سه‌شنبه 5 بهمن 1400   20:59:28
09:471400/7/26
توسعه میدان گازی جدید و تداوم ذخیره‌سازی گاز؛ دو اولویت راهبردی نفت و گاز شرق

مدیرعامل شركت نفت مناطق مركزی ايران اظهار کرد: موقعیت راهبردي منطقه عملیاتی خانگیران و شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق به‌عنوان تأمین‌کننده گاز استان‌های شمال شرق کشور ایجاب می‌کند، توجه و اهتمام ویژه‌ای در راستای توسعه میدان گازی جدید توس و فاز دوم ذخیره‌سازی گاز در مخزن شوریجه D صورت گیرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رامین حاتمی در جلسه پیش‌بینی بهره‌دهی چاه‌های شركت بهره‌برداری نفت و گاز شرق در نیمه دوم سال جاری، ازآمادگی این شرکت برای تأمین سوخت زمستانی شمال و شمال شرق كشور خبر داد و افزود: با توجه به برنامه‌ریزی‌ها و اقدام های انجام‌شده در خصوص عملیات تعمیرچاه‌ها و حفاری چاه جدید با دکل حفاری، تعمیرات اساسی تأسیسات، خطوط لوله و چاه‌ها به میزان ۴۶ هزار نفر ساعت، تعویض مخزن ذخیره‌سازی مایعات مرکز اندازه‌گیری، انجام آزمایش‌ها و اقدام های بهبودچاه‌ها، این شرکت آمادگی تولید روزانه ۶۴ میلیون مترمکعب در روز گاز در فصل زمستان را دارد.

وی افزود: شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق از ابتدای سال جاری تاکنون موفق به تولید مجموع هفت میلیارد مترمکعب گاز شده که معادل ۱۰۴ درصد تولید تکلیفی است. میانگین تولید روزانه گاز طی چهار ماه پایانی سال نیز ۵۸ میلیون مترمکعب در روز خواهد بود.

حاتمی درباره پیش‌بینی عملیات موردنیاز چاه‌های شركت نفت و گاز شرق طی نیمه دوم سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: در این برنامه،عملیات با عناويني همچون اسیدکاری، لوله مغزی سیار، مشبک‌کاری، نصب مسدودکننده، نمودارگیری، آزمایش ممیزی فشار ساکن، آزمایش چاه با تفکیک گر سیار، تزریق دوره‌های مواد ضد خورندگی، تعمیر /تعویض شیرهای تاج چاه، اندازه‌گیری فشار سرچاهی، بررسی وضعیت فشار فضای حلقوی، آزمایش تعیین میزان نمک در آب و موارد دیگر در میدان خانگیران به تعداد ۸۳۰ و ۳۳ مورد در میدان گنبدلی انجام می‌شود. این عملیات‌ در نیمه اول امسال ۷۴۷ مورد در میدان خانگیران و ۳۶ مورد در میدان گنبدلی صورت گرفت.

وی به اجرای طرح استراتژیک ذخیره‌سازی گاز طبیعی در میدان‌های سراجه قم و شوریجه دی اشاره و تصریح کرد: در رابطه با میزان تزریق و بازتولید گاز از مخزن ذخیره‌سازی شوریجه دی، افزون بر تولید، تزریق گاز از ابتدای امسال تا ۲۵ مهرماه، یک میلیارد و ۶۳۵ میلیون مترمکعب انجام شد که ۸۱ درصد برنامه محسوب می‌شود و در صورت ادامه تزریق تا یک ماه آینده به رقم یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون مترمکعب خواهیم رسید.

به گفته حاتمی، در چهار ماه پایانی امسال نیز روزانه ۱۶ میلیون مترمکعب گاز از میدان شوریجه دی بازتولید خواهد شد. همچنین طی سال جاری درمجموع ۸۸۰ میلیون مترمکعب گاز به مخزن سراجه قم تزریق‌شده که با مجموع گازهای باقیمانده در این مخزن یک میلیارد و ۲۲۰ میلیون مترمکعب می‌رسد.

بر اساس این گزارش، مهم‌ترین پروژه‌های اصلاح، تکمیل و توسعه تأسیسات فرآورشی موجود و احداث تأسیسات جدید در سال ۱۴۰۰ شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق شامل نصب و جایگزینی مخزن ذخیره مایعات در مرکز جمع‌آوری، نصب مخزن جدید ذخیرهمایعات (فاز دو) در مرکز اندازه‌گیری، احداث هدر مستقل گاز شیرین مراکزجمع‌آوری، نصب تسهیلات سرچاهی چاه ۴۳ خانگیران و احداث خط لوله جریانی، نصب تسهیلات سرچاهی چاه‌های شماره ۲۸ و ۷۳ خانگیران، احداث فلش تانک در مسیر آب تخلیه از مخزن ذخیره در مرکز اندازه‌گیری به حوضچه‌های تبخیر پالایشگاه، احداث و نصب تأسیسات تفکیک مایعات در جمع‌آوری گنبدلی، راه‌اندازی کامل تأسیسات مرکز جمع‌آوری و احداث تأسیسات تفکیک و چاه‌های پروژه ذخیره‌سازی گاز در مخزن شوریجه دی و تکمیل سامانه حفاظت کاتدی خطوط لوله است.

شركت بهره‌برداری نفت و گاز شرق يكي از سه شركت تابعه شركت نفت مناطق مركزی ايران است كه مسئوليت توليد و بهره‌برداری از مخزن عظيم گاز ترش مزدوران و سه مخزن گاز شيرين شوريجه B، شوريجه D و گنبدلي در شهرستان سرخس واقع در ۱۸۰ كيلومتري شهر مشهد مقدس را به عهده دارد. اين شرکت مسئوليت تأمین گاز موردنیاز پنج استان شرق و شمال کشور شامل خراسان رضوی، جنوبی، شمالی، مازندران و بخشی از استان سمنان را به عهده دارد.
 
1/26649

منبع: روابط عمومی شرکت نفت متاطق مرکزی ایران


کلمات کليدي
شركت بهره‌ برداری نفت و گاز شرق، تولید گاز
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
دومین نشست ویژه پیگیری تأمین سوخت زمستانی برگزار شد
آخرین وضعیت تولید گاز در منطقه عملیاتی خانگیران بررسی شد 
  • 1400/8/23 یکشنبه آخرین وضعیت تولید گاز در منطقه عملیاتی خانگیران بررسی شد 
    با حضور فرخ علیخانی، معاون تولید شرکت ملی نفت ایران، هرمز قلاوند، مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز این شرکت و همراهی رامین حاتمی، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در منطقه عملیاتی خانگیران، روند تولید گاز در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق بررسی شد.
تأمین حداکثری گاز، اولویت تولیدی شرکت ملی نفت در آستانه زمستان است
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
سه‌شنبه 5 بهمن 1400 20:42:26
nioc