پنجشنبه 30 دی 1400   03:09:53
14:531400/3/24
معاون علمی و‌ فناوری رئیس جمهوری تاکید کرد
ضرورت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه پژوهش و فناوری

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ضمن تاکید بر ایجاد تغییر و تحول در مورد پیشینه های فکری موجود در حوزه پژوهش گفت: اصل مهم این است که بخش خصوصی بیاید و در این حوزه سرمایه گذاری کند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سورنا ستاری امروز (دوشنبه، ۲۴ خردادماه) در آیین افتتاح رسمی پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت، اظهار کرد: محصول حاصل سرمایه گذاری بخش خصوصی است. وقتی در حوزه پژوهش هزینه می شود ممکن است هر دولتی زیر ساخت ها و آزمایشگاه های خوبی ایجاد و نیروی انسانی خوبی تربیت کند اما هیچگاه نمی تواند محصول تولید کند.

وی تصریح کرد: اگر هدف تولید محصول است به هیچ وجه نمی توان از یک پژوهشگاه دولتی، سیستم دولتی و اعتبار دولتی که در پژوهش خرج می شود، انتظار تولید محصول را داشت.

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد تحول در مورد پیشینه های فکری موجود در حوزه پژوهش، اظهار کرد: اگر شرکت ها با فناوری پیشرفته را از کشورهای پیشرفته بگیرند دیگر چیزی برای ارائه ندارند. در دنیای امروز آنچه مهم است این است که کاری کنیم بخش خصوصی در پژوهش سرمایه گذاری کند.

وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی می توان انتظار سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه پژوهش را داشت، اظهار کرد: این اتفاق زمانی رخ می دهد که ما یک اکوسیستم یا زیست بوم داشته باشیم. دانشگاهی داشته باشیم که هدفش آموزش صرف نباشد و انتظار نداشته باشیم که دانشگاه نیروی انسانی اکوسیستم را تامین کند چرا که نیروی انسانی اکوسیستم باید از مراکز نوآوری و استارت آپ ها تامین شود.

ستاری ادامه داد: در واقع  باید فضایی را برای دانشگاه ها، استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان مهیا می کردیم تا بتوانند نوآوری و ابتکار خود را پیاده سازی کنند؛ اتفاقی که امروز شاهد آن هستیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان اینکه پارک علم و فناوری دقیقا جایی است که بخش خصوصی می تواند بیاید و در حوزه پژوهش سرمایه گذاری کند، گفت: در پارک های موفق علم و فناوری نسبت سرمایه گذاری بخش خصوصی به دولتی بین 8 و 10 به یک است این یعنی 10 برابر پولی که برای ایجاد پارک هزینه شده، بخش خصوصی سرمایه گذاری می کند که نتیجه آن هم تولید محصول است.

ستاری توضیح داد: بین سرمایه گذاری یک کارآفرین با اعتباری که دولت در پروژه های پژوهشی هزینه می کند از نظر اثربخشی خیلی تفاوت وجود دارد.  پارک در واقع پلتفرمی است که ما اجازه می دهیم که بخش خصوصی بیاید و در پژوهش سرمایه گذاری کند.

وی با تاکید بر لزوم وجود اکوسیستم و زیست بوم در حوزه پژوهش و نوآوری، اظهار کرد: تاسیس صندوق پژوهش و فناوری نفت کار بسیار بزرگی در جهت حمایت از بخش خصوصی بوده چرا که می تواند ریسک های این بخش را پوشش دهد. از طرفی پژوهشگاه صنعت نفت هم می تواند به عنوان یک پلتفرم عالی باشد.

ستاری اظهار کرد: پارک علم و فناوری باید بتواند زمینه ای ایجاد کند که بخش خصوصی سرمایه گذاری کند؛ ضمن اینکه وظیفه پارک این است که به شرکت های نوپا کمک کند تا استانداردهای نفتی را بگیرند و ریسک های این بخش را نیز پوشش دهد.

1/26214
کلمات کليدي
پارک نوآوری و فناوری صنعت ‌نفت، سورنا ستاری
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
استارت‌آپ‌ها آینده ایران هستند، برای توسعه آن دریغ نمی‌کنم
پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت ۵ موافقت‌نامه همکاری امضا کرد
پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت، مکمل چرخه توسعه کشور است
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
چهارشنبه 29 دی 1400 22:33:00
nioc