیری پنج کشتی ویژه انتقال گاز مایع سرد در اسکله شماره یک این بندر، بیش از ۱۱۵ هزار تن از این محصول شامل پروپان و بوتان پالایشگاه‌ فاز ۱۹ پارس جنوبی و شرکت پتروپالایش کنگان، بارگیری و به بازارهای هدف صادر شده است.

وی به اجرای ۱۰۰ درصدی عملیات ساخت، راه‌اندازی و بهره‌برداری از این بندر از سوی متخصصان داخلی اشاره کرد و گفت: با بهره‌برداری از بندر سیراف پارس، صادرات محصولات تولیدی پالایشگاه‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی واقع در منطقه کنگان تحقق یافت که این مهم ارزآوری فراوانی را برای کشور به همراه دارد.

به گفته مجری بندر سیراف پارس، نخستین اسکله بارگیری و صادرات گاز مایع این بندر دارای ظرفیت بارگیری ۵ هزار مترمکعب در ساعت گاز مایع پروپان و بوتان سرد است.

معتمد از راه‌اندازی نخستین انبار ذخیره‌سازی گوگرد با ظرفیت ۴۳ هزار تن و بارانداز (اسکله) بارگیری و صادرات گوگرد این بندر تا بهمن‌ماه امسال خبر داد و گفت: با هدف تکمیل ظرفیت بندر در زمینه بارگیری و صادرات گاز مایع، دومین اسکله صادرات ال‌پی‌جی نیز تا پایان سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه بندر سیراف پارس دومین پایانه صادرات فرآورده‌های گازی فازهای پارس جنوبی است، افزود: با بهره‌برداری کامل از این بندر، همه محصولات گاز مایع و گوگرد تولیدی مجتمع‌های پالایشگاهی واقع در پارس ۲، بارگیری و به بازارهای هدف صادر می‌شود، همچنین با اتصال طرح پتروپالایش کنگان به این بندر، امکان دریافت و صادرات گاز مایع تولیدی این مجتمع پتروپالایشی نیز فراهم شده است.

بندر سیراف پارس دارای دو پست بارانداز صادرات گاز مایع با ظرفیت بارگیری هر کدام ۵ هزار مترمکعب بر ساعت، برای صادرات گاز مایع توسط شناورهای ۵ هزار تا ۵۰ هزار تن، یک پست بارانداز صادرات گوگرد با ظرفیت ۱۰۰۰ تن بر ساعت با هدف افزایش صادرات گوگرد به سایر کشورها و دو انبار ذخیره گوگرد با ظرفیت هر کدام ۴۳ هزار تن، ساختمان‌های اداری و عملیاتی بندر با مساحتی حدود ۲ هزار مترمربع و خطوط انتقال گاز مایع به طول بیش از ۸۵ کیلومتر برای انتقال گاز مایع تولیدی فازهای ۱۳، ۱۴، ۱۹ و ۲۲ تا ۲۴ و مجتمع پتروپالایش کنگان با هدف صادرات است.

2/32098

منبع: روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس


کلمات کليدي
بندر سیراف پارس، ال‌ پی‌ جی، شرکت نفت و گاز پارس
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
ارزیابی نواحی خارج از فازهای پارس جنوبی آغاز شد
  • 1400/9/7 یکشنبه ارزیابی نواحی خارج از فازهای پارس جنوبی آغاز شد
    مدیر مهندسی نفت و گاز شرکت نفت و گاز پارس گفت: با آغاز عملیات حفاری یک حلقه چاه توصیفی - تحدیدی در بخش شمالی میدان گازی پارس جنوبی، ارزیابی ظرفیت احتمالی نواحی خارج از بلوک‌بندی فعلی این میدان وارد فاز اجرایی شد.
تعمیرات اساسی سالانه ۳۶ سکوی گازی پارس جنوبی پایان یافت
عملیات نصب بازوهای اسکله ۲ گاز مایع بندر سیراف پارس پایان یافت
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
دوشنبه 8 آذر 1400 20:35:50
nioc