پنجشنبه 30 دی 1400   03:41:36
14:351400/7/15

فلر پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی روشن شد

فلر پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی، همزمان با بهره‌برداری از نخستین واحد پالایشگاهی این طرح روشن شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی با اعلام این خبر گفت: با توجه به اتصال خط لوله ۴۲‌اینچ پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی به خط لوله ششم سراسری(IGAT6) و ورود گاز شیرین به واحد سوخت پالایشگاه (Fuel Gas)، فلر پالایشگاه این طرح روشن شد.

محمدمهدی توسلی‌پور با بیان اینکه مطابق برنامه، مقرر شده بود فلر پالایشگاه طرح توسعه فاز ۱۴ تا نیمه مهرماه امسال روشن شود، به لزوم راه‌اندازی اولیه واحدهای پالایشگاهی با گاز شیرین پیش از ورود گاز ترش دریا اشاره کرد و گفت: مطابق برنامه‌ریزی انجام‌شده، ابتدا واحد سوخت پالایشگاه (واحد ۱۲۲) با دریافت گاز از خط ششم سراسری به بهره‌برداری رسید و در ادامه فلر پالایشگاه خشکی این طرح روشن شد.

وی از پایان عملیات پیش‌راه‌اندازی واحدهای یوتیلیتی این فاز شامل سرویس‌های آب، برق، بخار، هوای ابزاردقیق و نیتروژن خبر داد و گفت: به این ترتیب با دریافت گاز شیرین از خط لوله ششم سراسری، راه‌اندازی این واحدها و سایر واحدهای فرایندی پالایشگاه به سرعت تکمیل خواهد شد.

توسلی‌پور با اشاره به برگزاری جلسات فشرده مدیریتی و اجرایی با پیمانکاران بخش‌های مختلف پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی، گفت: در این جلسات، راهبردهای تسریع در تکمیل هرچه سریع‌تر عملیات ساخت، پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی، تأمین کالا و مسائل مرتبط با نیروی انسانی مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهای لازم از سوی کارفرما شناسایی و به منظور اجرا به پیمانکاران ابلاغ می‌شود.

وی تکمیل ‌و بهره‌برداری از نخستین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی را اولویت مهم مسئولان این طرح عنوان کرد و گفت: باتوجه به ضرورت برنامه‌ریزی برای کمک به تأمین سوخت زمستانی، راه‌اندازی نخستین ردیف از چهار ردیف شیرین‌سازی این طرح، در اولویت برنامه‌های کاری این شرکت قرار دارد.

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی افزود: با توجه به اینکه سفارش‌گذاری کلیه کالاها انجام شده و بخش عمده‌ای از کالاهای مورد نیاز در تکمیل این ردیف نیز در سایت موجود و یا در حال ارسال است، با رفع موانع پیش رو و تقویت تیم‌های اجرایی، این مهم در ماه‌های آینده محقق خواهد شد.

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی در ادامه با بیان اینکه ۴ سکوی این طرح با ظرفیت ۵۶ میلیون متر مکعب در مدار تولید قرار دارد، یادآور شد: گاز بخش فراساحل این فاز، اکنون در پالایشگاه فازهای ۱۲، ۱۳ و ۱۹ پارس جنوبی پالایش می‌شود که با تکمیل نخستین ردیف شیرین‌سازی با ظرفیت ۱۴ میلیون متر مکعب، از ظرفیت فراورشی پالایشگاه فاز ۱۴ استفاده خواهد شد.

توسلی‌پور از تکمیل عملیات اتصال پالایشگاه فاز ۱۴ به خط لوله ۳۲ اینچ بخش فراساحل این طرح نیز خبر داد و گفت: لازمه دریافت گاز در پالایشگاه خشکی فاز ۱۴، اتصال خطوط لوله دریایی به واحد دریافت‌کننده گاز در پالایشگاه این فاز بود که در بازه زمانی تعمیرات اساسی پالایشگاه فاز ۱۲، در هفته اخیر فرصتی فراهم شد تا خط لوله ۳۲ اینچ دریایی فاز ۱۴ به واحد ۱۰۰ (Slug Catcher) پالایشگاه متصل و امکان دریافت گاز ترش بخش فراساحل در پالایشگاه این طرح محقق شود.

وی با اعلام اینکه پیشرفت مجتمع پالایشگاهی این فاز به بیش از ۸۶ درصد رسیده است، گفت: با بهره‌برداری از نخستین ردیف شیرین‌سازی این فاز، سه ردیف باقیمانده به ترتیب با فواصل زمانی دو تا سه ماهه وارد مدار بهره‌برداری می‌شوند.

به گفته این مقام مسئول در شرکت نفت و گاز پارس از ابتدای بهره‌برداری از چهار سکوی طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی در سال ۱۳۹۷ تاکنون، بیش از ۳۶ میلیارد مترمکعب گاز از بلوک دریایی این فاز برداشت شده است.

بر اساس این گزارش، طرح توسعه فاز ۱۴ میدان گازی پارس جنوبی با هدف تولید روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز شیرین، 75 هزار بشکه میعانات گازی، تولید سالانه یک میلیون تن گاز مایع، یک میلیون تن اتان به منظور تامین خوراک واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه 400 تن گوگرد طراحی و اجرا شده است.

2/32224

منبع: روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس


کلمات کليدي
فاز 14 پارس جنوبی ، شرکت نفت و گاز پارس
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
بهره‌برداری از آخرین کمپرسور گاز فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی
شتاب در اجرای مسیرهای راه‌اندازی اولیه پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی
ارزیابی نواحی خارج از فازهای پارس جنوبی آغاز شد
  • 1400/9/7 یکشنبه ارزیابی نواحی خارج از فازهای پارس جنوبی آغاز شد
    مدیر مهندسی نفت و گاز شرکت نفت و گاز پارس گفت: با آغاز عملیات حفاری یک حلقه چاه توصیفی - تحدیدی در بخش شمالی میدان گازی پارس جنوبی، ارزیابی ظرفیت احتمالی نواحی خارج از بلوک‌بندی فعلی این میدان وارد فاز اجرایی شد.
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
چهارشنبه 29 دی 1400 22:33:00
nioc